Харчування взимку: топ-5 вітамінів для оздоровлення

 

 

Зимова погода не найсприятливіша для людей: скупі сонячні дні, холоднішає, і ми майже весь час проводимо в приміщеннях.

 

Це призводить до дефіциту вітаміну D, який захищає мозок від безсоння, стресу, пригнічення, розвитку запальних процесів та підвищує загальний імунітет, пишуть fakty.ictv.ua.

 

Вітамін D

Вітамін D потрапляє в організм двома шляхами. Перший, основний – це синтез у шкірі під дією ультрафіолету. Другий – в готовому вигляді, з продуктами. Враховуючи, що його можна отримати з продуктів, взимку потрібно приділити цьому особливу увагу.

 

Найбільш поширений продукт, що містить вітамін D в готовому вигляді – жовтки. В них, якщо зварити яйце на м’яко, міститься невелика кількість вітаміну, що дозволить поповнити денну норму.

 

Інші продукти – печінка тріски, вершкове масло (не менше 82% жирності), кисломолочні продукти (сметана, вершки, кисломолочний сир). Проте потрібно розуміти: вживання таких продуктів з мінімальним відсотком жирності не принесе ні корисних вітамінів, ні бажаного ефекту оздоровлення.

 

Вітамін D має накопичувальний ефект, який дозволяє використовувати організмом вітамін в міру необхідності.

 

Вітамін С

Другий вітамін, який потрібен в зимовий період – вітамін С. В процесі еволюції людина втратила здатність синтезувати цей вітамін, і, оскільки він належить до водорозчинних вітамінів, який не може накопичуватися в організмі, тому його запас потрібно поповнювати щодня з їжею.

 

По-перше, вітамін С впливає на активність імунних клітин – макрофагів, що веде до зміцнення загального імунітету.

 

По-друге – відбувається стимулювання синтезу колагену, який забезпечує здорове функціонування суглобів, печінки та судин.

 

Найбільше вітаміну С містять: сушена шипшина, капуста, петрушка, солодкий перець, цибуля. Їх потрібно вживати сирими чи у вигляді салату щодня, в невеликій кількості, для підтримування імунітету та організму в цілому.

 

Квашені продукти

Обов’язковим в зимовий період має бути вживання квашених продуктів. Понад 70% нашого імунітету залежить від роботи кишечника. Ці продукти містять молочну кислоту, яка живить корисні кишкові бактерії, стимулюючи ріст корисної мікрофлори і утворюючи сильний захист, який не дозволяє проникати токсичним речовинам, вірусам та бактеріям в організм.

 

Білок, омега-3

Останніми, надзвичайно важливими компонентами, що повинні бути в раціоні – білок та омега-3. Перший – потрібен для будівництва нових клітин, зокрема, імунних (варене м’ясо, яйця, риба, бобові, кисломолочні продукти), другий – для покращення стану крові, попередження утворення тромбів та запальних процесів, дозволяючи зменшити вірогідність захворювань (жирна морська риба, горіхи, насіння льону).

 

Збалансоване харчування взимку особливо важливе. Якщо розділити тарілку на 3 частини, дві з них мають займати овочі, сирі та термічно оброблені, незначна кількість фруктів, далі білкові продукти і каші. Це дозволить не тільки підтримувати рівень корисних вітамінів та біологічно активних речовин для кращого самопочуття, а й навіть оздоровитись.

 

Автор: відомий лікар-дієтолог Оксана Скиталінська


25.11.2017 3324 0
Коментарі (0)

30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1061
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

2780
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

966
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1028
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1033 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3082 3

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

879

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

768

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

370

Світ змінився до невпізнаваності зі стрімким розвитком технологій ми наче живемо у майбутньому. І водночас існують традиції, яким сотні років. Одна з таких  релігійних традицій — це шанування мощей святих у християнстві.

1082
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

133
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2331
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1140
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

440
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15060
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7376
16.06.2025

У селі Гошів, що на Івано-Франківщині, на Ясній Горі розташований монастир Чину святого Василія Великого. Зокрема, на дзвіниці Гошівського монастиря знаходиться один з чотирьох карильйонів України.  

807
26.06.2025

Роботи Нікіти Тітова стали символами українського спротиву. Його плакати підтримують, надихають і говорять мовою, яка зрозуміла кожному. Та попри публічне визнання, автор часто стикається з піратством власних робіт.  

371
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

283
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

371
19.06.2025

Депутати Верховної ради України 18 червня 2025 року підтримали в цілому законопроєкт № 11469 про множинне громадянство.   

648
18.06.2025

Україна готується до виборів після завершення воєнного стану, але це будуть не звичайні, а унікальні вибори, які потребуватимуть окремого закону.  

1101