Фатальні пологи

 

Минулого тижня на Прикарпатті після пологів померла 17-річна Андріана Бордун (Фендак). Після кесаревого розтину в жінки почалася сильна кровотеча, а лікарі, за словами її родичів, не поспішали рятувати породіллю. Крім того, вони припускають, що Андріані могли влити не ту групу крові, і звинувачують у її смерті працівників Долинської ЦРЛ. Медики своєї вини не визнають.

Смерть юної породіллі сколихнула всю Долину. 4 і 5 жовтня до пологового будинку приходило багато містян, які вимагали, щоб лікарі сказали правду.

 IMG_1359

Ніщо не віщувало біди

Родичі Андріани розповідають, що вагітність у неї проходила без ускладнень, проте незадовго до пологів жінка відчула, що дитина не рухається. Тоді лікарі терміново призначили кесарів розтин. Як наслідок, в Андріани народилася донечка, а от її стан почав стрімко погіршуватися.

«Моя внучка всі дев’ять місяців стояла на обліку і чудово себе почувала. Останніх три дні у неї піднявся тиск: 150/100. Тому лікарка, яка її вела, сказала, що до пологів їй треба полежати в лікарні. На три дні ми її поклали в лікарню, і Андріаночка чекала, коли у неї почнуться потуги. Я всі три дні була біля неї. В останній день, коли ми прийшли, то було 29 вересня, Андріана не почула рухів дитини. Ми покликали лікаря. Він сказав, що треба зробити УЗД і після нього він нам скаже, що робити. Замість того, щоб зробити УЗД вранці, його зробили десь о 15.30. Лікарка, яка робила УЗД, півгодини дивилася і врешті сказала, що треба негайно рятувати дитину, тому що немає взагалі рухів і серцебиття», – розповіла бабуся породіллі Віра Іванова.

IMG_1325

Після цього Андріані зробили кесаревий розтин і народилася абсолютно здорова донечка. Родичі стверджують, що вони були не проти, щоб Андріані робили кесаревий розтин, оскільки переживали, що вона ще дуже юна. Проте  ще задовго до пологів лікарі сказали, що немає чого переживати, оскільки жінка цілком здорова, у неї прекрасні аналізи і вона може родити й природним шляхом.

Після операції у палаті з Андріаною та дитиною дозволили залишитися на цілу ніч бабусі. «Лікарі казали, що операція пройшла успішно, але я почала панікувати ще вночі, коли у неї почалася кровотеча. Андріана говорила, що дуже болить живіт, я подивилася, а в неї всі пеленки були у крові і кров виходила згустками, – продовжує пані Віра. – Я покликала акушерку – дружину лікаря Коляджина, вона подивилася, вийшла і сказала: «Не панікуйте – так має бути». За годину я знову її покликала – «Так має бути», потім знову – «Так має бути». Аж нарешті під ранок викликали чергову акушерку, яка намагалася влити їй плазму. Однак плазма не йшла. Вона сказала, що то просто плазма дуже густа».

За словами родичів, жоден з лікарів, які проводили операцію, не заходив після цього до Андріани, хоча її бабуся плакала та цілу ніч била тривогу. Потім, коли всі лікарі вже прийшли на зміну, то, за словами пані Віри, вигнали її з кабінету і сказали: «Що ви панікуєте, то так має бути». «А завідувач пологового прийшов з історією хвороби Андріани і став переді мною трясти історією хвороби та казав, скільки у них є дозволів на смерть. І що помирають, за статистикою, від того і того. Я навіть тоді не зрозуміла, що вона напівмертва уже», – гірко зітхає бабуся.

Оскільки плазму так і не вдалося влити, то лікарі о 10-ій годині почали вливати Андріані кров. Під час цього процесу у неї почалися судоми.

«Коли вливали кров, то Андріану почало кидати на ліжку, кидати так, що я її не могла її втримати. Я лягла на неї і тримала її, а вони взяли пластмасові пляшки, наливали гарячої води і обкладали її, щоб зігріти. Вона мені казала: «Бабусечко, мені страшно, я боюся». Я зрозуміла, що це або реакція організму на те, що їй влили не ту групу крові, або то вже пізно взагалі. Коли вони її обкладали пляшками, то у неї піднялася температура до 39 градусів. І вона почала втрачати свідомість», – пригадує Віра Іванова.

