Чи може правдивий галичанин бути гомосексуалістом?

Питання, здавалось би, риторочне. Якщо представники нетрадиційних сексуальних орієнтацій були і є серед гідних представників великих народів, то чому їх не мало б бути серед правдивих галичан? Проблема лиш в тому, що розуміємо під словом «правдивий» і хто відповідає на поставлене запитання.

Навіть скупі на цю тему історичні дані засвідчують, що геї та лесбіянки були серед найрізноманітніших весрств наших попередників – шляхти і козацтва, будівничих української держави і «будителів» національної свідомості, вояків УСС і діячів ОУН, солдатів Червоної армії і партійців КПЗУ, духовенства і дисидентства, видатних письменників і артистів, науковців і спортсменів тощо.

Тай серед наших сучасників – політиків і дипломатів, журналістів і митців, громадських активістів і держслужбовців – є чимало «емансипованих мужчин» та «визволених жінок». 

Багато з цих людей є гідними і впливовими представниками центральної чи регіональної влади, бізнесу, світу науки і культури. А також – добрими фахівцями і патріотами, хорошими сусідами і членами колективу, старанними платниками податків та законослухняними громадянами. Невже сексуальна орієнтація може перекреслити всі описані вище позитивні моменти і сильні сторони наших співгромадян?

Чому специфічна сексуальність мала б робити їх громадянами другого сорту, людьми-невидимками, що змушені приховувати свою справжню натуру за масками вдаваної маскулінності чи демонстративної жіночості, щоб захиститися від агресивного несприйняття, презирства і нападок з боку так званих представників традиційного суспільства? Чи окрім ксенофобських упереджень і печерного клерикалізму це суспільство має якісь аргументи, щоб усувати на марґінеси публічного життя тему сексуальної відмінності?  Хіба гомосексуали становлять нині загрозу для галицької ідентичності чи української державності?

То звідки тоді беруться ці квазі-релігійні походи по центру Львова проти «бісів гомосексуалізму»? Чим вмотивовані заяви місцевих депутатів (читай – народних обранців) типу: «Я негативно ставлюся до секс-меншин. Це явище протиприродне, протисуспільне та аморальне. Таких осіб потрібно ізолювати від нормальних людей»?  На чому базується ініціатива «Руху чистих сердець», що збирає підписи проти легалізації Мінюстом громадської організації ЛГБТ (лесбіянок, геїв, бісексуалів та трансгендерних осіб)?

Тим більше, що популяризований прихильниками націонал-патріотичної ідеї образ правдивого галичанина чи правдивої галичанки не відповідає дійсності. У випадку мужчин цей образ нагадує мішанку рис пристарілого мексиканського мачо з «настоящим руським мужиком», ще й «рогоносцем» на додаток. У випадку жінок – це суміш ознак провінційної покірної матрони та женщини, що «коня на ходу остановіт, в горящую ізбу войдьот». Чи ми такими є насправді?

Зрештою, що з точки зору суспільного інтересу є важливішим – громадянська позиція чи сексуальна орієнтація? Не кажучи вже про поняття вищої справедливості.

Коли в часах «перестройки» ми йшли тісними рядами на антикомуністичні мітинги; коли ставили намети на акції «Україна без Кучми»; коли мерзли на Майдані – хіба тоді ми питали побратима, з ким і як він займається сексом. Та й нині, коли йдемо до лікаря, бізнесмена, юриста чи іншого фахівця, нас передусім цікавить їхня порядність, чесність і компетентність, а не їхні сексуальні вподобання.

Якщо люди, що вважають себе правдивими галичанами, хочуть об`єднатися в єдину спільноту, щоб разом вивести нашу любу батьківщину Галичину на гідний рівень цивілізаційного розвитку, добробуту і свободи, то вони не повинні відштовхувати інших галичан тільки через їхню сексуальну орієнтацію.

А ми їх відштовхуємо образливими окресленнями, зневажливим анекдотами, ментальною марґіналізацією, демонізацією образу людини, що з тих чи інших причин віддають перевагу нетрадиційним сексуальним стосункам. Хоч багато геїв і лесбіянок є людьми значно більш вразливими на красу, культурнішими і інтелектуально вищими від їхніх традиційних переслідувачів. Заганяння сексуально «інших» в темні кути суспільного ґетто робить всім нам погану прислугу.  

