ФРС про економіку США

 

Федеральна резервна система США опублікувала чергову "Бежеву книгу" (названу за кольором обкладинки) - економічний огляд, який публікується вісім разів на рік у США та представляє собою узагальнення звітів дванадцяти Федеральних резервних банків. Огляд характеризує сферу промислового виробництва, послуг, сільського господарства, фінансові інститути, ринок праці, ринок нерухомості.

 

Згідно зі звітом, останні місяці 2011р. виявилися "надзвичайно сприятливими" для американської економіки - збільшилися обсяги виробництва, зросла купівельна активність, громадяни США стали частіше виїжджати за кордон. В цілому, як показує звіт ФРС, з 12 банківських округів 11 показали позитивні результати в період з листопада по грудень 2011р.

 

Іншими позитивними показниками стали дані з ринку праці. Так, за грудень 2011р. було створено 200 тис. робочих місць, а рівень безробіття знизився до 8,5%. Підйом в сфері важкої промисловості допоміг поліпшенню ситуації на ринку автомобілів, а інфляція дещо знизилася.

 

Проте, наголошується в звіті, економіка США як і раніше дуже вразлива і залежить від таких факторів, як ситуація в Європі, де зараз бушує боргова криза, а також майбутнього рішення Конгресу США про продовження податкових пільг та допомог з безробіття, які перестають діяти в лютому ц.р. Відмова продовжувати фінансування даних проектів може знизити купівельну здатність, тим самим приводячи до уповільнення зростання економіки.

 

Я б сприйняв цей документ як чисто передвиборний, причому ФРС виступає на стороні діючої адміністрації Обами. Пов'язано це, як мені здається, з двома основними причинами. Перша - суто апаратні бюрократичні зв'язки, які пов'язують грошову владу США. Друга - наявність у Республіканській партії, яка претендує на те, що вона змістить Обами з поста президента, сильної опозиції до ФРС, насамперед, в особі Рона Пола, який поки міцно йде на другому місці в списку потенційних кандидатів у президенти від цієї партії.

 

Передвиборна ситуація видна у великій кількості місць цього звіту. Перш за все, у високій оцінці економіки. Реальних даних для цього, загалом, немає.

 

Говорити про виробництво складно, оскільки зростання запасів може бути і в падаючій економіці, а обсяг продажів росте тільки в номіналі - реальна оцінка інфляції звертає тут плюс в мінус. Крім того, не будемо забувати, що дефіцит бюджету США виріс на трильйон доларів - і практично всі ці гроші пішли на приріст продажів. А без цього трильйона - що б було?

 

Крім того, не будемо забувати, що зростання продажів стосується, в основному, споживчих товарів. А нерухомість продовжує падати, і за обсягом продажів, і за ціною. Так що сукупний попит продовжує падати, особливо, його, що називається, «природна частина», без стимулювання з боку бюджету. Єдине, що виросло всерйоз, це експорт, однак тут ще потрібно розбиратися, як і чому.

 

Про безробіття вже писалося стільки разів, що навіть говорити набридло! Статистичні органи США одним помахом руки викинули зі списку робочої сили кілька сот тисяч людей, які можуть працювати, але роботи не мають - в результаті чого і вийшов необхідний позитивний результат.

 

А якщо враховувати всіх хто хотів би працювати по повному завантаженню, але не має такої можливості, то виходить, що рівень безробіття в США під двадцять відсотків. Інша справа, що такі цифри оприлюднити під час передвиборної кампанії зовсім не хочеться.

 

Згадка про Європу зрозуміло - завжди потрібно мати можливість послатися на якісь зовнішні причини неприємностей. Типу, це не ми, це - вони.

 

Відзначимо, що «вони» місяць тому надрукували за день близько трильйона доларів (ну, точніше, більше 700 мільярдів євро) і можна сміливо сказати, що вже частина-то цих грошей точно потрапить на ринки США. Що, з одного боку, підтримає ліквідністю фондовий ринок, а, з іншого, швидше за все, позначиться на зростанні цін. Загалом, теоретично, Євроцентробанку грошова влада США повинна сказати «спасибі», проте, швидше за все, прямо це сказано не буде.

 

А ось зауваження про продовження податкових пільг дуже показове. Для адміністрації Обами це питання принципове: їй ніяк не можна допустити падіння фондових ринків до виборів. А для цього потрібна ліквідність. Програма нових податкових пільг була «зарубана» республіканцями, але тут допомогу надала Європа. Але потрібен ще якесь серйозне джерело, яким якраз може стати якраз продовження старих пільг. Так що мусування цієї теми зрозуміле.

 

Якщо ж і тут у демократів з Білого дому нічого не вийде, то у них з'являться проблеми. Оскільки явних джерел ліквідності більше не видно, залишається друкувати гроші самим. Але робити це до літа небезпечно з точки зору передвиборчої кампанії - подальша з лагом 3-5 місяців «інфляційна хвиля» може поховати під собою надії Обами на переобрання. І що тоді робити?

 

Загалом, виходячи з вищесказаного, «Бежева книга» видається суто передвиборчої агіткою, спрямованої на підтримку чинної адміністрації. Нічого такого особливо страшного в цьому немає - як кажуть, справа житейська. Однак для того, кого цікавить реальний стан справ, такий документ багато дати не може, якщо, звичайно, не враховувати деякі додаткові обставини. Головним з яких, як мені здається, є ситуація з приватним попитом - який продовжує падати. Повільніше, ніж на початку 30-х років минулого століття, але явно. Десь із швидкістю 5% на рік. Поки, в усякому разі.

 


Саме це, як мені здається, є головним висновком за підсумками 2011 року. Поки що грошова влада США знайшла джерела компенсації падіння приватного попиту, але ці джерела, загалом, вже вичерпані, а де шукати нові наразі незрозуміло. А попит буде падати, це очевидно, оскільки структурні диспропорції не ліквідовані.

 

Зрозуміло, масована емісія такі джерела дасть - хоча від неї виникнуть свої проблеми. Але всі вони меркнуть на тлі виборів - а значить, швидше за все, емісія буде. А от що далі - це вже велике питання. Поки мені ясно тільки одне - що владі США потрібно буде знайти десь 500 мільярдів (як мінімум) реальних доларів для того, щоб закрити «дірку» від падаючого попиту. Зрозуміло, з ростом інфляції ця цифра зростає. А слово «реальних» в даному випадку означає - не емісійних. В іншому випадку, якщо вважати інфляцію реально, то продовження економічного спаду неминуче.

 

Михайло Хазін,



Джерело: worldcrisis.ru


12.01.2012 Михайло Хазін 1168 0
Коментарі (0)

09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

534
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

799
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

562
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

5483
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1461
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1341

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

397

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1219

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1058

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

973
05.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

287
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10663
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

368
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

637
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5683
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

1452
08.05.2025

В Івано-Франківську зафіксували культурний рекорд — товариство «Моє місто» видало вже 51 книжку про Івано-Франківськ. Це стало національним досягненням, яке внесли до реєстру рекордів України. Про це в етері радіо «Західний П

346
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

248
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

599 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

1037
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

902