«Евакуювали найцінніше — людей»: тепличники з Донеччини готуються збирати нові врожаї на Прикарпатті (ФОТО)

Відкрите вторгнення росії на територію України змусило успішних тепличників з Донеччини вирощувати нові врожаї томатів та тюльпанів на Івано-Франківщині.

Через війну аграрії втратили майже все: потужні виробничі комплекси, посівні площі та сучасну техніку, але змогли евакуювати найцінніше — колектив та віру у перемогу України, передає Фіртка.


Як все починалося?


Команда ТОВ “Тепличний комбінат” займається бізнесом на закритому ґрунті вже понад 8 років. Завдяки наполегливій роботі та розумним інвестиціям аграрії перетворили пострадянський тепличний комплекс поблизу Горлівки на сучасну інноваційну компанію.

“До війни у нас на Донеччині було 12 га скляних теплиць з автоматизованими системами управління, контролю клімату, живлення та подачі вуглекислого газу.

Тому продукція відповідала найвищим стандартам якості. Отож, і проблем з її реалізацією не було. Наші томати купували великі українські рітейлери: “Сільпо”, “АТБ” та інші”, — розповідає інвестор ТОВ «Тепличний комбінат» Денис Хлякін.

Однак у серпні підприємство опинилося за 5 км від лінії фронту. Аби зберегти бізнес, людей та продукцію, що переважно імпортується на терени держави, довелося терміново шукати місце для переїзду.


Евакуювали найцінніше — людей


“Коли війна прийшла до нас на подвір’я, стало очевидним, що переміщення техніки - це місія, яку виконати неможливо. На щастя, залишків врожаю на той час вже не було.

Тому евакуювали тільки найцінніше - людей. Саме вони вдихають життя у технології”, — пригадує бізнесмен.

Інвестор додає, що пошук у ґуґлі запропонував не дуже багато варіантів для переїзду, адже тепличний бізнес вкрай специфічний, а продати необхідні виробничі потужності, що мають глибинні свердловини, теплопостачання та дозволи, погодилися лише на Прикарпатті. Однак попередні господарі залишили у спадок борги, арештовані рахунки та занедбані теплиці – з розбитим склом і обрізаним газопроводом.

“Проблем у нас сьогодні вистачає: треба готуватися до нового сезону, що хочемо розпочати наприкінці грудня. Тому зараз реанімуємо, ремонтуємо й модернізуємо наявні теплиці.

За державною допомогою поки не зверталися, хоча у перспективі, мабуть, стануть доречними пільгові кредити — плануємо принести на нове місце сучасні агротехнології, які були у нас на Донеччині.

Саме тому можливість реструктуризації боргів від компанії “Твій газзбут” виявилися слушною для нас. Така підтримка дозволяє нашому бізнесу «дихати» вільніше, робити більше інвестицій у оновлення виробництва й загалом почуватися впевненіше.

До речі, половину газового боргу ексхазяїв ми вже погасили”,— говорить аграрій.


Для працівників облаштували гуртожиток


Наразі підприємство забезпечує робочими місцями понад два десятки трудівників. Частина з них залишила рідні домівки разом з комбінатом.

У компанії підкреслюють, що головні інвестиції - це люди. Адже саме від них залежить, чи щедрими будуть нові врожаї. Тому для працівників, які подолали разом з підприємством понад 1300 км, облаштували гуртожиток.

“Для цього ми відремонтували два будинки, що були на території комбінату.

Сьогодні у них проживають 14 працівників, двоє з них - з сім’ями”, — зауважує Денис Хлякін.


“Вірю, що після Перемоги повернемося додому”


Нині тепличники з оптимізмом дивляться у майбутнє та ще вирішують, які саме томати сіятимуть. Адже кожен сорт має індивідуальні характеристики та переваги: від ліпших смакових якостей — до більших термінів зберігання й кращої придатності до транспортування.

За словами аграріїв, на Прикарпатті їхні угіддя поки налічують лише 1 га. Тому, аби зробити правильний вибір сортів, спочатку необхідно ретельно вивчити запити ринку на новому місці.

Втім, у компанії планують розпочати збір нового врожаю вже у березні 2023 року. А перспективи на наступний сезон — збільшення посівних площ.

“Вірю, що після війни наш комбінат та колектив повернуться додому — на рідну Донеччину, а зараз наполегливо працюємо заради Перемоги та українців”, — підсумовує бізнесмен.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!

Єдине, що нас «єднає» з ворогом. Чому мова на часі?

Війна: як пережити смерть рідних


Коментарі (1)

22.04.2024
Вікторія Матіїв

Про значення Великодніх свят журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.

1071
10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

2447
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

2072
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

2110
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

6414 57
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2406 2

Нижня палата Конгресу США затвердила допомогу Україні в  сумі 61 мільярдів доларів. Всього «за» допомогу Україні проголосували 311, «проти» — 112, «утримались» — 8.

278

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

1097

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

1133

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

1343
23.04.2024

Розповідаємо про корисні для серця та задоволення способи включити домашній сир у свій раціон.  

219
19.04.2024

Цього року комунальне підприємство «Франківськ Агро» запланувало засіяти на майже 200 гектарах соняшник, гречку та сою.  

553
16.04.2024

В Івано-Франківську традиційно у передвеликодній час проведуть ярмарок «Великодній кошик». Працюватиме він з першого по третє травня на площі Ринок.  

2013
22.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26455
18.04.2024

Під час моління студенти зачитували розважання, які перепліталися зі стражданнями нашого Спасителя – Ісуса Христа під час Хресної дороги та терпіннями, які проходить український народ у часі жорстокої війни.  

512
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10415 1
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

7953
19.04.2024

Це — історія про дорослішання хлопця Тимофія у 1990-х роках. У центрі сюжету — його стосунки із сім’єю, друзями, коханою та колишнім контррозвідником Феліксом, який служив в Афганістані.  

497
23.04.2024

Рівень довіри до інформації про події війни, яка надходить від владних органів, є невисоким.  

358
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

511
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

583
11.04.2024

Парламент остаточно ухвалив у другому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби.  

1529