Дев'ять відповідей про мистецьку резиденцію у Франківську

 

З 12 по 20 травня у Франківську відбудеться перша мистецька резиденція за участі польського скульптора і перформера Павела Альтгамера, організована середовищем «Тепле місто».

 

Разом з Альтгамером майже двадцять європейських та американських художників приїдуть до Франківська на Конгрес рисувальників – проект Альтгамера, що вже проходив у Києві, Варшаві, Пекіні та Берліні.

 

UFRA зібрала відповіді на головні питання про резиденцію і Конгрес: що це, для кого, як виглядатиме і що станеться потім. І найголовніше – чому все в золоті?

 

Конгрес рисувальників у Києві, 2013 рік. Фото Наталі Гуменюк

 

Що таке мистецька резиденція?

Лілія Гоголь, керівничка напрямку «Теплий арт»:

Мистецька резиденція – це платформа, створена, щоб дати можливість художникам, гостям міста, мешканцям Івано-Франківська вести творчий діалог, виходити на рівень співтворення, а також для того, щоб запроваджувати в місті більше актуального мистецтва. Це можливість творити вісім днів поспіль, з 12 по 20 травня, без обмежень і упереджень, спілкуватися через мистецтво і ставати добрішими, кращими і наповненішими. Куратор резиденції – художник Євген Самборський.

Юрій Филюк, керуючий управлінською командою «Теплого міста»:

Хотілося, щоб це була загальноміська справа об’єднання людей через мистецтво. Нам здається, мистецтво є дуже хорошим способом вирішення питань, що існують в суспільстві.

 

Павел Альтгамер на конгресі рисувальників у Києві, 2013 рік. Фото Олександра Бурлаки

 

Хто є учасниками резиденції?

Лілія Гоголь:

Перший резидент – Павел Альтгамер, відомий на міжнародній мистецькій сцені польський скульптор, автор перформансів, інсталяцій, лауреат премії Вінсента ван Гога, учасник Венеційської бієнале, бієнале сучасного мистецтва Manifesta та численних інших мистецьких подій. Він приїде з міжнародною мистецькою групою, у складі якої будуть близько 20 художників.

Серед них Марек Ґодзієвський, куратор Центру сучасного мистецтва у Варшаві, Рафал Жвірек, постійний колега Павела Альтгамера. Також буде польський скульптор Роман Станчак, художник і куратор Браян-Фернандес Галлоран та інші. Можливо, долучиться режисер Артур Жмієвський.

Юрій Филюк:

Павел Альтгамер – це художник найвищого світового рівня, який працював у найвідоміших мистецьких столицях світу. Демієн Хьорст, Павел Альтгамер – ці імена можна називати через кому. Є легенда, що гонорари в таких художників сягають мільйонів. Ми домовилися за смішні гроші, в сотні разів менше. 

Де проходитиме проект?

Маргарита Бойко, компанія «Надія»:

Місце, де відбуватиметься проект Павела Альтгамера – другий поверх готелю «Дністер». Це історична будівля в самому центрі Франківська, де було, зокрема, підписано акт злуки УНР і ЗУНР. Будівля має специфічну енергетику, пов’язану з історією мста та країни. Нам здалося, що це чудова локація для мистецької резиденції. 

Ярема Стецик, художник:

В цьому приміщенні, на першому поверсі, знаходиться Центр сучасного мистецтва. Готель також може стати додатковим приміщенням до Дня вуличної музики, який проходитиме 16 травня.

У готелі «Дністер» дуже гарні підвали, де ми багато років проводили репетиції. Тут-таки розташований Народний дім. У приміщенні готелю не встигли зробити євроремонт, і тому там лишилися старі паркети, штукатурки, – дуже багато реально музейних речей.

 

Конгрес рисувальників у Києві, 2013 рік. Фото Олександра Бурлаки

 

У якому форматі?

Юрій Филюк:

Конгрес рисувальників – це загальнодоступна подія, де кожен зможе безпосередньо доторкнутися до мистецтва, взяти участь у ньому. Якщо вам здається, що ви не вмієте малювати – вам саме сюди.

