Головні зміни, які діятимуть з грудня: чого очікувати українцям

У грудні в Україні набуває чинності ряд нововведень. Зокрема, планують підвищити мінімальну зарплату та прожитковий мінімум. Це своєю чергою передбачає підвищення пенсій.

Крім цього, в Україні збільшать обсяг виплати аліментів на дітей, має запрацювати програма видачі 1 000 гривень вакцинованим українцям та набирає чинності указ Міністерства охорони здоров’я України про розширення переліку професій, для яких щеплення проти COVID-19 є обов’язковим.

Також має набути чинності закон про електронну прописку.

Фіртка пояснює, що саме зміниться в Україні з грудня.


Підвищення мінімальної зарплати та прожиткового мінімуму

Зокрема, з 1 грудня з 6 тисяч гривень до 6 500 гривень зросте мінімальна зарплата. У зв’язку з цим до 2 600 гривень підвищать й мінімальну пенсію для пенсіонерів, старших 65 років зі стажем 35 років для чоловіків і 30 років для жінок.

Крім того, з 1 грудня, після збільшення прожиткового мінімуму, знову підвищать мінімальну пенсію за віком й індивідуальні доплати за стаж понад норму. 

Наразі мінімальний прожитковий мінімум складає 2 294 гривень, а у грудні він зросте до 2 393 гривень. Для усіх категорій пенсіонерів це означає підвищення рівня мінімальної пенсії з 1 854 гривні до 1 934 гривень — на 4,3%.

Відповідно до цього прожитковий мінімум з 1 грудня зросте для різних соціальних і демографічних груп населення.

Для дітей до 6 років:

  • був з 1 липня — 2 013 гривень;
  • підвищать з 1 грудня — до 2 100 гривень.

Для дітей від 6 до 18 років:

  • був з 1 липня — 2 510 гривень;
  • підвищать з 1 грудня — до 2 618 гривень.

Для працездатних осіб:

  • був з 1 липня — 2 379 гривень;
  • підвищать з 1 грудня — до 2 481 гривня.

Для осіб, які втратили працездатність:

  • був з 1 липня — 1 854 гривень;
  • підвищать з 1 грудня — до 1 934 гривень.

Розмір мінімальної декретної допомоги для безробітних:

  • був з 1 липня — 2 635 гривень;
  • підвищать з 1 грудня — 2 749 гривень.

Крім того, на 800 гривень зростуть максимальні пенсійні виплати – з 18 540 гривень до 19 340 гривень. 

   читайте також: Пенсія в Україні: людям літнього віку нададуть п’ять рівнів підтримки (ІНФОГРАФІКА)

Зауважимо, що перерахунок пенсій проведуть автоматично, додатково звертатися до органів Пенсійного фонду України пенсіонерам не потрібно.

Водночас у 2022 році в Україні відбудеться черговий етап планової пенсійної реформи. Зокрема, посилять загальні вимоги до страхового стажу, від якого залежатиме вік виходу на пенсію. 

Як стало відомо, у 2022 році вимоги до стажу будуть наступними:

  • щоб вийти на пенсію у 60 років — від 29 років трудового стажу;
  • щоб вийти на пенсію у 63 роки — від 19 до 29 років трудового стажу;
  • щоб вийти на пенсію у 65 років — від 15 до 19 років трудового стажу.


Збільшення розміру аліментів

Зокрема, з 1 грудня в Україні збільшать обсяг виплати аліментів на дітей, оскільки він прив’язаний до розміру прожиткового мінімуму. Від 1 грудня прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років зросте до 2 100 грн, а для дітей від 6 до 18 років — до 2 618 гривень.

Це своєю чергою означає 50% мінімальний гарантований розмір аліментів на одну дитину з 1 грудня буде наступним:

  • для дітей віком до 6 років — 1 050 гривень;
  • для дітей віком від 6 до 18 років — 1 309 гривень.

Якщо ж платник аліментів має достатній заробіток, то за рішенням суду можуть встановити мінімальний рекомендований розмір аліментів в розмірі 100% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку. Зокрема, для дітей віком до 6 років — 1 921 гривня, а для дітей віком від 6 до 18 років — 2 395 гривень.


Тисяча за вакцинацію

14 листопада Президент України Володимир Зеленський повідомив, що всі, хто пройшов повний курс вакцинації проти COVID-19, отримають від держави тисячу гривень.

