Головні зміни з лютого 2025 року: що варто знати прикарпатцям

Війна внесла свої корективи у життя людей. З 1 лютого 2025 року українців чекають деякі зміни.

Фіртка розповідає, що саме зміниться в Україні у третій місяць зими.


Підтвердження статусу критично важливих підприємств та бронювання


До 28 лютого критично важливі підприємства мають підтвердити свій статус відповідно до нових критеріїв, що їх затвердив уряд наприкінці листопада минулого року. Ці підприємства мають право бронювати працівників від мобілізації.

Для підтвердження статусу "критично важливих" підприємство має звернутися до профільного міністерства або обласної військової адміністрації.

Критерії для визначення підприємства критично важливими не змінюються, але уряд запровадив два обов'язкових: середня зарплата за останній квартал не повинна бути меншою ніж 2,5 мінімальної зарплати, а підприємство не повинно мати боргів зі сплати податків.

Якщо ж підприємство втрачає статус критично важливого або не подає документи на перепідтвердження, то його співробітники можуть втратити бронь від мобілізації та бути мобілізовані до ЗСУ.


ВЛК для обмежено придатних


Військовозобов’язані та військовослужбовці, які до 4 травня 2024 року мали статус обмежено придатних, за законом, мають пройти повторну ВЛК до 5 лютого 2025 року.

Така вимога зумовлена тим, що у законодавстві вже немає поняття "обмежено придатний", натомість встановлені категорії "придатний", "тимчасово непридатний" та "непридатний" для військової служби.

Щодо настання відповідальності після 5 лютого для тих, хто не пройде ВЛК, наразі до кінця невідомо.


Можливість повернутись на службу із СЗЧ та уникнути покарання продовжили до кінця лютого


Військові, які самовільно залишили частини, мають можливість повернутися до 1 березня без юридичних наслідків для себе, а також зі збереженням усіх соціальних гарантій.

Кожен військовослужбовець, який хоче повернутися на службу, має прибути до своєї частини. Або ж військовий може з’явитися до територіальних підрозділів ДБР чи військової служби правопорядку або поліції. 

Міністерство оборони також дозволило звернутися до однієї із 17 військових частин, затверджених Генштабом або до однієї з 14 рот резерву Національної гвардії.

Для тих, хто не повернеться, настане відповідальність за статтею 407 Кримінального кодексу України, яка передбачає позбавлення волі на строк до десяти років.


Електронні направлення на ВЛК


Вже з 31 січня 2025 року громадяни України зможуть створювати направлення на ВЛК у «Резерв+».

"Не потрібно буде відстоювати черги біля ТЦК, щоб отримати відповідний документ. Направлення на ВЛК можна буде згенерувати за допомогою Єдиного державного реєстру призовників і отримати через застосунок Резерв+", — пояснив прем'єр-міністр Денис Шмигаль.

За його словами, передусім опція буде доступною для тих, хто самостійно бажає пройти військово-лікарську комісію.

Людям, які отримали повістку, також достатньо подати електронний запит на формування направлення, щоб не втрачати час на відвідування ТЦК.


Нові карткові обмеження


З лютого банки запроваджують нові обмеження на карткові перекази, в тому числі за реквізитами IBAN. Місячний ліміт на перекази становитиме 150 тисяч гривень.

Втім, ця вимога стосуватиметься лише клієнтів, чиї доходи не підтверджені документально.

При цьому клієнти будуть розподілені на три категорії залежно від ступеня ризику, який визначатимуть банки. Для клієнтів з високим рівнем ризику діятимуть обмеження 50 тисяч гривень на місяць.

Клієнти з середнім та низьким рівнями ризику зможуть переказувати 150 тисяч гривень на місяць.


Зміни у виплатах за безвісти зниклих та полонених військовослужбовців


З лютого запрацюють зміни до Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".

Так, за військовозобов'язаним, який потрапив у полон або вважається зниклим безвісти, зберігається грошове забезпечення, а виплати отримає сім'я військовослужбовця.

Військовий сам вирішує, хто отримає виплати в разі, якщо потрапить у полон або зникне безвісти. Якщо ж особистого розпорядження немає, то розподілять виплати наступним чином:

  • 50% забезпечення поділять рівними частинами між представниками першої черги — між дружиною [чоловіком], законними представниками неповнолітніх дітей [мати або батько дитини військовослужбовця чи людина, яка їх замінює, якщо військовослужбовець не перебуває у шлюбі], дітьми з-поміж осіб з інвалідністю з дитинства [незалежно від віку] або їхніми законними представниками, а також батьками військовослужбовця;
  • якщо родичів першої черги у військового немає, тоді 20% забезпечення поділять рівними частинами між представниками другої черги — між повнолітніми дітьми, рідними братами [сестрами], законним представником яких є військовослужбовець.

У разі, коли військовий повертається з полону або вже не є зниклим безвісти, виплачується утримана частина (50% або 80%). У разі загибелі захисника невиплачена частка включається до складу спадщини.


Надбавка до пенсії за віком


Виплати збільшаться у тих пенсіонерів, яким протягом місяця виповниться 70, 75 і 80 років.

Головна умова — пенсія у людини не має бути вищою за 10 340 гривень. Так:

▪ пенсіонерам, яким виповнилося 70 років, до досягнення 75-річного віку — у розмірі до 300 гривень;

▪ пенсіонерам, яким виповнилося 75 років, до досягнення 80-річного віку — у розмірі до 456 гривень;

▪ пенсіонерам, яким виповнилося 80 років і більше, — у розмірі до 570 гривень.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Рідні на війні: як підтримати себе, дитину та тих, хто боронить Україну 


01.02.2025 1165
Коментарі ()

30.04.2025
Олег Головенський

Загалом, декларації «обраних народом» виглядають доволі скромними. Нічого особливого. Але дещо цікаве є. Як і сам аналіз та «рейтинги» здобутків чиновників.

2535
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1197
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1122
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

2304
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3743
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2738 8

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

981

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

835

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

784

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

735
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10466
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1321
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

356
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5465
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

1174
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2970
02.05.2025

Презентували «Життєпис Івано-Франківська», а саме — другу книгу, яка охоплює період з 1939 по 2022 роки.  

557
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

409 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

850
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

738
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

790