Гексахлорбензол покине Калуш остаточно?

 

/data/blog/32705/5c1ac028cd15011b20f9ca43b3cbef2e.jpg

Минулого тижня Івано-Франківщину з робочим візитом відвідав міністр екології та природних ресурсів Олег Проскуряков. Був — на всіх екологічно небезпечних об’єктах міста та району, і, за наслідками візиту, Калушу пообіцяли 250 млн. гривень на завершення вивезення гексахлорбензолу з міста.

 

Крім того, Калуш може сподіватися на фінансування проблем Домбровського кар’єру та апгрейд ідеї щодо відселення людей із зони просідань земної поверхні. Попри те, що говорили про екологію Калуша, у місті про приїзд міністра не знали до останнього, а на “екологічну” екскурсію міську владу — не запросили.

 

Як повідомляли “Вікна”, міністр екології та природних ресурсів України Олег Проскуряков відвідав Калуш із робочою поїздкою. Його візит відбувся на доручення Президента України Віктора Януковича про вивчення ситуації та контроль за виконанням робіт, які здійснювалися відповідно до Плану виконання Указу Президента України від 10.02.2010 року №145 про оголошення Калуша та сіл Кропивник і Сівка Калуська зонами надзвичайного екологічного лиха і відповідних доручень Уряду.

 

Результати візиту для Калуша — неоднозначні. Зокрема, держава і надалі проявляє посилену увагу до полігону гексахлорбензолу. За словами голови РДА Василя Петріва, нині Калуш може розраховувати на 250 млн. гривень для завершення робіт із вивезення цієї небезпечної речовини. Досі із полігону було вивезено вже 21 тис. тонн гексахлорбензолу. З 12-ти карт захоронення залишилося 3,5, або — 8 тис. тонн ГХБ. Якщо врахувати, що у минулі роки із Калуша вже було вивезено цієї речовини першого класу небезпеки на 750 млн. гривень, то загалом на ці цілі держава витратить більше 1 млрд. гривень.

 

—У результаті візиту міністра доручено виділити кошти, щоб завершити проект щодо проблем Домбровського кар’єру. Він коштуватиме приблизно 5 млн. гривень, й, імовірно, науковці зможуть його завершити вже за півроку, — зазначив у коментарі “Вікнам” голова Калуської РДА Василь Петрів. — Сьогодні ще потрібно рекультивувати відвали та хвостосховища, укріпити північний борт Домбровського кар’єру. Думаю, це робитимуть за іншою системою, ніж досі — за системою завіси або опорки стінки. За попередніми розрахунками, на вирішення проблем Домбровського кар’єру потрібно мінімум 250 млн. гривень. Однак, наскільки зросте ця сума у зв’язку зі зміною технології та плином часу, — поки що невідомо. Спільна думка у цьому питанні така: поки не буде готовий проект науковців, до жодних робіт не братимуться.

 

Нині, за словами голови РДА, є Постанова Кабміну про виділення коштів з державного бюджету, щоб завершити вивезення гексахлорбензолу, моніторингові дослідження та на вирішення проблем Домбровського кар’єру. Згідно із інформацією, оприлюдненою на сайті Мінекології, із держбюджету виділять 151 млн. гривень, причому всі кошти — на Домбровський кар’єр. Голова РДА не взявся прогнозувати, скільки часу має місто до розгортання незворотної екологічної катастрофи, після якої розсоли із кар’єру потраплять у водоносні горизонти та річку Лімницю. За словами Василя Петріва, до водоносних горизонтів залишилося 6 метрів.

 

"Якщо повториться повеневий 2008 рік, то матимемо від сили 2-3 роки до катастрофи. Однак будь-які заходи даватимуть тільки тимчасовий ефект — до того часу, поки у Калуші не відновиться виробництво з переробки розсолів. Ми говорили про це міністру, подали свої пропозиції і напрацювання з інвесторами", — акцентував голова РДА.

 

Інша проблема, про яку доповіли міністру, — це проблема відселення людей із зони просідань земної поверхні. Нині Калуська РДА терміново готує дані про кількість мешканців, яких потрібно відселяти, та необхідне для цього бюджетне фінансування. За попередніми підрахунками, для відселення мешканців сіл та міста із зони просідань потрібно приблизно 240 млн. гривень.