Як зазначили в Кабміні, кошти будуть виплачені на віртуальні платіжні картки через «Дію». Витратити їх можна на квитки в кінотеатр, театр чи на концерт, на заняття спортом або подорожі Україною.

Прем’єр-міністр Денис Шмигаль також підкреслив, що ця ініціатива Президента спрямована на підтримку малого та середнього бізнесу в Україні, який постраждав через пандемію.

Програма почне діяти з 19 грудня та працюватиме протягом року. Участь у ній візьмуть майже 6 000 представників малого та середнього бізнесу.

Загалом, за словами Дениса Шмигаля, на програму у 2021 році буде спрямовано 3 млрд грн та ще 3 млрд грн — на початку 2022 року з можливим розширенням фінансування.

    читайте також: Відомо, чому українці бояться вакцинації проти COVID-19

На віртуальну тисячу гривень можна буде придбати послуги в трьох сферах — це культура, туризм та спорт:

  • подорожі в межах України;
  • квитки в кінотеатри, театри, музеї, концертні зали, виставкові центри чи на масові заходи;
  • послуги в спортзалах або фітнес-клубах, басейнах тощо.

Для тих, в кого немає смартфонів або «Дії», обіцяють розробити окремий альтернативний механізм отримання обіцяної 1 000 гривень.


Розширення переліку професій, для яких щеплення проти COVID-19 є обов’язковим

Міністерство охорони здоров'я України розширило перелік організацій, співробітники яких мають обов’язково щепитися проти COVID-19.

Зокрема, до освітян та працівників центральних та місцевих органів влади, які підлягають обов’язковій вакцинації проти COVID-19 на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України, додали наступних співробітників:

▪️ підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління центральних органів виконавчої влади;

▪️ установ і закладів, що надають соціальні послуги, закладів соціального захисту для дітей, реабілітаційних закладів;

▪️ підприємств, установ та організацій, включених до Переліку об’єктів державної власності, що мають стратегічне значення для економіки та безпеки держави, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 4 березня 2015 року №83.

   читайте також: Щеплення проти COVID-19 або ПЛР-тест: що відомо про нові обмеження для невакцинованих

Наказ набирає чинності 9 грудня 2021 року.

Працівники вищезазначених установ, які не щепляться проти COVID-19 протягом цього періоду, будуть відсторонені від роботи без збереження заробітної плати. 

Це правило не поширюється на працівників, які мають протипоказання до вакцинації та надали відповідний документ. З 8 листопада таку довідку можна взяти в сімейного лікаря.


Закон про електронну прописку 

5 листопада 2021 року Верховна Рада ухвалила Закон «Про реалізацію публічних електронних послуг із реєстрації та декларування місця проживання в Україні». Він, зокрема, передбачає можливість змінити документи про місце проживання у режимі онлайн.

Закон набуде чинності з 1 грудня 2021 року за умови, що до цього моменту його підпише президент України.

У Мінцифри пояснюють, що більше не потрібен буде штамп в паспорті чи довідка до ID-картки, а замість трьох установ, 30 днів очікування та купи довідок тепер буде тільки одна заява, яку розглянуть та оброблять за 24 години.

Також реєстрація тепер не даватиме людині право власності на житло та не впливатиме на отримання послуг - оформлювати пенсію, документи чи отримувати медичну допомогу можна буде, не прив'язуючись до місця реєстрації. 

Зняти особу із задекларованого або зареєстрованого місця проживання можна буде за заявою власника житла приватної форми власності, поданої у паперовій формі, стосовно повнолітньої особи, місце проживання (перебування) якої зареєстровано або задекларовано в житлі, що належить власнику на підставі права власності.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram та читайте нас у Facebook. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

На Прикарпатті за дев’ять місяців подали понад 15 тисяч анкет на автоматичне призначення пенсійних виплат

Ні стажу, ні зарплатні: на скільки відсторонюватимуть ​невакцинованих працівників

Очільник BioNTech припускає, що вакцинуватися проти COVID-19 треба буде щороку

Українці, які не хочуть вакцинуватися проти COVID-19, назвали головну причину

Вакцини проти COVID-19: які є в Україні, наскільки ефективні та як працюють

Дослідження: відомо, чи захищає носіння маски від COVID-19

Середній розмір пенсії в Україні: хто і скільки отримує


Коментарі ()

13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

18359
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1615
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1150
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2193
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3751
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1431

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1869

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

617

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1240

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1393
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

277
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

789
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24331
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

496
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

559
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

696
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1591
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

7861
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

147
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

718
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1939 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

688