 IMG_1393

Священик у швидкій

Тоді долинські лікарі викликали на підмогу професора з обласного центру. Він приїхав через дві години. Потім вони ще годину вирішували, що робити з Андріаною. Врешті-решт, медики вирішили везти жінку до Івано-Франківська. Родичі стверджують, що до обласного центру породіллю везли вже напівмертвою. Крім того, бабуся стверджує, що вони разом з Валерієм Бордуном, чоловіком Андріани, випадково почули, як лікарі говорили між собою про те, що ця історія має залишитися між ними.

«Вони вже просто знали, що вона напівмертва, тому що я з Андріаною спілкувалася і питала: «Андріанко, як ти себе почуваєш?», а вона вже очі не відкривала. Завідувач пологового Дрінь сказав, що вколов їй димедрол для того, щоб вона спала. А вона не спала, вона впадала у кому. У неї вже відмовляли нирки і легені, бо вона казала: «Бабусю, мені тяжко дихати, я задихаюся», – каже крізь сльози пані Віра.

IMG_1399

Коли реанімаційна бригада забирала породіллю до Івано-Франківська, то на родичів чекав страшний «сюрприз»: у кареті швидкої сидів… священик. «Вони ще більше нас настрашили, коли ми побачили, що у швидкій був священик.  Вони вже привели священика, щоб вона посповідалася перед смертю. А нам вони нічого не сказали», – продовжує бабуся.

Головний лікар Долинської райлікарні Ігор Романюк спершу стверджував, що батьки самі викликали священика, а потім сказав, що не знає, звідки він взявся.

Родичі обурюються, чому долинські лікарі не сказали їм про важкий стан Андріани. Кажуть, що вони могли б найняти вертоліт чи літак, щоб транспортувати її до будь-якої лікарні.

IMG_1349-900x506 (1)

У перинатальному центрі в Івано-Франківську лікарі, як стверджують родичі, сказали, що Андріана у дуже критичному стані і її до них привезли трохи запізно, але вони будуть робити все, щоб її врятувати.

«Десь дві години її рятували. Потім лікарі нам сказали, що у неї органи повністю відмовляють і вони мають зробити їй операцію, щоб подивитися, чи видаляти матку, чи, може, якась інакша причина є. Запитали дозволу. Ми дали дозвіл, сказали – робіть все, як краще. Після цього вони взяли її на операцію, яка тривала майже годину. Потім лікарі вийшли і сказали, що Андріана в дуже важкому стані, тому їй підключили штучні легені», – розповіла Андріанина мама Наталія Фендак.

Зі слів родичів Андріани, медики сказали їм, що це була внутрішня кровотеча та що не вистачало кисню в крові.

«Ми питалися, може, треба викликати якийсь літак, кудись відвезти її, а вони відповіли, що то треба було ще вчора робити. Сказали, що Андріана втратила дуже багато крові, що якби лікарі у Долині зразу після пологів взялися її рятувати, то вони б її таки врятували. Її треба було везти до Франківська ще тоді, коли у неї почалася кровотеча, тобто десь о 22-23-ій годині, або викликати операційну бригаду сюди і тут оперувати», – додає мати.

Приблизно через годину після операції, близько 22.00, Андріана Бордун (Фендак) померла. Поховали її у п’ятницю, 2 жовтня.

IMG_1402

Жадання справедливості

За результатами розтину, Андріана померла через незгортання крові. «Вони написали, що смерть настала у результаті незгортання крові. Але при мені лікарі робили аналіз крові на згортання, коли ще не знали, що Андріанка помре, і сказали, що час згортання крові 10 хвилин. Це нормально. Результати аналізів до останнього були прекрасні», – каже бабуся покійної.

Родичі Андріани акцентують, що долинські лікарі ніяк не відреагували на смерть Андріани. Лише 5 жовтня, коли в Долину з’їхалося багато телебачення і преси, до них вийшов головний лікар та попросив вибачення. Вони кажуть, що не залишать це напризволяще, а будуть писати заяви у прокуратуру, СБУ, наймати адвоката та робити все для того, щоб винні були покарані.

Чоловік Андріани Валерій вважає, що до смерті його дружини призвела «халатність долинських лікарів, а саме – Коляджина і Дріня», і дуже хоче, щоб їх за це покарали.

IMG_1369

Люди, які пікетували Долинську лікарню, впевнені, що 17-річна жінка померла через недбалість долинських лікарів, і вимагають справедливого суду.

А тим часом, як стверджує мати породіллі Наталія Федак, сестрі та подрузі Андріани, які були на мітингу біля лікарні 4 жовтня, невідомі прислали смс з погрозами: «Чого ви туди лізете? Не лізь в цю справу, якщо хочеш жити». А дівчатам усього по 16 років.