Кожного дня в Urban Space 100 презентуватимемо підсумок дня та фото звіт, будуть зустрічі з митцями, кінопокази.

Лілія Гоголь:

Це вільний формат. Формат без формату, без рамок: всі охочі зможуть малювати по стінах на другому поверсі готелю «Дністер». Матеріалами забезпечуємо. Ви хочете сказати те, що вам болить, висловити свою емоцію – можете вільно це зробити, навіть замалювати малюнки інших. Це розмова засобами образів.

Конгрес рисувальників уже відбувався в Києві, Пекіні, Варшаві, Берліні (перший Конгрес пройшов у 2012 році в приміщенні порожньої церкви у Берліні – UFRA). Але кожного разу – це повністю новий проект з іншими людьми та емоціями.

Конгрес рисувальників на 7-й Берлінській бієнале

 

 

Чому Альтгамер?

Юрій Филюк:

Ми б хотіли, щоб подібні резиденції проходили у Франківську стабільно, в ідеалі – три-чотири рази на рік, щоб це не була разова акція. Тому  важливо, щоб першим резидентом став художник світового рівня, а Павел Альтгамер таким і є. Євген Самборський, куратор резиденції, асистував Павелу в деяких його роботах і мав із ним особистий контакт. Ось так ми домовилися саме з Альтгамером.

 

Конгрес рисувальників у Києві, 2013 рік. Фото Олександра Бурлаки

 

Якою буде взаємодія резидентів з мистецькими інституціями Франківська?

Ярема Стецик:

Резиденція не є закритою, тому запрошуються всі. Але мені здається, інтерес тут не у мистецьких співпрацях, а у соціальних. Бо зрозуміло, що митці і так відвідають проект, навіть якщо не знають, хто такий Альтгамер. Але художники не приїздять вчити малювати яблуко. Приїдуть люди, які будуть готові спілкуватися з будівельниками, токарями, економістами і чиновниками. Це люди соціального розвитку через мистецтво. Треба запросити колектив «Укртелекому» – вони за 30 метрів від готелю. Витягнути персонал кафе, що на першому поверсі «Дністра». Мені здається, що перейти ці два поверхи, цю межу – життя не стане. Якщо вдасться, це буде перемога.

Конгрес рисувальників у Києві, 2013 рік. Фото Олени Ромашко

 

Чому все в золоті?

Лілія Гоголь:

У Альтгамера є відомий арт-проект «Спільна справа». Це гепенінг, у якому брали участь люди в золотих комбінезонах – мешканці одного з варшавських будинків. Не кожного дня ви побачите людину в золотому комбінезоні. Це був виклик і декларація, підняття певної проблематики, яка була актуальна на той час, тому що Павел – соціально критичний художник (у 2009 році група зі 150 осіб з району, де мешкає Альтгамер у Варшаві, полетіла до Брюселя золотим боїнгом, а в 2011 році Альтгамер запросив мешканців двох мазовецьких сіл у подорож золотим автомобілем – UFRA).

Що відбудеться після завершення резиденції?

Юрій Филюк:

Щонайменше півроку на другому поверсі готелю діятиме експозиція з вільним доступом.  А після резиденції ми переносимо до цього приміщення офіс «Теплого міста». Це буде відкритий офіс, який ми назвали «літньою резиденцією» «Теплого міста».

Після завершення Конгресу рисувальників у Києві, фото Катерини Міщенко

 

У чому родзинка?

Юрій Филюк:

12 травня у Павела Альтгамера День народження. І тому було б непогано, щоб до нього неочікувано приходило багато різних людей.


11.05.2015 1117 0
Коментарі (0)

30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1472
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3008
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1055
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1100
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1118 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3311 5

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

110

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1020

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

849

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

383
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

234
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2414
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1191
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1192
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

497
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15120
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7422
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

221
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

279
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

332
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

418
19.06.2025

Депутати Верховної ради України 18 червня 2025 року підтримали в цілому законопроєкт № 11469 про множинне громадянство.   

704