Фестиваль "Коляда на Майзлях": що планується у 2023 році

З 8 до 14 січня 2023 року в Івано-Франківську відбуватиметься міжнародний різдвяний фестиваль "Коляда на Майзлях".

Про це повідомляє Фіртка з посиланням на матеріал Суспільного.

Колядуватимуть колективи з України та з-за кордону, хор за участі вимушених переселенців і бійці з передової. Патріотичні і традиційні колядки лунатимуть наживо, у прямому етері та з екранів телевізорів.

Наживо, в прямому етері і в записі

"Коляда на Майзлях" цього року розпочнеться 8 січня з архиєрейської літургії у храмі Царя Христа.

"До відкриття фестивалю долучили військових, які з екрана до нас колядуватимуть і віншуватимуть. Це відбудеться і на відкритті, і на галаконцерті. Фестиваль буде особливий, по-родинному теплий, відкритий для всіх з найбільшою думкою і молитвою про наших захисників, завдяки яким ми можемо колядувати", — розповідає ініціаторка та співорганізаторка "Коляди на Майзлях", керівниця хору "Осанна" Любов Терлецька

Упродовж фестивалю наживо колядуватимуть у церкві й паралельно транслюватимуть виступи у Facebook. Через дві години концерт показуватимуть на телеканалі Галичина. Виступи деяких українських та закордонних гуртів записали для трансляції на телебаченні заздалегідь задля безпеки, розповідає Любов Терлецька. З її слів, за бажанням колективи також виступатимуть деінде в місті.

Голова оргкомітету фестивалю, ігумен монастиря отців Василіан в Івано-Франківську о. Артемій Новіцький каже, що на випадок вимкнення світла під час виступу в храмі є генератор. Якщо ж почнеться повітряна тривога, концерт зупинять, щоб люди сховалися в укриття до відбою.

Наживо у храмі колядуватимуть колективи з Івано-Франківської громади, зокрема з Хриплина, Братківців, Чернієва, Крихівців. Крім того, на фестивалі виступатимуть гурти з Рогатина, Коломийщини, Косівщини.

Гурт "Я — Маріуполь"

Любов Терлецька каже, що до цьогорічної "Коляди на Майзлях" наживо долучаться також вимушені переселенці, зокрема з центру "Я — Маріуполь". Крім маріупольців, до складу гурту входять жителі Харківщини й Івано-Франківська.

"Багато з цих людей згадують своє дитинство: хтось колядував, хтось — ні, і ці свята проходили повз їхні родини. Але зараз це змінилося. Дуже тішить, що ці люди також стали учасниками і зможуть пережити атмосферу нашої коляди", — розповіла Любов Терлецька.

Керівниця центру "Я — Маріуполь" в Івано-Франківську Наталія Ольхова каже, що участь у "Коляді на Майзлях" — це честь для людей з інших регіонів.

"Ми почали шукати наших співочих людей. У нас не було керівника, який міг би підготувати, і пані Любов Терлецька запропонувала співпрацю. Спочатку ми створили невеличкий колектив зі співочих маріупольців, потім долучилися дівчата з Харкова і Франківська. Також доєднуються діточки", — розповідає Наталія Ольхова.

Вона каже, що учасники гурту "Я — Маріуполь" дуже хочуть ближче ознайомитися з традиціями. Колектив уже змайстрував для себе різдвяну зірку — цього навчив майстер. Поки створювали її, каже Наталія Ольхова, — колядували.

"Дитиною я колядувала, але дуже прості колядки. Тому було цікаво вивчити нові. Ми співатимемо патріотичну, дуже актуальну зараз колядку. Яку саме — таємниця", — ділиться керівниця центру "Я — Маріуполь" Наталія Ольхова.

Патріотичний репертуар

Любов Терлецька каже, що цього року попросили колективи обов'язково внести до свого репертуару колядки, в тексті яких є згадки про Україну, історичні події чи постаті.

"Наш народ свою історію переспівував і в колядках, не лише в історичних піснях. Зведено ми співатимемо і повстанську коляду, і періоду січового стрілецтва", — розповіла співорганізаторка фестивалю.

"Нематеріальна спадщина — сильніша, ніж матеріальна"

Отець Артемій Новіцький каже, що внесення "Коляди на Майзлях" до переліку нематеріальної культурної спадщини України додало фестивалю нового сенсу.

"Нематеріальна спадщина сильніша, ніж матеріальна, бо матеріальна дуже часто має термін в роках. Ми зберігаємо будинок, але знаємо, що він невічний. Натомість нематеріальну спадщину можна формувати, змінювати. Вона — як живий організм", — говорить Артемій Новіцький.

З його слів, коляда — це не лише одна з традицій, але своєрідна душа народу.

"Наш народ любить співати. Це — великий скарб, який ми поширюватимемо на весь світ. Це — нематеріальна спадщина всього людства. Рідко які народи мають такий скарб. Тому те, що він оцінений, дає нам поле для розвитку, поширення. Колядки, звичайно, цінні на папері, але найцінніші, коли їх співають", — говорить ігумен монастиря отців Василіан.

Любов Терлецька додає, що статус, який отримав фестиваль у 2022 році, зобов'язав до ще більшої праці над його організацією та спонукав до створення стратегії його розвитку.

"Для нас самих — це дуже велика відповідальність. Це визнання відкриває фестиваль для світу. Розширює географію, можливості", — каже Любов Терлецька.

"Коляда — також боротьба"

Отець Артемій Новіцький каже, що коляда — це також боротьба.

"Апостол Петро каже: "Візьміть усю зброю, щоб ви могли дати опір у день зла". Християнин бореться не стільки з людиною, скільки з певними категоріями мислення, з певним світоглядом. Коли людина колядує, вона перемагає зло", — говорить Артемій Новіцькій.

Завершиться міжнародний фестиваль "Коляда на Майзлях" 14 січня галаконцертом вибраних колективів і спільною колядою.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


01.01.2023 Іван Муканик 2153
Коментарі ()

30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1576
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3033
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1068
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1109
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1135 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3357 5

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

140

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1037

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

856

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

393
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

244
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2431
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1198
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1230
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

503
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15129
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7436
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

258
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

316
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

338
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

425
19.06.2025

Депутати Верховної ради України 18 червня 2025 року підтримали в цілому законопроєкт № 11469 про множинне громадянство.   

715