Covid-19: вагітні отримують суперечливі поради щодо вакцинації

Вагітна жінка, якій роблять щеплення в Тель-Авіві. Джек Гез / Агенція Франс Прес - Getty Images


ВООЗ та Центри з контролю та профілактики захворювань в США (CDC) мають різні погляди, і експерти частково звинувачують у відсутності даних, оскільки майбутні матері були виключені з клінічних випробувань.

Вагітні жінки, які шукають рекомендацій щодо вакцин проти Covid-19, стикаються з такою плутаниною, яка з самого початку поглибила пандемію: провідні світові організації охорони здоров'я - Центри з контролю та профілактики захворювань США та Всесвітня організація охорони здоров'я - пропонують суперечливі поради.

Жодна з організацій прямо не забороняє і не заохочує імунізацію вагітних. Але враховуючи ті самі обмежені дослідження, вони дають різні рекомендації.

Консультативний комітет CDC закликав вагітних жінок проконсультуватися зі своїми лікарями перед закатуванням рукавів - рішення, якому аплодували кілька жіночих організацій охорони здоров'я, оскільки воно дозволило приймати рішення безпосередньо на майбутнім мамам.

ВООЗ рекомендувала вагітним жінкам не вакцинуватися, крім випадків, коли вони страждають від високого ризику щодо захворювання на Covid через роботу або хронічні захворювання. 

У вівторок організація видала вказівки щодо рекомендацій вакцинуватися вакциною "Moderna", що викликало невпевненість серед жінок та лікарів у соціальних мережах, оскільки раніше цього місяця опублікували подібні вказівки щодо вакцини Pfizer-BioNTech.

Кілька експертів висловили невдоволення позицією ВООЗ, заявивши, що ризики для вагітних жінок від коронавірусу набагато більші, ніж будь-яка теоретична шкода від вакцин.

"Немає задокументованих ризиків для плода, немає теоретичних ризиків, немає ризику в дослідженнях на тваринах", - сказала доктор Енн Лерлі, біоетик з Університету Північної Кароліни, Чапел-Хілл. "Чим більше я думаю про це, тим більше я розчарований і сумний з цього приводу".

Різниця в думках між CDC та ВООЗ не полягає в наукових доказах, а в їх відсутності: вагітним жінкам заборонено брати участь у клінічних випробуваннях вакцин - рішення, яке базується на давній традиції виключення вагітних з можливих біомедичних досліджень, проте наразі це оскаржується.

Хоча обґрунтування нібито захищає жінок та їх ненароджених дітей, заборона вагітним жінкам проводити дослідження створює ризик із ретельно контрольованого середовища клінічного випробування у реальний світ. Практика змусила пацієнтів та постачальників зважувати делікатні, тривожні питання з невеликою кількістю даних про безпеку та ефективність.

Як правило, вакцини вважаються безпечними, і вагітним жінкам рекомендують проводити імунізацію проти грипу та інших захворювань з 1960-х років, навіть за відсутності суворих клінічних випробувань для їх перевірки.

  "Як акушери, ми часто стикаємося з важкими рішеннями щодо втручань під час вагітності, які не були належним чином перевірені під час вагітності", - сказала доктор Деніз Джеймісон, акушер з Університету Еморі в Атланті та член експертної групи Covid в Американському коледжі акушерів та гінекологів. 

Коледж рішуче виступав за включення вагітних та жінок, що годують груддю, до випробувань вакцин.  

"Багатьох людей засмучує те, що існує ризик нічого не робити", - сказав д-р Джеймісон. "Не пропонувати вагітним жінкам можливість зробити щеплення та захиститися там, де відомі серйозні ризики інфікування коронавірусом, що посилюються вагітністю, не є розумною стратегією".

Люди, що чекають у черзі на отримання вакцини поблизу центру вакцинації в Лос-Анджелесі. Маріо Тама / Getty Images


Невизначеність не обмежується лише вакцинами проти Covid-19: багато, якщо не більшість ліків, включаючи широко використовувані препарати, ніколи не тестувались на вагітних. Можуть знадобитися роки або десятиліття, щоб виявити несприятливі побічні ефекти, якщо не проводилось дослідження з контрольною групою для порівняння.

"Це не історія про ВООЗ чи інших людей, які радять не вакцинуватися під час вагітності", - сказала Карлі Крубінер, співробітник Центру глобального розвитку та головний дослідник проекту "Етика досліджень вагітності щодо вакцин, епідемій та нових технологій". Це історія про неможливість своєчасного та належного включення вагітних жінок до досліджень вакцинації".

Сказавши, що вона розуміє прихильність ВООЗ та інших дорадчих органів покладатися на наукові дослідження, доктор Крубінер додала:

"Реальність така, що ми ще не маємо даних про ці щеплення під час вагітності, і без цих даних дуже важко давати будь-які рекомендації".

CDC та ВООЗ багато разів пропонували суперечливі поради протягом пандемії - перш за все щодо ефективності носіння масок та можливості вірусу циркулювати у повітрі в приміщенні.

