Як довго збережеться холодний інвестиційний клімат в Україні?

Основні проблеми, які важливо вирішувати вже зараз, щоб від України не відвернулися інвестори.

Скоро доведеться міняти календар на 21-й рік, однак політична та економічна реальність, яка склалася в Україні, у багатьох викликає тільки песимізм, а COVID-19 і страх бізнесу щодо чергового локдауну, тільки підігрівають ці настрої. Не додає оптимізму й ефективність роботи народних депутатів.

Швидкість та ефективність прийнятих рішень залишає бажати кращого. Відповідно, представникам державних органів, якщо вони дійсно переживають за країну, варто було б замислитися про створення комфортних умов для розвитку інвестиційного клімату в країні. Адже що більше звучать з телеекранів заклики інвестувати в Україну, то більше скептицизму вони викликають у бізнесу (читайте інвесторів), які постійно рапортують у штаб-квартири про реальну ситуацію в Україні.

Непрогнозованість дій влади викликає недовіру. Про які інвестиції може йти мова, коли Конституційний Суд України одним засіданням може повністю згорнути антикорупційну реформу, обнуливши роботу відразу кількох антикорупційних органів і поставивши питання про закриття сотні корупційних справ, які перебувають на розгляді у Вищому антикорупційному суді.

Варто зазначити, що питання боротьби з тінню має стояти першим на порядку денному. Так одним з інструментів, який довів свою ефективність, є введення РРО, які вже давно працюють у всіх цивілізованих країнах, і використовують всі підприємці, незалежно від системи оподаткування. Так, використання РРО дозволило б вирішити одразу такі проблеми як: захист прав споживачів і зменшення рівня контрабанди, підвищення дисципліни для окремих категорій платників податків і вирівнювання умов ведення бізнесу, зростання надходжень до бюджету.

Вже кілька років Європейська Бізнес Асоціація наголошує на необхідності прийняття цього непопулярного, але правильного рішення. Буде час, проведіть експеримент — заїдьте на київський Столичний ринок, попросіть оплатити товар банківською карткою і видати фіскальний чек. Думаю, вам одразу покажуть зворотний вектор руху. Робота митниці — також одне з проблемних питань, на яке постійно скаржиться бізнес. І основними проблемами там досі залишаються: імпорт товарів за заниженою митною вартістю, корупція, контрабанда, затримка митного оформлення вантажів.

Водночас, товари та вантажі сумнівних імпортерів проходять митний контроль безперешкодно. Ще одна важлива складова — робота правоохоронних органів, які повинні бути захистом і опорою для прозорого бізнесу, але, за фактом, виходить зовсім навпаки. Досудові розслідування, які проводять органи прокуратури, затягуються на кілька років, що не дозволяє бізнесу захистити свої права в розумні терміни. Ба більше, часто виявляється, що процесуальні дії у справі не ведуться взагалі й бізнесу доводиться виступати ініціатором продовження розслідування.

Наступний аспект — верховенство права і якісно працюючі суди, що також є великим питанням. А серед основних проблем: порушення термінів розгляду судових справ, різна практика застосування норм права, несвоєчасне повідомлення учасників справи про стадії розгляду тощо. Якщо ж загалом говорити про інвестклімат країни, то за результатами п’ятого щорічного опитування іноземних інвесторів, проведеного ЕВА, інвесткомпанією Dragon Capital і Центром економічної стратегії, 48% опитаних іноземних інвесторів вважають, що інвестиційна привабливість України у 2020 році значно знизилася, 42% взагалі не бачать ніяких позитивних змін і лише 9% відзначили поліпшення.

Ситуація ж із коронавірусом підкинула, можна сказати, ще більше хмизу у вогонь. І якщо питання, описані вище, не почати якісно врегульовувати, інвестування в Україну буде все більше під знаком питання. До кінця 2020 року залишається ще 1,5 місяця. Важко сперечатися з тим фактом, що рік вийшов непростим — для населення, бізнесу, країни та світу загалом. Але здаватися або відкочувати реформи назад у нас немає права.

Зараз особливо важливо сконцентруватися на проведенні реформ і створенні прогнозованого горизонту для ведення бізнесу. Тільки в разі створення сприятливих умов і захищеності ведення бізнесу ми зможемо розраховувати на залучення значних інвестицій в Україну.

за матеріалами НВ 


16.11.2020 17248
15.07.2024
Тетяна Дармограй

Громадяни мають оновити три основні категорії своїх даних — місце проживання, номер телефону і, за наявності, електронну адресу.

