Економічний фронт: релокація бізнесу на Прикарпаття

Як франківський офіс Ради Бізнес-омбудсмена сприяє підприємцям переїхати з гарячих бойових територій зі сходу України, врятувати свою справу і які компанії вже працюють на території області розповідає заступниця голови РБО Тетяна Коротка.


Тетяна, які ваші враження від  Івано-Франківська?

Якщо висловитись лаконічно, то я в захваті. Місто європейське, компактне зі своїм місцевим шармом. Я вже мала можливість відвідати ваш франківський драмтеатр і побачила надзвичайно високий рівень постановок. Я бачила чимало вистав світового рівня і впевнено можу сказати - у Франківську є що продемонструвати і в культурній царині.


Як ви оцінюєте потенціал міста для релокації бізнесу?

Відносно ведення бізнесу і операційних процесів Франківськ дуже зручний і компактний. Нам повідомили, що місто займає друге місце за кількістю житлової забудови в Україні. Зараз це дуже актуально, бо коли ми кажемо, що бізнес релокується, то сюди  їдуть не тільки потужності й техніка, а й працівники зі своїми родинами. Соціальна інфраструктура тут розвинена.

Я думаю, що цей потік внутрішніх переселенців згодом зменшиться і більша частина поїдуть додому, але підозрюю, що багато людей залишиться, бо сподобається тут працювати.

З точки зору промислових майданчиків маєте своєрідне середовище для високо-інтелектуальних та інноваційних підприємств. Проте я б більш ґрунтовно міркувала про Івано-Франківську область, а не лише про межі міста. Я не впевнена, що в місті знайдеться достатня кількість промислових потужностей. Але,  поруч є менші міста, де такі потужності існують.  

Відстань до обласного центру з цих  міст зовсім не велика, а їхня місцева влада дуже проактивна. З моєї точки зору, Івано-Франківська область недооцінена. Видається, що великі шляхи йшли якось в обхід Івано-Франківщини.


Саме тому ви вирішили, щоб офіс РБО переїхав до Франківська  чи були інші причини?

Ми вибрали Івано-Франківськ не спеціально. Серед членів нашої команди я одна з останніх виїхала з Києва, хоча дехто все ще залишається там. Тепер от маю досвід пересування під час мінометного обстрілу.

Зі мною  також їхала моя мама, інші члени родини і собака. Франківськ став найбільшим обласним центром до якого ми дістались з великими  проблемами, де нас доброзичливо прихистили родичі колеги, за що я дуже їм вдячна. Ми побачили, що місто достатньо спокійне, незважаючи на сирени.  

Тому я  прийняла рішення не їхати далі, треба було продовжувати працювати на економічному фронті. Ми оговталися і побачили, що це великий і потужний обласний центр який знаходиться  в серці Прикарпаття. 

Я чула, що Франківщину називають «східними воротами Карпат».


Які компанії уже звернулися в РБО  за допомогою  в релокації до Франківщини?

Зі східної України до нас зверталися великі компанії одна з яких виробник добрив, виїжджає навіть цілий  кластер з Харкова( IT, виробники будівельних матеріалів),  з Житомира цікавилися (виробництво напівфабрикатів). Операційний офіс однієї відомої компанії з виробництва техніки відкрився у Франківську.


Підозрюю, що тут можуть розміститися чимало відомих світових брендів?

Цілком можливо спілкуючись з колегами в телефонному режимі, багато  розповідають що вони на Прикарпатті.


З якими питаннями звертаються до вас представники бізнесу з усіх частин України і яким чином ви можете  сприяти у вирішенню проблем?

Питання змінюються в залежності від ситуації  в країні. Коли почалася війна і воєнні дії, то виникли проблеми з паливом для критичної інфраструктури. В один момент всі почали рухатись, виник дефіцит палива, яке ми завозили з Прибалтики через Білорусію. Зрозуміло що всі шляхи були закриті. Тому займались комунікацією урядів та бізнесів двох країн.

