Харчування для бійців АТО: поради лікаря

 

 

Харчування має важливе значення для здоров’я імунної системи, захисту від застуди, профілактики загострень хронічних захворювань та розвитку нових, пов’язаних із хронічним стресом. Особливо це стосується солдат, які нині перебувають у зоні бойових дій.

 

Аби тримати імунітет "у бойовій готовності", лікар-дієтолог Оксана Скиталінська дає поради щодо харчування і приготування їжі у цей непростий для організму період, пише УП. Життя.

 

За словами лікаря, основою кишкового імунітету є кисломолочні бактерії.  

 

Нездорове харчування, з великою кількістю солодощів (цукерки, солодке печиво), нездорових жирів (жирні консерви, салямі і т.д.) змінюють склад мікрофлори кишечника - зменшується кількість корисних бактерій та збільшується - хвороботворних. Це, в свою чергу, пригнічує виробництво особливого білка імуноглобуліну А, який активізує захисні сили кишечника та слизових оболонок.

 

Перевагу потрібно віддавати свіжим молочним продуктам, які пройшли мінімальну обробку, таким як кефір, ряжанка, простокваша, саморобний сир, йогурт (або вживати йогурти у капсулах).

 

 Фото Іntvua.com

Оксана Скиталінська також зазначає, що білкова їжа - це будівельний матеріал для імунітету.

 

Білок потрібен для утворення імунних клітин, зміцнення м’язів, загоєння ран, відновлення організму. Перевагу слід надавати білкам тваринного походження, оскільки вони містять всі незамінні амінокислоти.

 

Джерела білку - це яйця (яєчний порошок у страви та випічку), молочні продукти (сухе молоко у страви та випічку), м’ясо, риба, соєві продукти, протеїнові батончики, горіхи.

 

Очищує організм від шкідливих речовин та стимулює перистальтику кишечника - клітковина (харчові волокна).

 

Джерела — висівки, каші (вівсяна, гречана), чорнослив, яблука, буряк.


Аби зняти запалення та покращити якість крові необхідно вживати омега-3 жири. Вони містяться у жирній морській рибі, морепродуктах, риб’ячому жирі у капсулах.

 

Активізують захисні сили організму вітаміни та антиоксиданти.

 

Хронічний стрес (втома, недосипання, холод, порушення режиму харчування, куріння і т.д) стимулює утворення вільних радикалів, які руйнують клітини організму, зокрема, імунні та порушують хід захисних реакцій.

 

-Вітамін С захищає від інфекції, стимулює утворення антитіл і підвищення імунітету. Джерела: настій та сироп із шипшини (1 склянка настою - це і профілактична, і лікувальна доза), цитрусові, квашена та свіжа капуста і тд.

 

-Вітаміни групи В позитивно впливають на нервову систему. Пригнічений стан нервової системи негативно відбивається на імунітеті. Джерела - каші, печиво з цільнозернового борошна, висівки, печінка, бобові та дріжджі.

 

-Вітамін Д - вітамін-антидепресант - утворюється із сонячного проміння та поступає з їжею. Джерела - печінка тріски, жирна морська риба (може бути в консервах), яйця, печінка.

 

-Каротиноїди, зокрема, бета-каротин - в організмі перетворюється на вітамін А, але, на відміну від нього, не накопичуються. Мають епітелізуючі та занозагоювальні властивості, корисні для бронхів, легенів.

 

Джерела - рослинні продукти жовтого, помаранчевого, червоного, зеленого кольорів - морква, курага, броколі, шпинат, шипшина, обліпиха.

 

Протизапальні, антиалергічні властивості та міцність кісток утворюється завдяки кальцію.

 

Джерела - насіння кунжуту (козинаки, мелене у кондитерських виробах і т.д), капуста, шпинат.

 

До продуктів із вираженими протизапальними, противирусними властивостями відносяться:

- Зелений (чорний) чай - знижує ризик запальних та вірусних захворювань, пригнічує розмноження вірусу грипу, відновлює сили, тонізує, сприяє концентрації уваги, має дезинфікуючу дію.

- Куркума та імбир - протизапальні, антибактеріальні, противірусні властивості. Ці продукти потрібно додавати у страви та напої.

- Ехінацея - запобігає інфекції, сприяє "ремонту" втомлених та ушкоджених клітин, має сильну противірусну дію (вірус грипу та вірус герпесу), посилює імунітет, зменшує запалення в організмі. Її варто вживати у вигляді настойки або сухої трави в сумішах для чаю.

- Ягоди бузини - оздоровлюють дихальну систему, мають противірусні властивості. Додавати в сухі трав’яні суміші для чаю.

- Мигдаль - зімає стрес, зміцнює імунну систему (1-2 жмені). Його потрібно додавати у випічку, каші.

- Часник має антибактеріальну та противірусну активність.

- Насіння льону - протизапальні, детоксикуючі властивості. Додавати у випічку, каші.

 

 Фото depo.ua

Підвищити адаптаційні можливості організму - полівітаміни.

 

Оксана Скиталінська також радить при приготуванні їжі, в більшість страв та напоїв додавати порошок куркуми (на порцію - 1/4 чайної ложки) або імбиру.

 

Для випічки замість білого борошна потрібно використовувати суміш білого та цільнозернового, а також висівки тонкого помолу - пшеничні та вівсяні.

 

В батончики краще додавати сухе молоко, горіхи, мелене насіння льону, кунжуту, моркви, мигдалю, чорні родзинки, порошок із листя зеленого чаю.

 

Дуже важливим для здоров'я є вживання води. Коли організму її бракує, згущується кров, виникає ризик інсультів, інфарктів, запалень жовчного міхура та нирок. Чим більше води, тим краще з організму "вимиваються" токсичні речовини, а організм краще адаптується до умов, в яких він перебуває. 


01.02.2015 1565 0
Коментарі (0)

30.04.2025
Олег Головенський

Загалом, декларації «обраних народом» виглядають доволі скромними. Нічого особливого. Але дещо цікаве є. Як і сам аналіз та «рейтинги» здобутків чиновників.

2114
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

984
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

980
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

2119
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3584
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2509 5

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

815

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

717

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

676

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

681
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10346
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1193
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5292
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

1020
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2823
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

1190
29.04.2025

Усі кошти, зібрані з продажу квитків, будуть передані на підтримку Збройних сил України. Кожен квиток — це не просто внесок у незабутні емоції вечора, а реальна допомога нашим захисникам.  

414
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

254 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

724
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

618
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

665