Глава УГКЦ про перемир'я в Україні, напруженість у відносинах між Церквами та гроші для армії

 

/data/blog/60492/05993e8ba283b235a770b40a4593d096.jpg

 

Під час свого візиту до Австралії, Блаженніший Святослав (Шевчук) дав інтерв'ю радіостанції “ABC”. Австралійський журналіст Ендрю Вест намагався зрозуміти і донести до західних слухачів реалії Української Церкви, її зв'язку з теперішньою політичною ситуацією, розвіяти чутки, що їх створюють недруги УГКЦ та представити чітку картину політичних поглядів самого Блаженнішого.

 

Наскільки пов'язаними з політикою стали Церкви?

 Православні церкви, особливо в Україні, були об'єднані, об'єднані з нами, католиками, з протестантами, з іудеями, а також з мусульманами в одностайній сприйнятливості до моральних цінностей, які люди, що стояли на Майдані, вимагали. Ці цінності є на захисті людської гідності, щоб сказати “ні” корупції, вимагати верховенства права. І вони проголошували європейську ідентичність української культури та української нації. Ми, як релігійні лідери, просто визнаємо в цих вимогах ті самі цінності, які ми проповідуємо.

Але, Ваше Блаженство, чи Ви однозначно бачите майбутнє України на Заході і не з Євразією та Росією? Ви ясно бачите Україну західною країною?

 Ми, безсумнівно, проголошуємо європейську тотожність нашої нації. Минулого року Україна святкувала 1025 років хрещення України-Русі. І ми чітко зрозуміли сьогодні, що це був проєвропейський вибір нашого князя. Бо він хотів об'єднати нашу країну — імперію Україну-Русь в ті часи — з європейською родиною націй. Тому прагнення наших людей — бути демократичною, вільною країною.

 

Ми зробили свій вибір й сподіваємось, що росіяни зроблять свій власний, але відкрито і демократично.

 

 Чи хотіли б Ви, Блаженніший, щоб Україна стала більш католицькою країною? Тому що, як Ви знаєте, це те, в чому деякі православні лідери, які пов'язані з Московським Патріархатом, звинувачують Вас. Вони кажуть, що Ви хочете перетворити Україну в католицьку державу.

Ми хочемо, щоб Україна була християнською країною, вільною державою, де людська гідність і релігійні переконання кожного громадянина поважалися б. Ми не хочемо нікого змушувати ставати католиком насильно або якимось прихованим чином. Ні. Ми просто виявляємо бажання бути толерантною, вільною країною, де усі — католики, православні, протестанти, мусульмани та іудеї — можуть жити вільно і безперешкодно виражати свою релігійну приналежність.

Ваше Блаженство, чи Ви вірите або сподіваєтесь, що революція в Україні могла би бути збудником змін для самої Росії?

Цього року навіть Західна Європа відзначатиме 25 років повалення т. зв. “залізної завіси”, і ця подія пробудила багато різних змін в Західній і Східній Європі. Ці 25 років всі нації колишнього Радянського Союзу намагалися переглянути, перебудувати свою власну самобутність. Ми є, фактично, пострадянськими країнами. Але тепер, після революції, Україна вже не є пострадянським суспільством. Росія ж і досі залишається пострадянським соціумом. Ми зробили свій вибір й сподіваємось, що росіяни зроблять свій власний, але відкрито і демократично.

 

...ми усвідомлюємо, що ніхто, ніякий солдат армії США чи НАТО, не прийде і захистить нас.

 

Нещодавно Ви закликали Захід надати більше озброєння для українського уряду. Чи можна це оцінити як досить політичний вчинок з Вашого боку?

Я ніколи не закликав нікого постачати більшу кількість зброї для українського уряду. Але ми проголошуємо нашим обов'язком обороняти себе. Коли хтось на нас нападає і вбиває 1000 осіб нашого цивільного населення, звичайно ж, ми маємо обов'язок захищати себе. Тому що ми усвідомлюємо, що ніхто, ніякий солдат армії США чи НАТО, не прийде і захистить нас. Ось чому ми відчули в наших серцях, не я, як представник Греко-Католицької Церкви, але також інші Церкви в такій же позиції, що ми повинні мати змогу обороняти себе.

Це включає збирання грошей в деяких греко-католицьких церквах для української армії?

Звичайно, ми збираємо гроші в наших парафіях, як і православні й інші спільноти. Але не щоб купувати зброю, ми збираємо гроші для порятунку життя, щоб допомогти нашим солдатам мати достатньо речей і більше спорядження проти сучасної зброї. Бо українська армія на сьогоднішній день не має жодних таких видів обладнання для рятування життів наших солдат.

 

...наші брати і сестри в Христі, які належать до Української Православної Церкви Московського Патріархату, є нашими друзями, громадянинами тієї ж самої країни.

 

Щоб ми просто зрозуміли джерела, яким Ви протистоїте, чи не могли б Ви пояснити нам доктрину, знану як “Свята Русь”?

Ця доктрина була нещодавно розроблена російською державною ідеологією і Російською Православною Церквою. Дане вчення має на меті зміцнити російське панування на тих територіях, які Російська Православна Церква вважає своїми "канонічними територіями". Фактично, це територія колишнього Радянського Союзу.

Чи Ви припускаєте, що вона є агентом російського уряду? Мені здається, Ви сказали, що Православна Церква в Україні, яка досі прихильна до Москви, має багато ідеологічної прихильності, тому...

Перш за все, наші брати і сестри в Христі, які належать до Української Православної Церкви Московського Патріархату, є нашими друзями, громадянинами тієї ж самої країни. Вони страждають разом з усіма нами. Тому тут нема ніяких ідеологічних натяків, які були б спрямовані на цих людей. Вони - наші брати і сестри в Христі нашої Церкви. Але, все-таки, вони почувають себе зараз в деяких труднощах, тому що не можуть зрозуміти, чому Росія нападає на них, чому їхній Патріарх, Патріарх Москви, був проти вільної України? Це - велика біда. Ці віруючі сильно мучаються через, я б сказав, нестачу чіткого розуміння з боку церковної влади, що є українська нація, і Українська Православна Церква має жити у вільній країні й не тільки бути прихильною до цієї країни, але також бути будівничими такої нової, вільної і незалежної України.

Це був Верховний Архієпископ Святослав Шевчук, голова Української Греко-Католицької Церкви. Дуже Вам дякую, що приєдналися до нас на передачі “Звіт релігії та етики”. Було надзвичайно приємно з Вами поспілкуватись.

Будь ласка, дозвольте мені висловити австралійській спільноті від імені Української Греко-Католицької Церкви наше співчуття і єдність в смутку та скорботі за жертвами MH17, який збили російські терористи в Україні.

 

Настя Рудська для християнського порталу КІРІОС за матеріалами радіо ABC


06.10.2014 1516 0
Коментарі (0)

30.04.2025
Олег Головенський

Загалом, декларації «обраних народом» виглядають доволі скромними. Нічого особливого. Але дещо цікаве є. Як і сам аналіз та «рейтинги» здобутків чиновників.

1481
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

745
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

927
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

2004
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3508
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2407 5

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

750

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

656

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

629

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

648
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10289
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1135
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5205
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

947
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2745
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

1137
29.04.2025

Усі кошти, зібрані з продажу квитків, будуть передані на підтримку Збройних сил України. Кожен квиток — це не просто внесок у незабутні емоції вечора, а реальна допомога нашим захисникам.  

338
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

657
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

569
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

618
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

974 2