Франківщина - третя в Україні за кількістю сільськогосподарських кооперативів


Цього року Всеукраїнська асоціація сільських та селищних рад (ВАССР) активізувала в регіонах роботу з місцевою владою. Доказом цього є укладені меморандуми про співпрацю.

 

Одним із перших серед губернаторів на пропозицію об’єднати зусилля відгукнувся голова Івано-Франківської обласної державної адміністрації Михайло Вишиванюк.

 

– Михайле Васильовичу! Ви той, хто знає господарку краю, як свої п’ять пальців. Самі родом із села, довгий час очолювали передові колгоспи Коломийщини. Скажіть, чи можна було уникнути такого складного становища, в якому опинилося українське село?


– І можна було би і, водночас, ні. Бо багатьох оповила ейфорія раптового блага. Наслухалися казок закордонних експертів і повірили в те, що з незалежністю України всі раптом стануть заможними. Трощили і грабували, мовляв, майно комуністичне, а виявилося, що воно людське. А там, де пішли іншим шляхом, де створили орендні кооперативи, – життя продовжується, люди мають роботу, стайні заповнені худобою, є тракторні бригади. У моїй рідній Турці Коломийського району селян годують тричі в день. Обід коштує символічних десять копійок. Люди мають роботу, працюють, непогано живуть, і слава Богу, що воно так є. Я був і залишаюся прихильником сільськогосподарських кооперативів, які мають формуватися на основі приватної власності чи оренди землі. Приємно, що тепер Міністерство агрополітики на чолі з Миколою Присяжнюком, втілюючи в життя стратегію «Рідне село», взяло курс на підтримку сільськогосподарських виробничо-закупівельних кооперативів. Ми, власне, повернулися до того, що мали зробити ще двадцять років тому.


– Як живе і вирішує свої проблеми прикарпатське село?


– З минулого року на Прикарпатті почався підйом сільськогосподарського виробництва. Якщо торік в області було 68 тисяч гектарів не розораних земель, то нині залишилося менше 10 тисяч. І то ці землі знаходяться у власності пенсіонерів, які не можуть обробляти і ще не розуміють орендних взаємовідносин. Минулого року ми зібрали урожай, якого область ще не мала. Цього року йдемо також із плюсами. Якщо раніше поголів’я худоби у населення зменшувалося, то нині почався зворотній процес, відновлюються великі тваринницькі ферми. Враховуючи вагому урядову фінансову допомогу, грішно не займатися сільськогосподарським виробництвом. Біда в іншому. Місцевий чиновник не прагне донести до людей суть державних програм. Інколи питаєш, скільки держава профінансувала доїльних апаратів, скільки пішло коштів людям, які утримують телят? Не знають. Тут треба кардинально міняти психологію тих, хто несе відповідальність за доручену ділянку роботи.


– А яка найбільша проблема нашого села?


– Сільські дороги. Ми завжди боїмося сказати, що наші села та їхні мешканці самі винні, що в них такі дороги. Бо замість того, щоби привести до ладу рівчак біля обійстя, ґазда, навпаки, виносить свій паркан на дорогу. Йому, бачите, бракує ще 20 сантиметрів. Ми вирішили, що де не буде рівчаків, то дорогу не ремонтуватимемо.


– Чи можемо нині говорити про повне самоврядування на селі?


– На жаль, ні. Велику надію покладаємо на оголошену Президентом України адміністративну реформу. Її не треба розуміти, як механічне приєднання сільських рад, укріплення районів тощо. Реформа передбачає зміну конструкції управління державою. Тобто, передачу повноважень з центру – в область, з області – громаді. Для цього потрібна низка законів. Наприклад, розмежування повноважень між головою обласної державної адміністрації та головою обласної ради. Є закон про облвиконком? Немає. А говоримо, що має бути виконавчий комітет обласної ради. Потрібний чіткий закон про формування бюджетів різних рівнів. Я підрахував: щоби провести адміністративну реформу, потрібно десь 35 законів, пише Рідне село.


– З нового року в країні планується запровадити обіг землі, але існує пересторога, що вона потрапить не до тих рук.


– Коли провели приватизацію житла, чимало людей відразу продали його і гроші, вибачте, проїли. Інші вчинили мудріше – зберегли. Так само буде із землею. Знайдеться якийсь лайдак на селі, що продасть землю та й проп’є. А нормальні люди не продадуть. Бо пам’ятають ті часи, коли їхні предки їхали за океани на заробітки, щоби прикупити чвертку землиці, бо той, хто мав чвертку землі (14 сотих) вважався багачем.


– Яку ви бачите перспективу українського села?


– Ще якихось десять років, – і воно не буде різнитися від європейського. Наприклад, Гаврилівка Надвірянського району – село серед лісу, а які там садиби! Наш край називають Малою Швейцарією, але з поганими дорогами. Зробити добрі дороги – і своя Швейцарія. Так і буде. Я в цьому переконаний.

 

 

Читайте також:

На Прикарпатті створять рибні кооперативи


29.10.2012 2149 0
Коментарі (0)

13.05.2025
Михайло Бойчук

У Верховній Раді запропоновані зміни державного нагляду за місцевим самоврядуванням, але чи відповідають вони європейським стандартам і не є «драконівськими»?  

270
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

13512 1
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1527
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

839
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

6058
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1693

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

612

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1437

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1249

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1145
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

496
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

631
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1544
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

576
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

854
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5898
10.05.2025

Виконання танцю внесли до Національного реєстру рекордів України.  

13483
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

207
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

514
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

457
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

767 2