CNN: що потрібно знати про рекордне зростання кількості китайських літаків поблизу Тайваню

Західні аналітики стверджують, що рекордна кількість вторгнень військових літаків Китаю в зону оборони Тайваню за останні чотири дні відтворює військові сили Пекіна, посилаючи потужні сигнали як вдома, так і далеко за межі острова, де панує самоврядування.

Згідно з даними Міністерства оборони Тайваня, майже 150 винищувачів ВВС Народно-визвольної армії (PLAAF), бомбардувальники, здатні перевозити ядерну зброю, протичовнові літаки та літаки раннього попередження та управління, ввійшла в ідентифікаційну зону Тайваню (ADIZ).

Хоча вони й не наблизилися до того, що Тайвань вважає своїм суверенним повітряним простором - за 12 морських миль від його берегової лінії - вони потрапили в зону ADIZ, де Тайбей каже, що реагуватиме на будь-яке вторгнення.

Це можна зробити за допомогою радіозастережень, відстеження зенітних ракет або перехоплення винищувачів. У понеділок, коли PLAAF надіслала найбільшу кількість бойових літаків - 56 - до тайванського ADIZ з моменту, коли острів минулого року почав публічно повідомляти про таку діяльність, Міністерство оборони Тайваня заявило, що були оголошені радіозастереження та розгорнуті ракетні комплекси ППО для моніторингу.

У п'ятницю, 1 жовтня, зафіксували 38 китайських літаків, а наступного дня ㅡ 39. Це найбільша кількість перетинів зони ідентифікації ППО відтоді, як Тайвань почав на офіційному рівні звітувати про таку діяльність ВПС Китаю.

Варто зазначити, що зона ідентифікації ППО є повітряним простором над землею або водою, який може виходити за межі території країни, щоб дати їй більше часу для відповіді на можливий напад ворожих літаків. Тобто китайські літаки не порушили повітряний простір Тайваню, який простягається на 12 миль від його узбережжя.

У суботу, 2 жовтня, перетин зони відбувався протягом двох періодів: 20 літаків удень та 19 - уночі. Серед них були 26 винищувачів J-16, 10 винищувачів Су-30, два літаки попередження про підводні човни Y-8 та один літак раннього попередження й управління KJ-500.

У відповідь військово-повітряні сили Тайваню підняли в повітря літаки, оголосили радіопопередження та розгорнули системи протиповітряної оборони, зазначили в міністерстві.

Жодного разу під час китайських польотів не було припущення, що справжній бій був неминучий, але західні аналітики стверджують, що Китай здатний домогтися кількох моментів.

"Це добре продумана програма з Пекіну, яку планується виконувати протягом місяців і років з кількома взаємопов'язаними цілями", - сказав Джейкоб Стоукс, співробітник програми індо-тихоокеанської безпеки Центру нової американської безпеки .

"По-перше, це військово-політична сигналізація для спроби залякати уряд Тайваню і висунути претензії Китаю на самоврядний острів",-сказав Стоукс. "Другий - отримання досвідом пілотів НВАК та пов'язаного з ними військового допоміжного персоналу у проведенні таких операцій за різних умов (наприклад, вночі), що підвищить їхню здатність боротися, якщо до цього закликатимуть", - сказав він.

"Третій - змусити тайванську армію спорядити літаки у відповідь, що допомагає зношувати менші авіаційні сили та пілотів Тайваню", - сказав Стоукс. Інші аналітики кажуть, що НВАК також демонструє друзям Тайваню - зокрема США, Японії та Великій Британії - вона не відступить перед їхньою підтримкою Тайбею.

Вони також кажуть, що широке висвітлення польотів у вітчизняних китайських ЗМІ покликане закріпити підтримку кампанії Пекіна з метою підпорядкування Тайваню.

Що робить Тайвань, що обурює Китай? Тайвань і материковий Китай управляються окремо з моменту закінчення громадянської війни більше семи десятиліть тому, під час якої переможені націоналісти втекли до Тайбею. Однак Пекін розглядає Тайвань як невід’ємну частину своєї території - навіть незважаючи на те, що Комуністична партія Китаю ніколи не керувала демократичним островом із 24 мільйонами людей.

