Як допомогти людині при тепловому ударі?

 

Луговська Ольга Василівна – сімейний лікар, заступник головного лікаря медичного центру «Оксфорд Медікал»

Літо, сонце та спека. Хтось рахує дні до початку сезону, а хтось із жахом згадує, як важко для нього переноситься літо. Сонячні опіки, стрибки артеріального тиску, головні болі, тепловий удар – це далеко не повний список загроз, які підстерігають наших пацієнтів влітку. Хочу зосередити вашу увагу на такій проблемі як тепловий удар. Як виявити цей стан та як своєчасно надати допомогу потерпілому? Як вберегтись від цього?

Причини та особливості розвитку теплового удару

Тепловий удар – це стан, викликаний перегрівом тіла, що виникає внаслідок поєднання кількох факторів, в тому числі і фізичних навантажень, і підвищення температури навколишнього середовища, і зневоднення.

Часто пацієнти не вирізняють тепловий удар від сонячного. Мушу зауважити, що сонячний удар – це підвид теплового удару, в основі якого лежить перегрів голови під сонцем. Під час сонячного удару в більшості страждає центральна нервова система.

Тепловий удар виникає внаслідок перегріву усього організму. Тепловий удар не залежить від пори року і може виникати навіть взимку, якщо людина потрапляє у задушливе приміщення без нормального кондиціонування та вентиляції. При тепловому ударі страждає увесь організм, особливо серцево-судинна та нервова системи.

Причинами теплового удару є:

  • порушення адаптації до дії високих температур;
  • перевтома;
  • відсутність свіжого повітря;
  • надмірна фізична активність в задушливих умовах;
  • надто теплий одяг у спекотну пору;
  • перебування у сауні/лазні;
  • надмірне укутування немовлят (що є вкрай небезпечним та неприпустимим)
  • тривале перебування у транспорті з зачиненими вікнами і тд.

Ключовою патогенетичною ланкою теплового удару є посилена теплопродукція в організмі при зниженій тепловіддачі.

Прояви теплового удару

Щоб вчасно запідозрити тепловий удар у себе чи навіть у перехожого, варто знати основні його ознаки:

  • почервоніння шкіри;
  • липкий холодний піт;
  • ниткоподібний пульс (прискорений і водночас слабкого наповнення);
  • скарги на розмите бачення, потемніння в очах, запаморочення;
  • різка слабкість;
  • задишка;
  • носові кровотечі (у тяжких випадках);
  • нудота та блювання;
  • мерзлякуватість;
  • можливі судоми.

Тепловий удар поділяють за формами: 

  • асфіктична – наростає задишка та дихальна недостатність, знижується рівень оксигенації крові;
  • нейро-паралітична – потерпілий марить, він дезорієнтований, скаржиться на запаморочення, не контролює рухи, у нього знижена чутливість, розвивають судоми;
  • диспепсична – нудота, блювання, діарея, затримка сечі;
  • гіпертермічна – температура тіла підвищується до 39-40°С.

Варто зазначити, що у потерпілих відзначається тахікардія, яка переходить у брадикардію, різке зниження артеріального тиску (колапс), підвищення температури тіла до 38°С, інтоксикація та дегідратація. Необхідно негайно надати допомогу потерпілому, доки проблема не перейшла у некомпенсовану форму. При декомпенсації наростають ознаки ниркової недостатності, тому пацієнту необхідне лікування у відділенні інтенсивної терапії (реанімації).

Допомога потерпілому при тепловому ударі

В першу чергу, необхідно викликати швидку і вказати всі виявлені вами ознаки, оцінити стан пацієнта, вказати ваше ім’я та адресу. Зверніть увагу, чи у пацієнта нема запаху ацетона з рота, адже стан подібний до кето ацидозу (при цукровому діабеті), тому запитайте пацієнта, чи не приймає він інсулін.

Проведіть або перенесіть потерпілого у тінь, кондиціоноване приміщення, і не допускайте скупчення людей!

Не обливайте потерпілого водою! Різкий холод призведе до спазму судин, через що тепловіддача в рази зменшиться і пацієнт буквально буде варитися всередині.

Якщо потерпілий у свідомості, дайте йому випити води, солодкого чаю, дайте м’ятну жуйку. 

Якщо людина без свідомості, перевірте наявність пульсу на сонній артерії, наявність дихання, серцебиття. Якщо ці показники збережені, поверніть голову набік, щоб запалий язик не перекрив дихальні шляхи і людина не захлинулась блювотними масами.

Якщо дихання і пульс відсутні, варто розпочати СЛР – зовнішній масаж серця, потрійний прийом Сафара та штучну вентиляцію легень (дихання рот в рот).

Не давайте потерпілому жодних медикаментів! Потребу у цьому визначать медики!

Як запобігти розвитку теплового удару?

Правила, із якими я вас ознайомлю, можливо, зовсім вам не нові. Проте, раджу запам’ятати та дотримуватися їх:

  • не плануйте прогулянок у період найбільшої активності сонця (з 11 до 15 години);
  • пийте якомога більше води, але не літру за один присіст, а малі порції по 100-200мл кожну годину;
  • у спекотну пору не вживайте алкоголь, адже він погіршує ваш стан і в поєднанні із тими ж антипіретиками смертельно небезпечний;
  • одягайтесь по погоді: вільний легкий одяг із натуральних тканин, беріть захист у вигляді легкої панами або літнього капелюха;
  • придбайте віяло,  адже у приміщеннях без вентиляції воно допоможе бодай трохи розігнати повітря;
  • уникайте людних місць і надавайте перевагу пішому маршруту через вулиці з тінню, аніж душному громадському транспорту;
  • при погіршенні вашого стану, одразу зв’яжіться із лікарем і порадьтесь, чи потрібно приймати якісь ліки (якщо у вас хронічні серцево-судинні чи неврологічні захворювання);
  • старайтесь поступово адаптовуватися до умов роботи, якщо ви відчуваєте дискомфорт, попросіть вентилятор або кондиціонер.

Сподіваюся, ці поради будуть для вас корисними і допоможуть вберегтись від перегріву. Будьте здорові!

Партнерський матеріал


15.08.2022 7990
Коментарі ()

22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

680
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

2275
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

2002
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2025
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

6079 54
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2310 2

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

184

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

997

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

996

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

1255
23.04.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

52
19.04.2024

Цього року комунальне підприємство «Франківськ Агро» запланувало засіяти на майже 200 гектарах соняшник, гречку та сою.  

477
16.04.2024

В Івано-Франківську традиційно у передвеликодній час проведуть ярмарок «Великодній кошик». Працюватиме він з першого по третє травня на площі Ринок.  

1938
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26368
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

428
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10341 1
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

7886
19.04.2024

Це — історія про дорослішання хлопця Тимофія у 1990-х роках. У центрі сюжету — його стосунки із сім’єю, друзями, коханою та колишнім контррозвідником Феліксом, який служив в Афганістані.  

436
23.04.2024

Рівень довіри до інформації про події війни, яка надходить від владних органів, є невисоким.  

279
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

443
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

515
11.04.2024

Парламент остаточно ухвалив у другому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби.  

1449