Hallowe'en - святкування чужого

Зовсім скоро вітрини крамничок потроху будуть прикрашати стиглими гарбузами зі зловісною усмішкою, де-не-де з'являться відьомські капелюшки з мітлами, і таким чином нам нагадають про прихід абсолютно чужого нашій культурі та народу свята - Гелловін.

Увесь цей американський маркетинг непогано допомагає популяризації свята,  кожного року ми знаходимо масу публікацій про «сатанинське  свято» і його шкоду душі. Духовний аналіз свята і його вплив на людські душі   залишимо душпастирям. А ми проведемо історіософський огляд.

Приблизно 2000 років тому на сучасній території Англії та Ірландії проживали племена кельтів. У кельтів існували дні початку пори року, а це: Імболг (2 лютого), Балтейн (30 квітня), Ламмас (31 липня), Самхейн (31 жовтня) – знаменує собою прихід зими.

На початку нашої ери на територію кельтів прийшли римляни, які протягом 400 років змішались як з населенням, так із культурними традиціями. Внаслідок чого з кельтським Самхейном з’єдналися два римських свята – Фералія (свято поминання мертвих), та свято в честь богині фруктів та дерев – Помони. Свято вогню – Балтейн змістилось в сторону Самхейна. В результаті це свято стало фестивалем літа, зими, вогню та влади темряви.

Кельти вірили, що там де день межує з ніччю, де старий рік зустрічається з новим – знаходиться місце неймовірного, загадкового та містичного. В цей час, вони вважали, що межа між світом мертвих та живих зникає і земний світ відкритий для духів померлих, які приходять до людей і проникають в їхнє особисте життя. Тому духам виставляли їжу на вулиці перед будинком, щоб вони вдовольнившись цим, не входили в оселю.

Але все ж таки духи намагались потрапити у домівку і тому мешканці, щоб не стати жертвами мертвих, гасили полум’я в оселях і одягались якомога страшніше надіючись налякати привидів. В цю ніч проводили ворожіння, приносились в жертви тварин, а потім кожен брав язичок священного полум’я і розпалював свою піч, вогонь вселяв надію на повернення життя та весни.

Але чому це свято називають Halloween? З 835 року за указом папи Римського Боніфація IV Західна Церква почала святкувати День всіх Святих (1 листопада). А ніч на передодні свята – ніч Самхейна – на середньовічній англійській мові отримала назву “All Hallow’s Eve” (навечір’я  (дня) Всіх Святих), або просто (Hallow E’en). 

Через те, що дати цих двох свят збіглися, День всіх Святих почали святкувати по звичаю Самхейна. Звичай буянити в цей день був привезений в США ірландськими та шотландськими емігрантами. А вже це свято у всій своїй “красі” із США розповсюдилось по цілому світі за допомогою фільмів та реклами.

Традиційним символом Хелловіну є гарбуз з вирізаним страшним лицем в якому горить вогник, і який символізує злого духа і водночас це вогонь, який його відлякує. Цей символ називають Джек – ліхтарик (Jack-o-lanterns). Про цей символ розповідає нам легенда про п’яничку Джека, душею котрого хотів заволодіти диявол. Але Джек зумів обхитрувати його та домовитись про те, що диявол не забере його душу після смерті. Коли Джек помер Бог не поселив грішного п’яницю у раю, а диявол прогнав Джека з пекла, виконавши свою обіцянку. Довкола була темрява і диявол дав тліючий вуглик п’яничці, який його поставив у гарбуз, щоб не задуло вітром. Джек вирушив у свою вічну подорож і являється символом проклятої душі.

Окрім цього ми бачимо переодягання людей у мерців, і це наводить на думку про  вплив мексиканського свята Дня мертвих (День мерцівісп. El Día de Muertos), що також припадає на 1 листопада, і має свої тисячолітні язичницькі традиції. Річ у тому, що предки мексиканців поклонялися богині смерті – Міктекакіуатль. У 20 ст. богиню смерті почав уособлювати образ Череп Катріни.

У параді, присвяченому вшануванню мертвих, беруть участь люди різного віку цілими родинами. Жінки за допомогою макіяжу створюють образ Катріни, елегантного жіночого скелета, популярного у мексиканській культурі. Учасники параду оточують себе чорнобривцями. Ці квіти мають провадити душі мертвих своїм яскравим кольором та запахом. Переодягання мексиканців на мерців, скелетів, додаючи собі "трупного" макіяжу це все, як зазначають учасники  Дня мерців є насмішкою над смертю, це звично для їхньої культури, і звісно ж є незрозумілим та трохи моторошним для нас.

Ймовірно, що традиції святкування дня померлих ірландських та мексиканських емігрантів з роками переплелися та набули своїх звичаїв.

Ну і звичайно ніяке дійство не може обійтися без попкультури з голлівудськими перевертнями, упирями та кіношною атрибутикою з фільмів жахів на кшталт павутиння. 

Мабуть, з розвитком кіноіндустрії та знімання хорорів Гелловін набирає свого брутально-страхітливого вигляду і вже саме таким розповсюджується по цілому світу через масову культуру.

Отож, бачимо, що традиції святкування Гелловіну є суто язичницькими, з двох різних народів, в силу різних історичних та культурних обставин переплелися, і все це породило  своєрідне "свято", яке когось веселить, а когось і по-справжньому лякає.

