День Незалежності. Рік Єднання

 

Ніколи ще за 23 роки наш народ не платив таку високу ціну за свою незалежність. Навіть не ціну – жертву… Бо немає ціни життю героїв, розпачу матерів, тремтячому страху та сльозам дітей…

Із тисяч народів і народностей світу менше 200 виросли в нації – створили свої держави й домоглися визнання світової спільноти, серед них – Україна. Ми маємо Божу милість, людське право та унікальні природні багатства бути незалежними.

Українці не раз здобували та втрачали державність, тисячоліттями боролись за право бути господарем на своїй землі, здобували власну історію – правду нашого народу з величчю імен, гіркотою поразок, благословенням перемог. 

На історичному шляху України були могутня Київська держава Володимира Великого та Ярослава Мудрого, руйнування золотоглавого Києва та битва під Берестечком, підступне знищення першої християнської республіки в Європі – Січової Запорізької, відчайдушний порив до свободи часів будівничого й політика, відданого ідеї незалежності Івана Мазепи, великий і трагічний Богдан Хмельницький та творець першої української Конституції Пилип Орлик, Валуєвський циркуляр про заборону української мови і започаткування власної державності в Українській Народній Республіці, голодомор тридцять третього і чорнобильська трагедія.

Наша земля подарувала світові великих провідників національної української ідеї – Тараса Шевченка, Григорія Сковороду, Лесю Українку, Миколу Костомарова, Маркіяна Шашкевича, Івана Франка, Михайла Драгоманова.

Згадаймо та віддамо шану Михайлу Грушевському, Степану Бандері, Андрію Шептицькому, Василю Стусу, Роману Шухевичу, В’ячеславу Чорноволу.

Схилимо голови перед «Небесними сотнями», яких, і це жахливо, з кожним днем, кожною годиною стає все більше… Ціна української Незалежності – долі, імена, мрії, очі, обірване майбутнє наших Героїв.

Ми пройшли через Революцію Гідності, яка словосполучення «національна ідея» перетворила у сенс життя і місію української нації. Ми прагнемо сильної держави, яка має бути кращою серед рівних і рівною серед гідних. Ми маємо єдиний вихід - об’єднатись. Інакше всі жертви заради України не матимуть сенсу. Об’єднаймось та прочитаємо разом народну українську молитву:

Боже, вислухай благання: Нищить недоля наш край. В єдності — сила народу! Боже, нам єдність подай.

Не маю більше слів для привітання з Днем Незалежності, бо сьогоднішня біда сковує доречні слова, але маю безмежну гордість, що є частиною великого серця українського народу, серця, яке, я вірю, битиметься, доки існує світ.

 

Вячеслав Кредісов

 

Згадаємо.

24 серпня 1991 р. Верховна Рада України прийняла — Акт Проголошення Незалежності України. У ньому зазначалося:

     Виходячи із смертельної небезпеки, яка нависла була над Україною в зв'язку з державним переворотом в СРСР 19 серпня 1991 року, продовжуючи тисячолітню традицію державотворення в Україні, виходячи з права на самовизначення, передбаченого Статутом OOH та іншими міжнародно-правовими документами, здійснюючи Декларацію про Державний суверенітет України, Верховна Рада Української Радянської Соціалістичної Республіки урочисто проголошує незалежність України та створення самостійної Української держави — України. Територія України є неподільною і недоторканою. Віднині на території України мають чинність винятково Конституція і закони України.

На геополітичній карті світу постала нова самостійна держава — Україна.


30.04.2025
Олег Головенський

Загалом, декларації «обраних народом» виглядають доволі скромними. Нічого особливого. Але дещо цікаве є. Як і сам аналіз та «рейтинги» здобутків чиновників.

1112
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

548
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

912
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1960
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3483
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2381 5

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

738

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

640

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

620

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

621
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10273
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1120
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5180
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

925
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2731
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

1127
29.04.2025

Усі кошти, зібрані з продажу квитків, будуть передані на підтримку Збройних сил України. Кожен квиток — це не просто внесок у незабутні емоції вечора, а реальна допомога нашим захисникам.  

318
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

645
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

551
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

610
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

959 2