 IMG_1346

Головний лікар Долинської ЦРЛ Ігор Романюк каже, що не знав про ті фатальні пологи, оскільки тільки 5 жовтня повернувся з відрядження. Зараз, за його словами, «проводиться службове розслідування по кожному етапу, по всіх, хто був дотичний до даного випадку». Далі будуть ще висновки з області та з міністерства, на рівні якого розглядатимуть цей випадок. «Лікарі, які працювали з породіллею, зараз відсторонені від виконання службових обов’язків до з’ясування обставин», – наголосив він.

Пан Романюк відмовився розголошувати будь-які здогадки щодо смерті Андріани, мотивуючи це тим, що її батьки не дали дозволу на розголос. Почувши це, вони одразу ж написали відповідний дозвіл.

На запитання, чи можна поспілкуватися з лікарями, які були присутні при пологах, – із завідувачем акушерсько-гінекологічного відділення Романом Дрінем та акушером-гінекологом Богданом Коляджином, головний лікар відповів, що їх зараз немає на місці. «Наскільки я знаю, зараз Дрінь відвозить і ксерить історії хвороби. Коляджин також сьогодні в Івано-Франківську», –  запевнив він.

Поки головлікар туманив голови представникам ЗМІ, люди під стінами лікарні кричали: «Ганьба!» та «Банду геть!».

Обурені долиняни вимагали, щоб він вийшов і дав пояснення, чому померла 17-річна породілля.

Врешті Романюк вийшов до громади і пояснив, що триває службове розслідування, та висловив своє співчуття родичам. Обурені люди згадували, що на мітингу 4 жовтня він обіцяв, що сьогодні до них вийдуть і дадуть пояснення Дрінь та Коляджин. Проте Романюк запевнив, що цих лікарів зараз немає на місці, оскільки вони відсторонені.

Однак люди побачили, що з вікна другого поверху райлікарні виглядає Роман Дрінь, і стали вимагати, щоб він вийшов і дав пояснення, чому померла 17-річна Андріана.

Дрінь довго відмовлявся виходити з лікарні та спілкуватися з обуреними долинянами, але після ультиматуму: «Або ви виходите, або ми вас виносимо звідти» погодився вийти. Вийшов до людей і Богдан Коляджин, якого, за словами головлікаря Романюка, у цей час також не було на місці.

Роман Дрінь стверджував, що його вини у смерті породіллі немає, що він професійно виконав свій обов’язок. Причиною смерті Андріани він назвав те, що кров перестала згортатися, а не те, що вона втратила багато крові. «Ми зважили шість сухих пеленок і шість пеленок з тією кров’ю. Різниця була 400 мл. Це небагато. Під час операції втрачається фізіологічна норма крові до 500 мл», – пояснив Дрінь. Крім того, він заявив, що внутрішньої кровотечі у породіллі не було, хоча родичі кажуть, що навіть у висновку про смерть написано «внутрішня кровотеча»…

Люди також зажадали пояснень, чому в кареті реанімаційної швидкої допомоги був священик. «Чому священик був? Бо батьки привели. Священик має Службу Божу в тій капличці, та й сів собі в машину», – відповів Дрінь. Ці слова обурили людей ще більше, бо батьки, як виявилося, не кликали священика.

фото з інтернету за 4 жовтня..

Винні чи не винні долинські лікарі у смерті 17-річної Андріани Бордун, будуть з’ясовувати правоохоронці. Як повідомила на брифінгу начальник кримінальної міліції у справах дітей УМВС в області Алла Бойчук, зараз проводиться досудове розслідування у кримінальній справі, порушеній згідно з ч.2 ст.140 ККУ (неналежне виконання професійних обов’язків, що спричинило тяжкі наслідки неповнолітній). Стаття передбачає покарання у вигляді обмеження волі на термін до 5-ти років або позбавлення волі до 3-х років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю до 3-х років.

 

Наталія КОЗАК, Галицький Кореспондент


08.10.2015 2514 0
Коментарі (0)

30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1563
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3033
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1068
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1109
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1134 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3353 5

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

140

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1037

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

856

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

393
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

244
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2429
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1198
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1230
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

503
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15129
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7433
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

258
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

316
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

338
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

424
19.06.2025

Депутати Верховної ради України 18 червня 2025 року підтримали в цілому законопроєкт № 11469 про множинне громадянство.   

715