А ми українці, як завжди з радістю переймаємо чуже і нещадно забуваємо своє, адже маємо достатньо своїх свят, позитивних з жартами, переодяганнями, які ніяк не популяризуємо. 

Згадаймо хоча б Меланку напередодні «Старого» Нового Року з її новорічним  обрядом - традиційним переодяганням у тварин і фолькльорних персонажів. Звичайно, важко протистояти такому маркетинговому гіганту, який вламується в наше життя з телеекранів та вітрин крамниць, але принаймні ми повинні цінувати та популяризувати свої традиції.


06.10.2022 Роман Тадра 7071
15.07.2024
Тетяна Дармограй

Громадяни мають оновити три основні категорії своїх даних — місце проживання, номер телефону і, за наявності, електронну адресу.

5231 1
29.06.2024
Вікторія Матіїв

Як змінилась робота ЦНАПу в умовах війни, з якими викликами стикнулись, які послуги є найпопулярнішими та як у ЦНАПі оновлюють дані військовозобов'язані, журналістка Фіртки розпитала у директора Департаменту адміністративних послуг Богдана Пителя.

1849 4
08.06.2024
Вікторія Косович

Робота рятувальників займає одну з ключових ролей у забезпеченні добробуту суспільства, адже від їхньої оперативної реакції залежить найцінніше — людське життя. Про виклики героїчної професії у час повномасштабної російсько-української війни, журналістка Фіртки поспілкувалася з речницею Головного управління ДСНС в Івано-Франківській області Христиною Перцович.

4064 3
31.05.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поїхала до Погінського монастиря Успіння Матері Божої, де поспілкувалася з отцем Антонієм Яремчуком, ЧСВВ (Чин святого Василія Великого) — вислуженим ігуменом монастиря.  

3184 2
17.05.2024
Тетяна Дармограй

На Івано-Франківщині з вівторка, 14 травня 2024 року, довелось знову вдаватись до відключень світла. Причиною є наслідки системних російських обстрілів енергетичної інфраструктури України, а також холодна погода у травні.   

7982 2
10.05.2024
Тетяна Дармограй

Хто з військовозобов'язаних може перетинати кордон під час воєнного стану, чи вплине новий закон про мобілізацію на правила перетину, як військовозобов'язані гинуть при спробі нелегально перетнути кордон та як карають порушників кордону, розповідає Фіртка.

20316 29

Багато християн протягом свого життя намагається потрапити в місця пов’язані із життям Ісуса Христа або Його учнями. Серед найважливіших місць займає Єрусалим — місто, в якому помер і Воскрес засновник християнства.  

289

Поняття святості, як певної інакшості, духовної досконалості присутнє у різних релігіях.   

829

Поширений вислів «Пийте, але не впивайтеся» часто приписують Ісусу Христу. Втім, чи дійсно в Священному Писанні християн є цей вираз і яке ставлення до алкоголю і його вживанню ми бачимо у Біблії?

1927

Для того, щоб відправляти Зеленського «з речами на вихід», треба запропонувати – а що далі? В умовах війни ми не можемо припустити, щоб країна жила без Президента, яке б прізвище він не мав. 

2404
27.07.2024

Вибір корму для вашого чотириногого друга є важливим рішенням, яке впливає на його здоров'я, енергію та якість життя. Від правильного харчування залежить не лише фізичний стан собаки, але й її настрій та довголіття

58
24.07.2024

Гречаний чай — це корисний і смачний напій, який поєднує у собі багатство вітамінів і мінералів з приємним ароматом. Корисні властивості роблять його незамінним джерелом здоров'я людини.

209
20.07.2024

Влітку під час тривалих вимкнень електроенергії деякі продукти в холодильнику можуть зіпсуватися за чотири години, без нього — за дві.  

710
23.07.2024

На початку серпня відбудеться Всеукраїнська Патріарша проща до Галицької Чудотворної ікони Матері Божої в Крилосі, яка щороку об’єднує у молитві тисячі вірян.  

18405
19.07.2024

У суботу, 20 липня, християни відзначатимуть День пророка Іллі.  

993
15.07.2024

Отець Антоній Яремчук — вислужений ігумен монастиря та парох парафії Успіння Матері Божої у мальовничому, чудовому відпустовому місці в селі Погоня.  

1225 1
11.07.2024

Подружжя — окреме святе таїнство, нерозривний союз, який заснований самим Господом.  

6113 3
20.07.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

23410 1
24.07.2024

Майже третина (32%) опитаних українців у травні 2024 року висловили готовність до територіальних поступок для якнайшвидшого досягнення миру та збереження незалежності.   

307
20.07.2024

Депутати Верховної ради у першому читанні підтримали законопроєкт, в якому йдеться про угоду зі слідством у провадженнях про корупційні злочини. Сім із десяти обранців з Івано-Франківщини проголосували "за".  

1002 1
18.07.2024

Верховна Рада підтримала в першому читанні законопроєкт №11340, який дозволятиме підозрюваним у корупційних злочинах чиновникам йти на угоду зі слідством та сплачувати штраф за скоєне правопорушення.  

1217 6
16.07.2024

Зауважимо, соціологи, які опитали понад дві тисячі респондентів, наголошують, що «це думка тилу».

508