Друге питання було  пов’язане з валютними трансакціями. Третє питання - критичний імпорт в Україну, який спочатку в  більшості випадків  був пов’язаний з потребами ЗСУ, але людям теж треба жити і купляти ліки, засоби повсякденного вжитку і їжу врешті решт.

читайте також: ЖИТТЯ В ЧАСІ ВІЙНИ. Тиждень третій…

Займалися питанням, пов’язаними з мобілізацією. Наприклад, працівники, які працюють в сільському господарстві  мають  брати участь  в посівній кампанії, але не було відповідного порядку тимчасового бронювання фахівців від мобілізації. Коли в ЗСУ пішли пекарі, то виявилося, що і навчити нового працівника пекти хліб не так і легко і швидко.

Займаємся питаннями релокації бізнесу - від переїзду до дозвільних документів.


Що скажете відносно працівників, адже на західній Україні віддавна спостерігався дефіцити робочої сили.

Ситуація не проста, бо чоловіки несуть службу в збройних силах і теробороні чимало працівників зараз не на своїх робочих місцях.  Ходжу містом і бачу що деякі кав’ярні, магазинчики і салони краси зачинені. Людей прибуло більше, люди шукають роботу. Разом з тим мало робочих місць.

Настільки великою є проблема знайти вільне житло у Франківську?

Не заважаючи на велику кількість житлових забудов, практично не можливо знайти  вільне житло. Навіть з ріелторами та  за великі гроші.

Ще одна проблема – відсутність якісних будівельних матеріалів для будівництва містечок для переселенців. Виробництва будматеріалів зосереджені на території, де ведуться активні бойові дії або існують проблеми з розірваними логістичними ланцюжками


Чи достатньо пропозиції комерційної та  складської нерухомості?

Пропозицій в області достатньо. На мій погляд, є можливості  на будь-який смак.


Які настрої спостерігаєте  серед представників бізнесу?

Деякі компанії стривожені,  бо  в роздумах чи згортати бізнес чи продовжувати, це не таке просте рішення нині. Загалом -  бізнес допомагає і активно докладається у спільну перемогу .

читайте також:  Hi, I’m from Ukraine and I need your help


Який алгоритм дій у воєнний час  ви б рекомендували бізнесу?

Місцевому бізнесу ми радимо працювати, якщо є якісь проблеми то звертатися до нас. Будемо намагатися вирішити. Бізнесу який релокується теж рекомендую звертатися до нас, ми вже маємо прямі контакти і базу даних і можемо допомогти.

Надзвичайно тішить, що  бізнес, влада і громадськість працюють як єдиний механізм - всі налаштовані допомагати одне одному

Економічний фронт надзвичайно важливий – закликаю бізнес працювати далі. Це стосується як великого, так і малого підприємництва. Якщо ви маєте косметичний салон  чи маєте барбер шоп, кав’ярню  чи будь-які інші види бізнес-діяльності продовжуйте працювати. Годуйте себе і давайте можливість іншим прогодувати свої сім'ї.

Будь-яка робота і будь-який рух коштів – потрібний, бо економіка країни на половину паралізована. Бізнес, влада, громадськість разом створюють якусь своєрідну синергію, яка наближає нас до перемоги! 


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Як світові зірки підтримують Україну не лише словом, а й ділом 

"Люди для України": онлайн платформа для оперативної допомоги ЗСУ

Чи існує інша росія? Чи існують інші росіяни?

Репортаж з оточеного Херсону: окупанти планують криваві провокації та зміну влади

ЖИТТЯ В ЧАСІ ВІЙНИ. Тиждень перший…

Дерматолог розповіла про вплив коронавірусу на стан шкіри 


Коментарі ()

13.05.2025
Михайло Бойчук

У Верховній Раді запропоновані зміни державного нагляду за місцевим самоврядуванням, але чи відповідають вони європейським стандартам і не є «драконівськими»?  

132
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

12930 1
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1481
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

805
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

5988
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1659

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

578

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1403

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1212

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1115
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

470
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

592
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1509
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

539
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

821
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5855
10.05.2025

Виконання танцю внесли до Національного реєстру рекордів України.  

13204
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

152
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

469
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

429
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

741 2