У своїй заяві CDC заявив у четвер, що, виходячи з того, як діють вакцини Pfizer-BioNTech та Moderna, "навряд чи вони становлять особливий ризик для вагітних".

Рекомендація CDC може мати сенс для США, де жінки можуть легко проконсультуватися зі своїми медичними працівниками, сказав Йоахім Хомбах, радник охорони здоров'я ВООЗ з питань імунізації. Але ВООЗ забезпечує керівництво багатьма країнами з низьким та середнім рівнем доходу, де жінки не мають доступу до лікарів або медсестер, сказав він.

Рекомендація ВООЗ також була зроблена "в контексті обмеженого постачання" вакцин, сказав д-р Хомбах.

Pfizer не включала вагітних жінок у свої початкові клінічні випробування, оскільки дотримувалась політики, викладеної Управлінням з контролю за продуктами та ліками, для першого проведення досліджень токсичності для розвитку та репродуктивної системи, сказала Джеріка Піттс, речниця компанії. 

І Pfizer, і Moderna надали результати досліджень токсичності на вагітних щурах до FDA у грудні.

Pfizer планує розпочати клінічне дослідження вагітних жінок у першій половині 2021 року, сказала Піттс. За словами прессекретаря компанії Колін Хасс, Moderna створює реєстр для результатів вагітних жінок, які отримують її вакцину.

Критики рішень компаній про виключення вагітних з випробувань заявляють, що дослідження репродуктивної токсичності могли бути проведені набагато раніше - як тільки були визначені перспективні кандидати на вакцину. Компанії повинні були додати протокол для зарахування вагітних жінок, як тільки стало очевидно, що користь від вакцин перевищує потенційну шкоду, сказала д-р Крубінер.

"Важко зрозуміти, чому відбувається ця затримка і чому вона не була ініційована раніше", - сказала вона. "Більша проблема полягає в тому, що ми втратимо місяці до того моменту, коли їх почнуть".

Дози вакцини Pfizer на території в парку Ронерт, штат Каліфорнія. Pfizer не включав вагітних жінок у свої клінічні випробування, заявляючи, що це відповідає рекомендаціям FDA. Джим Вілсон / The New York Times


"Як би там не було, я хотіла б, щоб ВООЗ була більш прозорою у своїх підставах для цієї рекомендації", - сказала вона. "Життя жінок залежить від цього".

Дані про токсичність, опубліковані Pfizer та Moderna у грудні, не виявили шкідливого впливу вакцин на вагітних щурів - докази, наведені ВООЗ у своїх рекомендаціях.

Одним з надзвичайних наслідків консервативного підходу до вакцин, який виник під час епідемії Ебола в Демократичній Республіці Конго, коли медичні працівники пропонували вакцину від цієї хвороби всім, крім вагітних або жінок, що годували груддю. Без вакцини 98 відсотків вагітних жінок, інфікованих вірусом Ебола, померли.

Відтоді правила змінили після публічного протесту, але до того часу багато вагітних жінок померли, сказав доктор Лайерлі.

Covid-19 також виявився небезпечним для вагітних жінок. Велике дослідження CDC, опубліковане в листопаді, показало, що вагітні жінки з симптомами коронавірусу, значно частіше потрапляли до лікарні або помирали в порівнянні з невагітними жінками, які також мали такі симптоми.

Докази спонукали службовців агентства додати вагітність до переліку захворювань, що підвищують ризик важких захворювань та смерті від коронавірусу.

CDC створив додаток для смартфонів під назвою v-safe для отримання повідомлень про побічні ефекти в імунізованих людей. Наразі до реєстру зареєстровано близько 15 000 вагітних жінок, повідомив у середу комітет імунізації агентства.

"Я думаю, що це наш найкращий шанс швидко отримати дані про безпеку", - сказав д-р Джеймісон.

Спочатку Великобританія наполегливо рекомендувала не застосовувати вакцини проти Covid-19 для вагітних, але з того часу переглянула свої вказівки, щоб дозволити робити щеплення вагітним жінкам, які працюють із хворими на коронавірус або мають високий ризик інфікуватися. 

"Я сподіваюся, що ВООЗ також перегляне", - сказав д-р Джеймісон.

Деякі експерти відзначають, що рекомендації не такі розбіжні, як можуть виглядати, на перший погляд. 

"CDC схильна стверджувати, що вагітні жінки повинні мати доступ до вакцини, але повинні обговорити всі обставини зі своїм лікарем", - сказала д-р Ана Лангер, експерт з питань репродуктивного здоров'я, яка керує ініціативою "Жінки та здоров'я" в Гарвардській школі охорони здоров'я.  "У тимчасовій рекомендації ВООЗ сказано, що жінки, які мають особливо високий ризик інфікування коронавірусом повинні отримати вакцину. То де тут велика різниця?"

за матеріалами The NY Times


03.02.2021 874
12.05.2022
Алла Павлуцька

Фіртка поспілкувалася із прикарпаткою Мар’яною Гнот, аби дізнатися про її досвід волонтерства у центрі допомоги біженця та особливості цієї роботи у Польщі.  

