Чи можливе в Івано-Франківську навчання в одну зміну?

Міністерство  освіти не перестає тішити новаціями. Тепер взялися за школярів. Нещодавно  освітяни отримали міністерський наказ: «Вжити заходів для переходу усіх загальноосвітніх навчальних закладів на однозмінний режим роботи». Але  як це зробити - ніхто не сказав.

 

Впродовж останніх 7 років в Івано-Франківську є прогрес у зменшенні шкіл із класами, які навчаються у другу зміну. Цьому сприяє статистика щорічного зменшення кількості учнів, оптимізація мережі, удосконалення розкладу занять тощо. Проте в місті залишаються школи, які від учнів «тріщать по швам», і щоби виконувати навчальний план загальноосвітні заклади мусять працювати в дві зміни. Це 10 загальноосвітніх навчальних закладів Івано-Франківської міської ради серед яких  спеціалізована школа № 1, спеціалізована школа № 11,   ЗОШ № 10, ЗОШ № 18, ЗОШ № 22, ЗШ № 13, Хриплинська ЗШ та ЗШ № 6.

 

«По мірі можливості питання буде вирішуватися. В проекті програми «Освіта міста 2012-2015» передбачене розв’язання питання щодо навчання в дві зміни. Вже з першого вересня цього року учнів СШ № 1 буде переведено на однозмінне навчання. Сподіваємось, що в наступному році буде відкрито нове приміщення Хриплинської школи і таким чином там теж зникне друга зміна» - говорить заступник начальника міського управління освіти Світлана Уварова.

 

А ще, освітяни повинні знайти вихід із законодавчої «виделки». Згідно з Законом України   «Про освіту», батьки мають вільне право вибирати навчальний заклад для своїх чад. З іншого боку є рішення Івано-Франківського міськвиконкому, яке закріпило за кожною школою міста певну територію – створено такий собі сектор обслуговування. Тож батьки можуть апелювати як до одного документа, так і до іншого.

 

«В нас є  школи, які знаходяться поруч  одна з одною. Це, наприклад, загальноосвітні школи № 22 і № 19. 22-а школа – найбільша в місті за кількістю учнів – 1441 учень навчався в цій школі в травні 2011 року. Проектна потужність 19-ї школи розрахована більш як на 1200 дітей, а навчалося в ній у минулому навчальному році всього-навсього 572 дітей. Є проблема? Звичайно, що є. Адже школи знаходяться поруч - розповідає пані Світлана. - Схожа ситуація і в мікрорайоні Пасічна. Там 18-та школа має повну другу зміну, а 24-та працює на пів потужності. А батьки чомусь надають перевагу 18 школі. Батьки причин не пояснюють і говорять що будуть ходити тільки у 18-ту школу. Сказати, що 24 школі гірший педагогічний колектив чи умови навчання ми не можемо, бо це не так!».

 

Таким чином, склалася ситуація, коли одна школа переповнена учнями, а інша недобирає дітей. І батьківське право обирати навчальний заклад для своєї дитини не забереш. Теоретично, якщо жорстко керуватися рішенням міськвиконкому, то проблеми з «двозмінною» саме в цих двох випадках мали б усунутися. Адже кожна школа обслуговувала би виключно закріплену за нею територію. Але ж батьки на це підуть. Та й примусове переведення дітей в інші школи батьки не потерплять – відразу будуть протести.

 

Але крім суб’єктивних, є й ще об’єктивні причини навчання в дві зміни. По-перше – це поділ  класів при вивчені певних предметів в школах, що тягне за собою потребу у додатковій кількості приміщень. По-друге, діє санітарна вимога, згідно з якою кількість учнів в класі не повинна перевищувати 30-ти чоловік. Звідси і потреба шкіл у додаткових приміщеннях. А якщо таких немає, на виручку приходить «двозмінка».

 

Тепер освітяни міста ще раз проводять аналіз мережі закладів, які навчаються у дві зміни, і на його підставі розробляють план-графік поетапного переведення таких шкіл в одну зміну.


20.07.2011 2499 0
Коментарі (0)

07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

524
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

5383
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1438
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1315
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

2592
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3974

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

363

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1204

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1037

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

954
05.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

269
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10642
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

346
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

616
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5660
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

1435
08.05.2025

В Івано-Франківську зафіксували культурний рекорд — товариство «Моє місто» видало вже 51 книжку про Івано-Франківськ. Це стало національним досягненням, яке внесли до реєстру рекордів України. Про це в етері радіо «Західний П

325
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

226
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

580 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

1017
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

883