А президент Китаю Сі Цзіньпін відмовився залучати військову силу для захоплення Тайваню, якщо це буде необхідно. За словами Лайонела Фаттона, експерта з питань Індо-Тихоокеанського регіону з Університету Вебстера в Швейцарії, "Китаю потрібні важелі, щоб стримувати Тайвань від небажаних дій, особливо ініціатив, що вимагають незалежності".

Фаттон зазначає, що активність китайських рейсів до тайванського ADIZ сталася після того, як Тайбей офіційно подав заявку про приєднання до Всеосяжної та прогресивної угоди про транстихоокеанське партнерство (CPTPP), угоди про вільну торгівлю. Це певна дія, яку Пекін не підтримуватиме. "У світі є лише один Китай, і Тайвань є невід'ємною частиною китайської території.

Що стосується CPTPP, ми рішуче виступаємо проти приєднання Тайваню до будь-якої угоди чи організації офіційного характеру", - заявив речник МЗС Китаю Ліцзянь Чжао у твіттері 23 вересня.

Фаттон сказав, що збільшення кількості рейсів авіалайнерів - це Пекін, який заявив Тайбею, що у нього є засоби та вогнева міць, щоб підтримати цю жорстку позицію. Це класичний акт стримування - покажіть силу перед тим, як суперник вживе заходів, що призведе до неприйнятних витрат, сказав він. Колишній директор операцій Об’єднаного розвідувального центру Тихоокеанського командування США Карл Шустер сказав, що Пекін дає сигнал Тайбею, що він може завдати удару в будь -який час.

"Це сильний меседж, який супроводжує та посилює загрозливу риторику Китаю", - сказав він. І Китай буде невблаганним, сказав Фаттон. "Ми можемо очікувати, що Китай продовжить кампанію тиску, щоб переконатися, що його стримувальна позиція залишається сильною", - сказав він.

У вівторок президент Тайваню Цай Інг-Вен заявив, що острів не збирається відступити під тиском.

"На тлі майже щоденних вторгнень Народно-визвольної армії наша позиція щодо відносин між протоками залишається незмінною: Тайвань не буде піддаватися тиску, навіть якщо він накопичить підтримку з боку міжнародного співтовариства", - написав Цай опубліковано для американського журналу Foreign Affairs.


Довідково:

КНР контролює материковий Китай і два адміністративні райони — Гонконг і Макао. А Китайська Республіка, відома як Тайвань, визнає себе незалежною від Китаю. Свою столицю й адміністрацію на Тайвані заснували в 1949 році, коли Комуністична партія взяла під контроль материкову частину, а опозиційні до них сили відступили на Тайвань і заснували там свою владу.

Континентальний Китай і Тайвань дотримуються принципу «одного Китаю», вважаючи себе єдиним справжнім Китаєм, а свого суперника — тимчасово непідконтрольною територією. Щоб встановити дипломатичні відносини з КНР, інші країни мають розірвати дипломатичні відносини з Китайською Республікою — і навпаки.

Нині Тайвань має офіційні дипломатичні відносини з 15 країнами світу, більшість із яких — у Південній Америці.

Тайвань оновив дизайн паспорта, аби прибрати звідти згадку про Китай. Кажуть, так їх не плутатимуть.

США скасували дипломатичне визнання Тайваню на користь КНР у 1979 році. Відтоді Сполучені Штати не підтримують дипломатичні відносини з Тайванем, але зобов’язуються забезпечувати захищеність острова від зовнішніх загроз — зокрема постачають острову зброю та військову техніку.

А втім, раніше президент США Джо Байден заявив, що має намір підтримувати Тайвань. Очікується, що новий американський уряд продовжить чинити тиск на Китай щодо широкого кола питань, зокрема стосовно прав людини, торговельних суперечок, ситуації в Гонконзі й Тайвані.

за матеріалами CNN


05.10.2021 1324
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1654
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3111
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1110
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1137
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1172 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3419 5

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

205

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1079

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

894

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

404
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

294
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2460
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1217
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1281
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

527
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15160
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7462
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

298
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

335
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

369
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

358
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

449