 

Нині у небезпечній зоні перебувають 1009 будинків, 826 з них — у районі. Однак, районна влада має інший “рецепт” вирішення ситуації. Так, за словами Василя Петріва, 20 млн. тонн розсолів нині знаходяться у Домбровському кар’єрі, і ще 20 млн. тонн — закачані у шахтні пустоти. Через розщелини у землі у пустоти потрапляє прісна вода, яка робить розсоли менш концентрованими. Через це рідина розмиває ціляки. — Шахтні пустоти рудників заповнені нещодавно, тому наслідків, тобто — великих просідань земної поверхні, поки що не було. Проте, не виключені раптові просідання, як це вже траплялося на вул. Пархоменка. Ми пропонували діяти на іншим методом, який а) зручніший для людей, яким не доведеться виселятися із нажитих місць; б) унеможливить просідання земної поверхні; в) звільнить велику кількість розсолів, якщо їх будуть переробляти на Калущині. Метод “за Петрівим” полягає у тому, щоб заповнювати шахтні пустоти шлаками з Бурштинської ГЕС вперемішку з гіпсом і глиною. Тверда фракція витіснятиме з пустот розсоли, які потім можна використати у переробці. Відтак, можна уникнути деформації земної поверхні та — зекономити кошти. До катастрофи залишилося всього 6 метрів. Фото з сайту govuadocs.com.ua Місто проігнорували? Попри те, що майже всі екологічно небезпечні об’єкти розташовані на території міста, міську владу при приїзді міністра фактично проігнорували. Ще у четвер мало хто у місті знав про приїзд міністра. Міського голови Ігоря Насалика у Калуші не було.

 

/data/blog/32705/50f573112fd5069f668ad28ee39f3d4f.jpg

 

До “екскурсії” по екологічно небезпечних об’єктах міста покликали лише представника районної влади. Хоча профільного заступника міського голови Оксану Табачук та представників від міста все ж запросили на нараду, яка відбулася в Івано-Франківській ОДА. Між тим, урядова делегація побувала ще і на міському водозаборі. Якщо пощастить, то державним коштом вирішиться хоча б частина проблем Калуша із водозабепеченням. Сума, однак, значна.

 

— Водгосп України розробив проект берегоукріплення Лімниці, щоб не допустити потрапляння вод у Хотінське шахтне поле. Цей проект передбачає укріплення берегів — починаючи від впадання Чечви і закінчуючи залізничним мостом у Вістовій. Запропоновані заходи мають на меті не допустити повені на теренах Калущини. Це — великий проект, він коштує 159 млн. гривень. Цю пропозицію в області також розглядали, і міністр на це звернув увагу. Не знаю, щоправда, якими коштами це фінансуватиметься, — зауважив Василь Петрів. Однак проект, навіть за умови, що він буде втілений у життя, не зніме загрози потрапляння розсолів у водоносні горизонти і засолення міського водозабору. На думку голови РДА, щоб не допустити цього, потрібно вирішувати проблему Домбровського кар’єру, як мінімум — робити фільтраційну завісу.

 

— За останніх 10 років, за підрахунками наших спеціалістів, у водоносні горизонти вже потрапило 780 тис. тонн солі. Це — багато, — підсумував Василь Петрів.


04.03.2013 1949 0
Коментарі (0)

30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1104
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

2813
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

982
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1041
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1048 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3113 3

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

906

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

782

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

371

Світ змінився до невпізнаваності зі стрімким розвитком технологій ми наче живемо у майбутньому. І водночас існують традиції, яким сотні років. Одна з таких  релігійних традицій — це шанування мощей святих у християнстві.

1097
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

155
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2350
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1151
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

454
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15073
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7385
16.06.2025

У селі Гошів, що на Івано-Франківщині, на Ясній Горі розташований монастир Чину святого Василія Великого. Зокрема, на дзвіниці Гошівського монастиря знаходиться один з чотирьох карильйонів України.  

820
26.06.2025

Роботи Нікіти Тітова стали символами українського спротиву. Його плакати підтримують, надихають і говорять мовою, яка зрозуміла кожному. Та попри публічне визнання, автор часто стикається з піратством власних робіт.  

381
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

292
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

382
19.06.2025

Депутати Верховної ради України 18 червня 2025 року підтримали в цілому законопроєкт № 11469 про множинне громадянство.   

661
18.06.2025

Україна готується до виборів після завершення воєнного стану, але це будуть не звичайні, а унікальні вибори, які потребуватимуть окремого закону.  

1115