5214 1
29.06.2024
Вікторія Матіїв

Як змінилась робота ЦНАПу в умовах війни, з якими викликами стикнулись, які послуги є найпопулярнішими та як у ЦНАПі оновлюють дані військовозобов'язані, журналістка Фіртки розпитала у директора Департаменту адміністративних послуг Богдана Пителя.

1843 4
08.06.2024
Вікторія Косович

Робота рятувальників займає одну з ключових ролей у забезпеченні добробуту суспільства, адже від їхньої оперативної реакції залежить найцінніше — людське життя. Про виклики героїчної професії у час повномасштабної російсько-української війни, журналістка Фіртки поспілкувалася з речницею Головного управління ДСНС в Івано-Франківській області Христиною Перцович.

4054 3
31.05.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поїхала до Погінського монастиря Успіння Матері Божої, де поспілкувалася з отцем Антонієм Яремчуком, ЧСВВ (Чин святого Василія Великого) — вислуженим ігуменом монастиря.  

3178 2
17.05.2024
Тетяна Дармограй

На Івано-Франківщині з вівторка, 14 травня 2024 року, довелось знову вдаватись до відключень світла. Причиною є наслідки системних російських обстрілів енергетичної інфраструктури України, а також холодна погода у травні.   

7974 2
10.05.2024
Тетяна Дармограй

Хто з військовозобов'язаних може перетинати кордон під час воєнного стану, чи вплине новий закон про мобілізацію на правила перетину, як військовозобов'язані гинуть при спробі нелегально перетнути кордон та як карають порушників кордону, розповідає Фіртка.

20304 29

Багато християн протягом свого життя намагається потрапити в місця пов’язані із життям Ісуса Христа або Його учнями. Серед найважливіших місць займає Єрусалим — місто, в якому помер і Воскрес засновник християнства.  

285

Поняття святості, як певної інакшості, духовної досконалості присутнє у різних релігіях.   

825

Поширений вислів «Пийте, але не впивайтеся» часто приписують Ісусу Христу. Втім, чи дійсно в Священному Писанні християн є цей вираз і яке ставлення до алкоголю і його вживанню ми бачимо у Біблії?

1920

Для того, щоб відправляти Зеленського «з речами на вихід», треба запропонувати – а що далі? В умовах війни ми не можемо припустити, щоб країна жила без Президента, яке б прізвище він не мав. 

2398
24.07.2024

Гречаний чай — це корисний і смачний напій, який поєднує у собі багатство вітамінів і мінералів з приємним ароматом. Корисні властивості роблять його незамінним джерелом здоров'я людини.

196
20.07.2024

Влітку під час тривалих вимкнень електроенергії деякі продукти в холодильнику можуть зіпсуватися за чотири години, без нього — за дві.  

704
17.07.2024

Інфляція на споживчому ринку у червні 2024 року порівняно із травнем цього року на Прикарпатті становила 2,5%, з початку року — 4,9%, в Україні — 2,2% та 4,3% відповідно.  

486
23.07.2024

На початку серпня відбудеться Всеукраїнська Патріарша проща до Галицької Чудотворної ікони Матері Божої в Крилосі, яка щороку об’єднує у молитві тисячі вірян.  

18393
19.07.2024

У суботу, 20 липня, християни відзначатимуть День пророка Іллі.  

986
15.07.2024

Отець Антоній Яремчук — вислужений ігумен монастиря та парох парафії Успіння Матері Божої у мальовничому, чудовому відпустовому місці в селі Погоня.  

1222 1
11.07.2024

Подружжя — окреме святе таїнство, нерозривний союз, який заснований самим Господом.  

6107 3
20.07.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

23402 1
24.07.2024

Майже третина (32%) опитаних українців у травні 2024 року висловили готовність до територіальних поступок для якнайшвидшого досягнення миру та збереження незалежності.   

301
20.07.2024

Депутати Верховної ради у першому читанні підтримали законопроєкт, в якому йдеться про угоду зі слідством у провадженнях про корупційні злочини. Сім із десяти обранців з Івано-Франківщини проголосували "за".  

998 1
18.07.2024

Верховна Рада підтримала в першому читанні законопроєкт №11340, який дозволятиме підозрюваним у корупційних злочинах чиновникам йти на угоду зі слідством та сплачувати штраф за скоєне правопорушення.  

1195 4
16.07.2024

Зауважимо, соціологи, які опитали понад дві тисячі респондентів, наголошують, що «це думка тилу».

504