Харчування в Піст. Поради дієтолога

 

 

23 лютого для православних розпочнеться Великий Піст тривалістю 48 днів.

 

Істинний Піст (говіння) — це не лише відмова від певної їжі, але віддалення від зла, стримання від злослів’я, неправди, подавлення в собі гніву, служіння ближньому, очищення душі та молитва.

 

Дотримання Посту готує організм до зміни пори року та переходу на нові продукти харчування.

"Піст приносить користь тому, хто розумно до нього приступає і приносить шкоду тому, хто починає нерозумно його" (Преподобний Марк Подвижник).

Знаючи правила складання раціону, можна покращити не лише стан здоров’я, але й душевний стан, оскільки організм очищується від шкідливих та токсичних речовин.



Під час Великого Посту харчування має бути:

— збалансованим, тобто містити макронутрієнти (білки, вуглеводи, жири) та мікронутрієнти (вітаміни, мінерали, фітонутрієнти);
—оптимально приготовленим, тобто зберегти всі цінні компоненти для їх кращого засвоєння;
—вживатися невеликими порціями, але часто - 5-6 разів в день, бажано у теплому вигляді.

Білки дають силу м’язам, забезпечують імунітет та нормальну роботу внутрішних органів.

Враховуючи, що рослинні білки часто мають дефіцит тих чи інших амінокислот, потрібно комбінувати різні продукти та часто готувати страви у вигляді пюре, паст - при подрібнюванні рослинні білки краще засвоюються.

Білкові продукти потрібно вживати під час кожного прийому їжі.

Джерела рослинних білків: бобові (квасоля, горох, нут, сочевиця, арахіс), картопля, крупи, горіхи, насіння.

 

Фото Jennifer 

 

Вуглеводи вибирати так звані повільні, тобто такі, які повільно засвоюються та дають тривале відчуття енергії.

Джерела: різноманітні крупи, хліб зерновий, висівковий, український; біле борошно замінити на пшеничне цільнозернове та житнє обдирне; овочі, фрукти та ягоди - як у свіжому, так і у вигляді страв, а також морожені та сушені.

Дотримуватися різнокольоровості у виборі продуктів - кольорові пігменти захищають організм від запалень та втоми, постачають деякі вітаміни.

Жири дають енергію, підтримують імунітет та забезпечують роботу клітин організму.

Джерела: суміш оливковкової, соняшникової та кукурудзяної олій - використовувати для додавання у готові страви, горіхи волоські, мигдаль; насіння льону, гарбуза, арахісове масло та халва (джерело білків та жирів).

Термічна обробка передбачає відварювання, запікання, тушкування з додаванням олії у вже готову страву. Уникати смажених страв, оскільки вони містять шкідливі жири.

 

Фото gamene 

 

Протипоказано поститися.

- Вагітним жінкам, особливо при токсикозі і при поганому самопочутті;

- Жінкам, які годують грудьми;

- Дітям та підліткам;

- Літнім людям з хронічними захворюваннями;

- Людям з захворюваннями органів травлення (виразкою, гастритом, холециститом, панкреатитом, гепатитом, ентеритом);

- Люди з цукровим діабетом, з порушеною функцією щитовидної залози або анемією через нестачу заліза;

- Виснаженим людям, що перенесли операцію або тривалу хворобу;

- Людям, зайнятим важкою фізичною працею.

Обережно поститися людям з високим артеріальним тиском, серцевою недостатністю та тим, хто недавно переніс душевну травму.

Якщо, навіть маючи певні застереження щодо дотримання Посту, людина все ж бажає постити, то, порадившись із лікарем, можна зробити послаблення: наприклад, вживати яйця та кисломолочні продукти, що містять необхідні для життя повноцінні білки.

Приклади збалансованих пісних страв

 

Перші страви:

Суп-пюре із гороху та гарбуза з гарбузовим насінням.

Суп овочевий з гречаною крупоюта зеленню.

Борщ із квасолею та грибами.

Суп картопляний із пшоном, грибами та зеленню.

Суп морквяний з манною крупою з тостами з арахісовим маслом.

 

Другі страви:

Каша вівсяна з меленими горіхами, насінням льону, тертим яблуком та корицею.

Картопля печена, фарширована грибами, кропом та цибулею.

Соєві котлети, тушковані з овочами, томатом та паприкою.

Рис бурий із шпинатом та квасолею.

Запіканка із тертої картоплі з соєвим сиром тофу.

Пиріжки з гороховим пюре та імбиром.

Вареники з грибами та картоплею.

Фото Jennifer 

 

Десерти:

Млинці з мороженими ягодами та арахісовим маслом.

Вареники з житнього обдирного борошна з маком та родзинками.

Паста із зернового борошна з меленими горіхами (маком), медом та лимонною цедрою.

Кисіль із ягід із сухариками.

Печене яблуко з шоколадом та меленими горіхами.

І пам’ятаймо слова Святителя Іоанна Златоуста про значення посту: "Піст пом’якшує норов, вгамовує гнів, стримує поривання серця, бадьорить розум, дістає спокій для душі, полегшує тіло, усуває нестриманість".

 

Українська правда


23.02.2015 1334 0
Коментарі (0)

22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

662
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

2263
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

1996
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2022
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

6057 54
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2304 2

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

179

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

993

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

993

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

1248
19.04.2024

Цього року комунальне підприємство «Франківськ Агро» запланувало засіяти на майже 200 гектарах соняшник, гречку та сою.  

474
16.04.2024

В Івано-Франківську традиційно у передвеликодній час проведуть ярмарок «Великодній кошик». Працюватиме він з першого по третє травня на площі Ринок.  

1935
11.04.2024

Цієї неділі, 14 квітня, в Івано-Франківській громаді розпочне роботу новий комунальний ринок сільськогосподарської продукції.  

3831
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26350
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

424
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10338 1
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

7880
19.04.2024

Це — історія про дорослішання хлопця Тимофія у 1990-х роках. У центрі сюжету — його стосунки із сім’єю, друзями, коханою та колишнім контррозвідником Феліксом, який служив в Афганістані.  

431
23.04.2024

Рівень довіри до інформації про події війни, яка надходить від владних органів, є невисоким.  

271
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

430
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

512
11.04.2024

Парламент остаточно ухвалив у другому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби.  

1445