1488
10.05.2022
Тетяна Дармограй

Чимало українців, які наразі у відносній безпеці, відчувають провину, що можуть жити звичним життям. Зокрема, у них нерідко виникає так званий «синдром вцілілого».

2259 1
28.04.2022
Тетяна Дармограй

Фіртка поспілкувалась з психологинею Оленою Коструб про те, як упоратися з втратою близької людини, як підтримати того, хто переживає втрату та чого робити не потрібно.    

2961
19.04.2022
Алла Павлуцька

Що таке війна для психіки, як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер? Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно? Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх? Вправи, які допоможуть під час паніки в укритті та вдома, про синдром “провини вцілілого” та інша корисна інформація від психологині та коуч-менторки.

3867
15.04.2022
Уляна Мокринчук

Фіртка продовжує публікувати історії людей, які особисто пережили жахіття війни та переїхали з місць, які постраждали від воєнних дій, на Івано-Франківщину або перебувають тут транзитом.

5518
08.04.2022
о. Володимир Лукашевський

Війна торкається абсолютно кожного. З чим найчастіше сьогодні люди звертаються до лікаря та як побороти відчуття неспокою, говоримо з терапевтом Клініки св. Луки Лілією Федунців.

4742 1

Війна стала поштовхом для пришвидшення трансформації в газорозподільній галузі. З початку бойових дій Прикарпаття прихистило близько 140 тисяч людей.  Вони тимчасово оселились в містах і селах Івано-Франківської області, тож стали споживачами газу. Тому перед АТ «Івано-Франківськгаз» постало завдання забезпечити стабільний розподіл газу більшій кількості споживачів. І газовики виявились готовими до такого технологічного виклику.

441

Становище в країні зараз дуже складне, тому Сергій Марченко, міністр фінансів України, прогнозує болючі заходи: різке підвищення податків та різке скорочення витрат.

280

24 лютого Росія оголосила про початок так званої «спеціальної військової операції» в Україні. Кожній розважливій людині зрозуміло, що те, що відбувається в Україні, є повномасштабною війною. Однак, це не класична конвенційна війна (масові звірячі злочини проти мирного населення це підтверджують), в якій збройні сили однієї держави у відкритій конфронтації за нормами міжнародного права протистоять військовим силам іншої.

4872

Сьогодні кожен українець незалежно від своїх політичних, релігійних чи інших поглядів є солдатом української армії, що захищає свою країну від російсько-білоруських окупантів.

6767
21.05.2022

Фахівці з правильного харчування нерідко рекомендують у перший денний прийом їжі вживати каші, проте деякі з них можуть завдати більше шкоди організму, ніж користі.   

627 1
18.04.2022

Аби уникнути харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області рекомендують дотримуватись основних правил.

3402
28.03.2022

Вже незабаром в Івано-Франківську запрацюють анонсовані владою соціальні ринки. Тут всі охочі зможуть придбати продукти за нижчою, аніж у магазинах, ціною.

5655
09.05.2022

Кожен охочий мав змогу доєднатися до молитви через трансляцію на інтернет-ресурсах Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ та Архікатедрального собору.  

1551
04.05.2022

Розмова між предстоятелями церков відбулась через відеозв'язок Zoom і тривала близько 40 хвилин. Патріарх Кирило під час розмови з протягом 20 хвилин, "читаючи з папірця", намагався переконати Папу Римського в доцільності війни росії проти України. 

2080 1
25.04.2022

Православні християни вшановують пам'ять преподобного Василя Сповідника, єпископа Парійського. Наші пращури у молитвах до святого просили про надання сили та хоробрості, а також про позбавлення від хвороб. Що не можна і що  слід робити в цей день.

2827
07.04.2022

Християни східного обряду 7 квітня відзначають Благовіщення Пресвятої Богородиці – третє за значенням свято після Різдва та Великодня. Згідно віруваннями цього дня Діві Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив її про те, що вона стане матір'ю Ісуса Христа.  

4391
25.05.2022

До Європейського дня парків провели просвітницьку прогулянку для франківчан та гостей міста.

193
25.04.2022

У Франції офіційно оголосили переможця президентських виборів, другий тур яких відбувся у неділю 24 квітня.

2754
07.04.2022

Нагадаємо, що попри те, що ЗСУ фіксують численні обстріли українських земель, що ведуться з території Білорусії; дислокацію на білоруських землях російських окупантів, котрі вбивають, гвалтують та грабують цивільне населення в Україні Лукашенко цинічно заявляє, що Білорусь не є учасником війни.  

4684
05.04.2022

Метою законопроєкту є встановлення кримінальної відповідальності за пропаганду символіки військової агресії рф проти України та за порушення законів і звичаїв війни в частині використання військовими формуваннями держави-агресора цивільного населення окупованих територій в якості «живого щита».

4723 9
20.03.2022

За словами Володимира Зеленського, РНБО прийняла рішення призупинити будь-яку діяльність на території України низки партій, які мають зв’язки з росією.

6415 1