Джозеф Стігліц: «Світ на порозі нового хаосу»

 

 

Найпозитивніше, що можна сказати про 2011 рік: напевно, він був кращим, ніж буде 2012 рік.

 

Однак, на мій погляд, тут є кілька позитивних аспектів: схоже, США нарешті почали усвідомлювати зяючу прірву між збагатившоюся верхівкою суспільства і всіма іншими американцями. Крім того, протестні рухи молоді - від «Арабської весни» та іспанських Indignados («Обурені») до «окупуй Уолл-стріт» - свідчать про те, що капіталістична система далеко не в порядку.

 

Цілком ймовірно, економічні та політичні проблеми США і Європи, підхід до вирішення яких був абсолютно неправильним, в 2012 році будуть продовжувати загострюватися. Прогнози на наступний рік в більшій, ніж раніше, мірою залежать від того, як поведуть себе політики.

 

Європейські лідери не втомлюються повторювати, що своє завдання бачать в порятунку євро. Однак ті, хто міг би це зробити, зовсім не відчувають свого обов'язку вжити для цього дійсно найнеобхідніше. Вони визнали, що ймовірність рецесії зростає і проблемні країни зони євро - без відновлення в них економічного підйому - утримати під контролем свої борги не зможуть.

 

Однак для підтримки економічного зростання вони не зробили нічого. Вони виявилися втягнутими в так звану спіраль смерті. Єдине, що утримує ставку рефінансування на низькому рівні і тим самим ненадовго рятує євро, це покупка ЄЦБ держоблігацій. Подобається це комусь чи ні, але зараз ЄЦБ фінансує окремі держави.

 

Німецьким політикам це не сподобалося, і ЄЦБ відразу відчув дискомфорт, обмежив обсяг покупки бондів, оголосивши, що рятувати євро повинен не Центробанк, а політики. Однак політичні заходи були нерішучими і занадто запізнілими. Так що найвірогідніший сценарій розвитку подій такий: вживаються заходи економії, але економіки продовжують слабшати, безробіття посилюється, бюджетні дефіцити як були, так і залишаються, а політики тим часом роблять лише мінімум зусиль для того, щоб швидше впоратися з кризою. Коротше: посилення хаосу.

 

Година розплати, коли впаде євро або ж Європа зробить-таки необхідні заходи, може настати в 2012 році. Політики будуть коливатися, Європа буде страждати. Так само, як і весь інший світ.

 

У США в 2012 році виявляться перші справжні наслідки заходів економії. Наслідки ж іпотечної кризи, яка в 2008 році мало не підірвала самі основи фінансових ринків і проти якого по-справжньому так ніколи і не боролися, відчуваються і до тепер: ціни на нерухомість продовжують знижуватися, росте число випадків примусового продажу будинків за борги і, як наслідок, посилення навантаження на американські домогосподарства. Схоже, ніхто в політичних партіях США не хоче помітити того факту, що «ремонт» банківської системи виявився недостатнім для того, щоб вилікувати економіку.

 

Життєздатність докризової економіки США забезпечувалася роздутою бульбашкою на ринку нерухомості, який привів до надмірного рівня споживання. Зворотного шляху туди немає. Але жодна з партій не виявила готовність визнати, в чому ж насправді полягали помилки, або ж сформулювати програму, в якій би були названі фундаментальні проблеми.

 

Рік президентських виборів в США буде ознаменований звичайними банальностями і порожніми розмовами типу закликів до створення нових робочих місць, скорочення бюджетних витрат, урізання соціальних програм тощо. Жодна зі сторін не запропонує плану реструктурування економіки або боротьби з нерівністю.

 

Я завжди був налаштований по відношенню до ринків дуже критично, проте зараз навіть гравці в США помічають, що політики зі своїми завданнями не справляються. Так само, як в 90-і роки інвестори постраждали від безпідставною ейфорії, так в наступному році їм, ймовірно, доведеться страждати через цілком обгрунтованого песимізму.

 

В американців буде вибір між лідером, який уже довів, що вивести країну з економічної трясовини він не здатний, і тим, який цю свою нездатність довести ще не встиг.

 

Я сподіваюся, що прийдешні події спростують мої міркування і песимізм мій виявиться надмірним. Але боюся, що все може виявитися навіть ще гірше. Насправді 2012 може стати саме тим роком, коли експеримент з євро, який є піком 50-річного процесу економічної та політичної інтеграції в Європі, завершиться. Замість того щоб покласти край великій рецесії, що триває з 2008 року, з усіма викликаними нею бідами, 2012 рік може сповістити про новий, ще більш страшний етап найглибшої за останні 75 років світової економічної кризи.





Джерело: http://www.rbcdaily.ru


24.12.2011 1094 1
Коментарі (1)

марія 2011.12.25, 11:16
"США нарешті почали усвідомлювати зяючу прірву між збагатившоюся верхівкою суспільства і всіма іншими американцями". А от наші товстосуми-скоробогатьки ніяк не усвідомлять чим їм загрожує неусвідомлення тієї зяючої прірви між ними і всіма іншими.
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1157
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

2853
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1008
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1066
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1073 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3162 3

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

930

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

800

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

373

Світ змінився до невпізнаваності зі стрімким розвитком технологій ми наче живемо у майбутньому. І водночас існують традиції, яким сотні років. Одна з таких  релігійних традицій — це шанування мощей святих у християнстві.

1103
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

171
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2367
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1162
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

466
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15086
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7397
16.06.2025

У селі Гошів, що на Івано-Франківщині, на Ясній Горі розташований монастир Чину святого Василія Великого. Зокрема, на дзвіниці Гошівського монастиря знаходиться один з чотирьох карильйонів України.  

829
26.06.2025

Роботи Нікіти Тітова стали символами українського спротиву. Його плакати підтримують, надихають і говорять мовою, яка зрозуміла кожному. Та попри публічне визнання, автор часто стикається з піратством власних робіт.  

393
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

304
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

389
19.06.2025

Депутати Верховної ради України 18 червня 2025 року підтримали в цілому законопроєкт № 11469 про множинне громадянство.   

675
18.06.2025

Україна готується до виборів після завершення воєнного стану, але це будуть не звичайні, а унікальні вибори, які потребуватимуть окремого закону.  

1124