Це не тільки послаблює нашу спільноту, але й ставить під сумнів наші цінності, цілі у справі побудови вільного і справедливого майбутнього за принципами рівних можливостей і рівномірної відповідальності всіх членів суспільства. Адже в основі марґіналізації групи співгромадян за сексуальною ознакою лежить не що інше, як приниження людської гідності й обмеження їхньої особистої свободи. Очевидно, що в суспільних інтересах частина особистих свобод може бути обмежена. Але де проходить ця межа у випадку груп ЛГБТ і в чому полягає суспільний інтерес, заради якого обмежуються їхні права на доступ до публічної дискусії, на повноцінне існування в публічному просторі, на захист своїх природніх потреб? Якщо будемо рухатися в бік цивілізованого світу, то раніше чи пізніше ми змушені будемо дати відповіді на ці непрості запитання. Краще – раніше.

 
Володимир Павлів, модератор Галицького дискусійного клубу «Митуса»


05.09.2011 Володими Павлів 2001 10
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

636
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

1849 6
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

1116 2
19.03.2024

Сьогодні й роботодавці, й експерти звертаються до абітурієнтів: зважайте на ті спеціальності, які будуть потрібні Україні під час відбудови, адже велике відновлення почнеться одразу після Перемоги.

540
24.02.2024
Вікторія Матіїв

Спроби створити музей у Долині виникали ще у 60-х роках. Проте тільки 23 грудня 1997 року Долинська районна рада прийняла остаточне рішення щодо нього. Журналістка Фіртки поспілкувалася з директоркою закладу Ксенею Циганюк. 

6891 61
01.02.2024
Вікторія Косович

Івано-Франківськ є градом безлічі упереджень і масок: для перших — фортеця, заснована поляками, для других — відголос австрійського «золотого віку» з його залізницями, для третіх — серце гуцульської культури, плач трембіт.  

11361 6

Піст – невід’ємна частина християнського  життя, встановлена Богом.

320

Друзі путіна зустрілись у резиденції рудого Донні у Флориді, де обговорили план путіна по капітуляції України, і після цієї поїздки Орбан розкрив – як за 24 год Трамп планує припинити війну.

1054

Чим ближче до виборів в США, тим більше трампісти вдаються до маніпуляцій у своїй пропаганді. У контексті України вони, переставивши все з ніг на голову, намагаються переконувати, ніби це демократи, а не республіканці, заблокували допомогу Україні.

1099

Кожен із нас не раз потрапляв у ситуацію, коли ми замислювались давати, чи ні милостиню людині, яка звертається про допомогу біля церкви, на вулиці чи в інших громадських місцях.  

1095
24.03.2024

Нутриціологиня пояснила, чому не можна забороняти собі фастфуд та солодощі. А також порадила, як їх вписати у свій раціон.

264
18.03.2024

Сьогодні, 18 березня 2024 року, в УГКЦ в Україні розпочинається період Великого посту. Пригадуємо канони партикулярного права УГКЦ, в яких ідеться про те, коли і як треба постити.  

1067
12.03.2024

Популярний дієтолог Майкл Мослі назвав п'ять груп продуктів, які варто включити до свого раціону для схуднення.

834
26.03.2024

Йдеться про зміни в молитвах «Вірую» («Символ віри»), «Царю Небесний» та митаревій молитві.

728
25.03.2024

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

649
21.03.2024

Релігійна громада отримала всі дозвільні документи та незабаром розпочне будівництво поруч з Садовим товариством та міським озером.

2932
15.03.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

4423
25.03.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

18426
26.03.2024

У Верховній Раді зареєстрували проєкт закону про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо встановлення відповідальності за привласнення державних функцій.   

295
22.03.2024

На початку лютого 2024 року замість Валерія Залужного Збройні сили України очолив Олександр Сирський, який до цього командував Сухопутними військами.  

340
17.03.2024

Продовжує зменшуватися кількість тих, хто вважає, що держава виконує свої зобов'язання перед ветеранами російсько-української війни.  

650
12.03.2024

Президент Володимир Зеленський 7 березня погодив кандидатуру ексголовнокомандувача Збройних Сил Валерія Залужного на посаду посла України у Великій Британії.   

755