Епоха, що відійшла: п'ять фактів про покійну королеву Єлизавету ІІ та королівську родину

 Фото: Andrew Matthews/WPA Pool/Getty Images


Восьмого вересня на 97-му році життя померла королева Великої Британії Єлизавета ІІ.

У зв'язку з цим англійці оголосили десятиденний траур, а на Букінгемському палаці, біля воріт якого зібралися сотні людей, приспустили прапор.

Українське радіо вирішило пригадати найяскравіші факти з життя покійної королеви Єлизавети й журналістам Суспільного у цьому допомогла культурологиня, авторка та ведуча проєкту "Королі і капуста" Сніжана Старовицька.

Чи було в Єлизавети українське коріння?

Деякі історики стверджують, що краплинка крові однієї із дочок Ярослава Мудрого – Анни – теж є в крові британських королів. Разом з тим, в жилах Єлизавети ІІ текла кров багатьох королів та кількох народів. Думаю, її германська частина й дала їм витривалість, холоднокровність і холодність розуму, яка допомагає виживати в найскладніші періоди свого життя.

Єлизавета походила з родини принца Альберта, герцога Йоркського, і Єлизавети Боуз-Лайон – королеви-матері, яка не любила свого чоловіка. Їй подобався його рідний брат, тож Єлизавета зростала в специфічній атмосфері.

Хрещеними батьками майбутньої королеви був король Георг V та королева Мері. Свої імена вона отримала на честь матері — королеви Олександри – та бабусі – королеви Мері. Тому королева Єлизавета не просто Єлизавета, а Елізабет Олександра Мері.

Любила тварин та мала цілеспрямований характер

Майже до 95 року свого життя королева Єлизавета трималася у сідлі, що говорить не лише про витривалість та добре здоров’я, а й про стійкий психологічний стан. Адже кінь — це тварина, яка не допускає до себе людину нервову, неврівноважену та не в доброму гуморі.

Королева Єлизавета страшенно любила собак породи коргі. Й багато українських світських дам намагалися наслідувати Єлизавету ІІ, заводячи собі собак такої ж породи. Коргі – найдорожчі цуцики на українському ринку собак.

Королева з найдовшим терміном правління

Єлизавета ІІ зійшла на престол 6 лютого 1952 року.

Декалька дні тому королева Єлизавета призначила Ліз Трасс прем’єрою Великої Британії. Ліз Трасс, яка народилася у 1975 році, стала 15-ю прем’єркою за життя Єлизавети ІІ. Першим прем’єром був славнозвісний Вінстон Черчилль, який народився у 1874 році.

Це унікальний випадок у світовій історії та історії монархії загалом, коли людина за 70 років свого правління спостерігала, як пішли з політичної арени майже 15 прем’єр-міністрів, 16 американських президентів, 7 Пап Римських та більшість її ровесників-європейських королів та королев, які згодом поступилися троном своїм нащадкам.

Тому 70 років на троні – це унікальна здатність витримати нелюдське навантаження та глобальну одинокість, бо коли ти монарх, то весь світ дивиться на тебе і це грандіозна відповідальність.

Як Єлизавета знялася у кіно

Це була одна з дуже небагатьох монархів, яка знялася у кіно. Перед Олімпіадою 2012 року вона знялася разом із Джеймсом Бондом – Деніелом Крейгом — у сцені з гелікоптером.

Починається епоха королів

Сьогодні Чарльз став королем Великої Британії, а після нього трон успадкує його син – принц Вільям, а згодом – правнук королеви Єлизавети і старший син принца Вільяма.

Як будуть звати нового короля Великої Британії

Він може бути як Карлом ІІІ, так і Чарльзом ІІІ. Це абсолютно однакові імена, просто умовні традиції. Адже в королівській родині були і Георги, і Карли. Королі абсолютно неоригінальні, коли дають імена своїм нащадкам: зазвичай це імена дідусів, бабусь.

Наприклад, Меган Маркл, яка була герцогинею Сасекською, а потім була позбавлена королівських обов’язків, назвала свою донечку Лілібет. Теж тривали дискусії, коли народилася принцеса Шарлотта, чи не отримає вона ім’я Елізабет. в результаті вона стала Шарлоттою Елізабет Діаною.

Чарльза зватимуть Його Величністю королем Чарльзом ІІІ й додаткових імен тут бути не може. Хоча в паспорті він зветься Чарльз Філіп Артур Джордж.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

У Великій Британії померла королева Єлизавета II


12.09.2022 4606
Коментарі ()

10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

1752
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

1776
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

1759
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

5250 42
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2064 2
19.03.2024

Сьогодні й роботодавці, й експерти звертаються до абітурієнтів: зважайте на ті спеціальності, які будуть потрібні Україні під час відбудови, адже велике відновлення почнеться одразу після Перемоги.

1444

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

569

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

686

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

881

Впевнено можна сказати, що з появою соцмереж  наш світ змінився. Він став трішки меншим, не виходячи з кімнати ми маємо зв'язок з найвіддаленішими куточками планети. Всі живемо в час швидкості та спрощення.

927
16.04.2024

В Івано-Франківську традиційно у передвеликодній час проведуть ярмарок «Великодній кошик». Працюватиме він з першого по третє травня на площі Ринок.  

1646
11.04.2024

Цієї неділі, 14 квітня, в Івано-Франківській громаді розпочне роботу новий комунальний ринок сільськогосподарської продукції.  

3584
08.04.2024

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

10172
17.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26047
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10064 1
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

7643
02.04.2024

Два тижні поспіль щонеділі франківці та гості міста збираються на пікнік біля міського озера, щоб висловити протест проти будівництва церкви УГКЦ.   

828
13.04.2024

Які труднощі та виклики виникають при управлінні краєзнавчим музеєм "Бойківщина" Тетяни й Омеляна Антоновичів та як намагаються їх розв'язувати?

1330
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

304
11.04.2024

Парламент остаточно ухвалив у другому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби.  

1185
07.04.2024

Всього опитали 2 000 респондентів, що мешкають у всіх регіонах України, крім окупованих територій, у віці 18 років і старше.   

780
02.04.2024

Українці розповіли, чи підтримують у другому читанні ухвалення Верховною Радою оновленого законопроєкту про мобілізацію.  

1011