Чому досі уповільнена війна за переділ світу не переходить в глобальну фазу?

 

Я вже писав, що війна за переділ світу вже йде. Латентно. Поки у фазі серії локальних воєн колоніального типу. Але війна світова, з уже майже світовим охопленням. На двох континентах.

 

Якщо хто пам'ятає історію, то Друга Світова війна теж почалася не у Європі. А з вторгнення Італії в Абіссінію. (Здається, в 1936 році?) І вторгнення Японії до Китаю в 1937 році.

 

Чому війна досі не перейшла у глобальний ядерний конфлікт?

 

Ну, по перше, через страх перед ядерною зброєю і неприйнятним збитком від удару у відповідь. Поки не існує засобів гарантованого знищення засобів удару у відповідь або відбити удар засобами ПРО-ППО. США посилено створюють засоби знищення ворожої зброї, що може нанести удар у відповідь і засобів ПРО. Але бути ефективними цим засобам обеззброєння противника заважають, наприклад, російські відстані. Гарантовано вразити міжконтинентальні ракети суперника (перш, ніж воно злетить), зброєю, запущеним з будь-якої точки Землі поки не можливо. А у космосі ядерна зброя, наскільки відомо, поки що не розміщена,. І ПРО поки не досконала. І засоби її подолання поки перевищують можливості ПРО.

 

А по друге, і це найголовніше, поки що не склалася передвоєнна геополітична конфігурація.

 

У геополітиці найстійкіша конфігурація - трикутник сил. Коли існують три сторони потенційного конфлікту. Кожна з них може розпочати війну проти кожної іншої, але в разі початку війни виграє з них трьох та сторона, яка не воює. Або вступить у війну останньою.

 

А ось коли третя сторона конфлікту зникає, вступаючи у союз з однією із сторін, або розвалюється завдяки внутрішньому конфлікту, тоді геополітична конфігурація стає нестійкою. Виграє та сторона з двох, яка перша підготується і завдасть удару.

 

Друга Світова війна перейшла у свою глобальну фазу тоді, коли дві сили з трьох злилися в одну. Спочатку сил було три: Англо-Французька, Німецька і СРСР. Потім дві з них уклали угоду і почалася війна.

 

Зараз теж є три сторони:

 

1) НАТО, ті, що приєдналися до нього у відповідності з угодами про взаємодопомогу - це треті країни, що не входять у НАТО(сателіти на кшталт Японії або Кореї), а також США;

2) Китай;

3) І Росія з її могутнім ядерним потенціалом, що дістався їй від СРСР. Який натиском однієї кнопки цілком може знищити США.

 

Коли залишиться дві сторони конфлікту з трьох, глобальна війна стане неминучою.

 

Дві з них можуть залишитися в двох випадках: або сторони укладуть союз, або одна зі сторін розвалиться.

 

Хто перший з двох, що залишилися сторін підготується, той і жахне. Раптово. Привід знайдеться.

 

Примітка: Мене в свій час вчили, що таке раптовість в сучасній ядерній війні.

 

Стратегічної раптовості досягти не вдасться. Всі (еліти, а не народ) будуть знати, що війна почалась. Боротьба в передвоєнний період буде вестися заради тактичної раптовості. Якщо комусь з потенційних супротивників видасться, що ворог вже веде підготовку, він одразу почне мобілізацію. У сучасних умовах мобілізаційні заходи означають не тільки і не стільки призив резервістів, але перш за все розосередження населення з міст по селах, розосередження арсеналів, літаків, ракет, кораблів, військових контингентів і взагалі всього, що вдасться. А також приведення зброї до боєздатного стану.

 

Хто перший закінчить проведення цих заходів, той і натисне кнопку. Ось це і буде  тією тактичної раптовістю, яка й принесе стратегічну перевагу. Переможе той, хто збереже більший людський, промисловий і військовий потенціал після обміну ядерними ударами.

 

Зараз військові союзи не закріплені. І навіть не формуються. Багатокутник поки не перетворився на «щось бінарне - двокутник». І Китай, і Росія, і США не закрили собі можливість створення військового союзу з будь-якою із двох інших сил. Зараз між ними йде стратегічне маневрування з метою максимально послаблення кожного гравця (саме в зв'язку з цим США і проводить політику розвалу Росії) і позбавлення його стимулу укладати союз з супротивною стороною. І при цьому якомога більше відлущити у кожної зі сторін її союзників. Реальних і потенційних. При цьому всі три держави активно нарощують свій стратегічний потенціал з метою зруйнувати трикутник шляхом досягнення абсолютної військової переваги однієї з сторін. Втім, це навряд чи реально.

 

При цьому і Китай, і США, і Росія залишають відкритими двері для укладення союзу з будь-якою стороною трикутника.

 

Поки зберігається таке становище, геополітичний баланс сил не зміниться. Глобальної війни не буде. Боротьба за переділ світу буде вестися шляхом локальних конфліктів, кольорових революцій і державних переворотів з можливим подальшим вторгненням однієї з сил в охоплену хаосом країну для того, щоб з допомогою крилатих воїнів добра витерти сльозину дитини.

 

Що ми і спостерігаємо.

 

І в сучасних умовах Росії вигідно, щоб геополітичний трикутник зберігався якомога довше. Вигідно доволі переконливо лякати кожну із сторін перспективою укладення союзу з іншою стороною, не укладаючи цього самого союзу ні з ким із сторін.

 

Поки, здається, так і діють.

 

А там час покаже, куди крива виведе.

 

Борис Булочніков,

Часопис "Ї"


29.01.2013 726 0
Коментарі (0)

13.05.2025
Михайло Бойчук

У Верховній Раді запропоновані зміни державного нагляду за місцевим самоврядуванням, але чи відповідають вони європейським стандартам і не є «драконівськими»?  

222
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

13291 1
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1505
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

824
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

6033
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1675

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

598

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1421

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1233

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1132
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

481
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

614
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1529
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

559
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

840
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5874
10.05.2025

Виконання танцю внесли до Національного реєстру рекордів України.  

13410
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

190
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

492
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

443
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

752 2