Франківцям бракує просторів для культури і сімейного дозвілля: результати дослідження в рамках реновації «Промприладу»

В рамках проекту «Promprylad. Реновація» відбулося соціологічне дослідження потреб мешканців Івано-Франківська. Нижче наводимо його підсумки. Команда проекту готова передати детальні результати зацікавленим спеціалістам, дотичним до розвитку міста Івано-Франківська.

 

Оновлений «Промприлад» має стати потрібним та корисним інструментом для мешканців Івано-Франківська та для розвитку самого міста. І щоб він став саме таким, реновація має відбуватися із врахуванням цінностей та потреб спільноти – майбутніх користувачів цього простору.

 

Аби з’ясувати, які потреби мешканців міста може задовольнити оновлений «Промприлад», команда проекту «Promprylad. Реновація» провела соціологічне дослідження потреб спільноти івано-франківців.

 

Методологію дослідження було розроблено протягом воркшопу, в якому взяли участь представники та волонтери організацій «Тепле Місто» та «Інша Освіта», що разом із організаціями Garage Gang, CANactions, MitOst e.V. є партнерами в проекті «Promprylad. Реновація».

 

Кураторами воркшопу та дослідження стали Франческа Вебер-Ньюз з Інституту географії Гумбольдського університету (Берлін, Німеччина) та  Себастіан Шлютер, керівник програми «Actors of Urban Change» спілки MitOst e.V. та Фонду Роберта Боша (Берлін, Німеччина).

 

Головною метою дослідження було отримати відповіді на наступні запитання:

-          Що потрібно мешканцям, щоб почуватися комфортно в місті?

-          Що змушує жителів Івано-Франківська залишатися в місті та творити в ньому?

-          Які страхи мають люди у зв’язку з реновацією Промприладу?

 

Опитування відбувалося в грудні 2017 року. Ми отримали 200 анкет: 117 з них заповнити люди, безпосередньо контактуючи з інтерв’юерами, 83 анкети було заповнено онлайн.

 

Опитування триває, анкету можна знайти й заповнити за посиланням: https://goo.gl/dv6Zae

 

Респондентами були як жінки (51%), так і чоловіки (49%). Їхній середній вік – 33 роки. Лише третина опитаних чули про трансформацію Промприладу. Ще одна риса до портрета опитаних: для понад третини з них (35%) щастя приносять сім’я та діти.

 

Також на запитання «що вас надихає чи робить щасливим у житті» (його інтерв’юери ставили останнім) 8% відповіли «люди», а 7% – «любов».

 

Ми запитали людей, як вони почуваються, живучи в Івано-Франківську. Це було відкрите запитання, тож ми отримали відповіді, що варіюються від різноманітних позитивних (69%) до негативних (10%) оцінок. 20% опитаних нейтрально ставляться до міста.

 

Цікаво, що третина відповідей на це запитання містила таку характеристику «комфортно», а половина – «комфортно», «затишно», «компактно», «спокійно». Отже, більшість мешканців міста почуваються в Івано-Франківську в безпеці, а безпека є однією із засадничих вимог до комфортного життя.

 

Наступне запитання анкети – «Чи хотіли б ви лишитися в Івано-Франківську?».

 

На цього 82% респондентів відповіли ствердно. Для третини опитаних причинами лишатися є «друзі», «родина» або «люди». І лише 9 % відповіли, що не хотіли б лишатися в Івано-Франківську. Для чверті з них причиною виїзду стали б краща робота і зарплата, брак перспектив у місті і погана економічна ситуація.

 

Чого бракує мешканцям Івано-Франківська? У цьому запитанні ми уточнили, що не йдеться про базові інфраструктурні речі, як-от дороги, а мова тут – про культурне життя, тобто як його може поліпшити оновлений «Промприлад».

 

Попри те, 10% респондентів вказали, що їм бракує саме якісного громадського транспорту і транспортної інфраструктури. 9% зауважили, що не вистачає культурних подій. 6% відчуває брак зелених зон та публічного простору в місті. Також респонденти зауважували брак реставрації історичних будівель (3%) та велосипедних доріжок (2%).

 

Далі ми запитали респондентів, що саме вони хотіли б бачити на оновленому «Промприладі», де є багато простору та можливостей («Що б ви хотіли, аби було на “Промприладі” для ваших друзів та родини?»).

 

Понад третина опитаних (36%) хоче бачити там культурні заклади. П’ята частина – освітні (20%). Серед інших потреб: розваги (18%), спортивні (17%) заклади, щось для родини та дітей (15%), а також публічний простір (14%).

 

Як ми бачимо з цього дослідження, люди люблять Івано-Франківськ і небагато людей прагне поїхати з міста. Люди відчувають, що місто динамічно розвивається. Вони потребують простору для культури і дозвілля, а також сімейного відпочинку.

 

Соціологічне дослідження потреб івано-франківців є одним з етапів реновації «Промприладу». Окрім дослідження потреб, протягом 2017 року було проведене антропологічне дослідження заводу «Промприлад», про що більше можна дізнатися в репортажі на онлайн-порталі The Ukrainians.

 

Довідка про «Promprylad. Реновація»

На території заводу “Промприлад” виникне мультифункціональна платформа, яка об’єднуватиме елементи альтернативних форм навчання, культурних практик, соціально відповідального бізнесу та урбаністичної лабораторії. Через вдале поєднання функцій і гравців на території “Промприладу” буде створене сприятливе освітнє поле – така освітня платформа дозволятиме людям та організаціям швидко отримувати та апробувати якісний практичний досвід, формуючи та розвиваючи важливі компетенції та загальну організаційну спроможність. “Промприлад” як свого роду “університет зарадності” покликаний стати каталізатором швидкого прориву для виводу регіону в динамічний розвиток. Як цілісна та стала екосистема “Промприлад” має органічно вписуватися в місто (країну та транскордонний регіон), переосмислювати та зберігати індустріальну спадщину, сприяти глибоким трансформаціям в суспільстві та стати успішним прототипом для інших територій зі схожими передумовами.

З серпня 2016 року відбулося 3 спільних стратегічних сесії партнерів проекту, 4 закритих пітчінг-презентації робочої моделі у Львові, Києві, Тбілісі та Берліні, а також декілька навчальних поїздок в Німеччину та Італію. Ми мали безліч зустрічей з потенційно зацікавленими партнерами та стейкхолдерами, переглянули купу схожих та несхожих кейсів, перерахували купу калькуляцій, переконали BMW Foundation та Фонд ім. Роберта Боша долучитися до проекту, привезли до Івано-Франківська американських представників SRI International та європейських представників Trans Europe Halles для дослідження потенціалу як “Промприладу”, так і всього міста та випили літри нічної кави за обговоренням моделей. У 2017 рік ми входимо з робочою моделлю проекту, результатами зовнішніх досліджень, стратегічними планами для окремих компонентів на “Промприладі” та з конкретними планами стартувати невеликий пілот на території заводу вже до літа 2017 року.


30.01.2018 2843 0
Коментарі (0)

09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

11290 1
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1347
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

691
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

5844
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1602
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1455

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

529

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1348

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1169

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1068
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

418
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

518
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1455
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

494
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

761
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5805
08.05.2025

В Івано-Франківську зафіксували культурний рекорд — товариство «Моє місто» видало вже 51 книжку про Івано-Франківськ. Це стало національним досягненням, яке внесли до реєстру рекордів України. Про це в етері радіо «Західний П

540
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

383
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

702 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

1151
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

1006