Грип та ГРВІ – у чому різниця? Консультація сімейного лікаря

З початком осені українці все частіше хворіють на грип та ГРВІ. Грип має симптоми, схожі з іншими гострими респіраторними вірусними інфекціями (ГРВІ), але є небезпечнішим аніж інші ГРВІ.

Грип – гостре інфекційне захворювання, яке  характеризується появою гострого респіраторного синдрому з переважанням трахеобронхіту та вираженою інтоксикацією з гарячкою.

Джерелом інфекції при грипі є хвора людина. Виділення вірусу припиняється через 5–10 днів від початку хвороби, а максимальні титри його визначаються на другу добу після зараження. Передача інфекції - це повітряно-крапельний шлях. Зараження відбувається під час вдихання найдрібніших крапельок слизу з вірусом, що потрапляють у навколишнє середовище від хворих.

Збудники хвороби – віруси, за типом вірусу А, В, С.

Як розпізнати грип?

Хвороба починається гостро. Найчастіше -  це загальна інтоксикація – сильний озноб, а потім відчуття жару, різкий головний біль у ділянці лоба, надбрівних дуг, скронь, очей, який посилюється під час руху очних яблук і супроводжується світлобоязню, запаморочення, біль у горлі та м'язах, кашель, загальна слабкість .

У першу добу хвороби явища інтоксикації домінують над катаральним синдромом, який проявляється сухістю та дертям у горлі, закладеністю носа. Наприкінці першої доби може з’явитися сухий кашель, який стає нестерпним, іноді нападоподібним.  З'являється садніння та біль за грудиною, а також  можуть з'явитися носові кровотечі.

Зниження та нормалізація температури тіла не означає видужання хворого на грип. Кашель зберігається ще 2–4 дні, але якщо він триває довше і відходить гнійне мокротиння, – це показник бактеріального ускладнення.

При легкому перебігу грипу температура тіла не перевищує 38 °С і нормалізується через 2–3 дні, симптоми загальної інтоксикації і бронхіту виражені слабо.

Середньої важкості перебіг грипу характеризується підвищенням температури до 39 °С, вираженими явищами інтоксикації. Можливі марення, галюцинації, непритомність, температура тіла вища за 39°С, а також колапс. Ця форма зустрічається найчастіше.

Блискавичний перебіг характеризують надзвичайна важкість і швидкість розвитку уражень. Температура тіла при цьому знижується. Летальний кінець може настати від набряку легень, серцево-судинної недостатності.

Що робити, якщо у вас грип?

  • при появі симптомів грипу звернутися до лікаря. Самолікування може призвести до ускладнень;
  • при кашлі або чханні прикривати рот рукою або серветкою;
  • багато пити та повноцінно харчуватися;
  • частіше мити руки.

Як попередити грип?

- уникати контакту з особами, що мають прояви грипозної інфекції;

- обмежити відвідини місць великого скупчення людей;

- часто провітрювати приміщення;

- прагнути не торкатися очей, носа, рота немитими руками;

- уникати обійми, поцілунки і рукостискання;

- прикривати ніс і рот при чханні або кашлі одноразовою носовою серветкою, яку зразу ж після використання потрібно викинути;

- якщо у людини є симптоми грипу, то необхідно триматися від неї на відстані не менше двох метрів.

Основним захистом проти грипу та запобіганням ускладненням при розвитку захворювання є проведення щеплення проти грипу. Щеплення можна робити упродовж всього сезону грипу. Імунітет після введення вакцини формується протягом 7-14 днів.

Отже, грип має симптоми, схожі з іншими гострими респіраторними вірусними інфекціями (ГРВІ), але грип за своїми наслідками є набагато небезпечнішим аніж інші ГРВІ. Тому перші ж ознаки ураження респіраторної системи вимагають особливої уваги через те, що потрібно виявити саме грип. А хвора людина, навіть із легкою формою грипу, становить небезпеку для оточуючих впродовж усього клінічного періоду хвороби. Тому, при появі перших симптомів потрібно відразу звернутися до лікаря, адже самолікування може призвести до тяжких ускладнень.


Ольга Луговська

сімейний лікар багатопрофільного медичного центру «Оксфорд Медікал»
тел.: (067) 3 777 299, (050) 3 777 299
адреса: вул. Василіянок 1, вул. Незалежності 93А


09.11.2018 3751
Коментарі ()

22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

604
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

2233
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

1982
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2010
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

6005 53
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2289 2

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

150

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

972

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

979

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

1223
19.04.2024

Цього року комунальне підприємство «Франківськ Агро» запланувало засіяти на майже 200 гектарах соняшник, гречку та сою.  

461
16.04.2024

В Івано-Франківську традиційно у передвеликодній час проведуть ярмарок «Великодній кошик». Працюватиме він з першого по третє травня на площі Ринок.  

1916
11.04.2024

Цієї неділі, 14 квітня, в Івано-Франківській громаді розпочне роботу новий комунальний ринок сільськогосподарської продукції.  

3816
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26329
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

409
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10326 1
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

7868
19.04.2024

Це — історія про дорослішання хлопця Тимофія у 1990-х роках. У центрі сюжету — його стосунки із сім’єю, друзями, коханою та колишнім контррозвідником Феліксом, який служив в Афганістані.  

419
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

419
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

500
11.04.2024

Парламент остаточно ухвалив у другому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби.  

1430
07.04.2024

Всього опитали 2 000 респондентів, що мешкають у всіх регіонах України, крім окупованих територій, у віці 18 років і старше.   

1023