Чи може бути їжа шкідливою?

 

 

В літньо-осінній період частіше реєструються спалахи інфекційних захворювань та харчових отруєнь, пов'язаних з вживанням бактеріально забруднених  харчових продуктів та питної води. Це, як правило, гострі кишкові захворювання, сальмонельозні інфекції, дизентерія, вірусний гепатит А, стафілококові отруєння. 
 
 
Виникненню хвороб сприяє висока температура повітря, швидке псування  продуктів та  накопичення харчових відходів, а також підвищена активність комах.  Найчастіше збудники кишкових інфекцій знаходяться у сирій їжі тваринного походження (м’ясо, яйця, непастеризоване молоко, паштети, кондитерські вироби з кремом, морепродукти), немитих фруктах та овочах,  салатах з майонезом.
 
 
Щоб вберегти себе від харчових отруєнь і гострих кишкових інфекцій, вживайте лише ті продукти, у якості яких ви впевнені, дотримуйтеся основних правил безпечнішого харчування, використовуйте для споживання якісну воду, купайтеся у чистих водоймах і дотримуйтеся правил гігієни у місцях масового відпочинку.
 
 
Варто також звернути увагу на улюблені, але потенційно шкідливі  продукти, які можуть в майбутньому спричинити важкі неінфекційні захворювання.
 
Які  правила гігієни харчування ?
 
 
 Підтримуйте чистоту:
•мийте руки перед тим, як брати продукти чи готувати їжу
•мийте руки після відвідування туалету
•вимийте та продезінфікуйте всі поверхні і кухонне приладдя, що використовується для приготування їжі.
•захищайте кухню і продукти від комах, гризунів та інших тварин. 
Відокремлюйте сиру їжу від готової:
•відокремлюйте сире м’ясо, птицю і морепродукти від інших харчових продуктів
•для обробки сирих продуктів користуйтеся окремим кухонним приладдям (ножами і обробними дошками).
•зберігайте продукти у закритому посуді, щоб уникнути контакту між сирими і готовими продуктами
 
 
Ретельно готуйте їжу:
•дотримуйтеся правил термічної обробки харчових продуктів. Ретельно прожарюйте чи проварюйте продукти, особливо м’ясо, птицю, яйця і морепродукти (сік м’яса чи птиці при приготуванні повинен бути прозорим, а не рожевим)
•ретельно підігрівайте приготовану їжу
Зберігайте їжу при безпечній температурі:
•не залишайте приготовану їжу при кімнатній температурі більш, ніж на 2 години
•зберігайте приготовані страви гарячими (60°С) аж до подачі до столу.
•не зберігайте їжу надто довго, навіть у холодильнику
•не розморожуйте продукти при кімнатній температурі
 
 
Використовуйте безпечну воду і свіжі продукти:
•використовуйте чисту або очищену воду
•обирайте свіжі і незіпсовані продукти
•ретельно мийте овочі і фрукти, особливо, якщо вживатимете їх сирими
•не вживайте продукти, у яких закінчився термін придатності.
• при транспортуванні і зберіганні харчових продуктів використовуйте чисту упаковку (поліетилен, контейнери для харчових продуктів тощо);
• не купуйте продукти харчування у випадкових осіб або в місцях несанкціонованої торгівлі;
• не давайте маленьким дітям некип'ячене розливне молоко, сирі яйця;
• не купайтеся в непроточних водоймах, не заковтуйте воду під час купання
 
 
Вчасно звертайтеся до лікаря
• уникайте контактів з особами, які мають ознаки інфекційного захворювання;
• при появі симптомів захворювання (підвищення температури тіла, головний біль, інтоксикація, блювання, пронос, біль у животі, висипання на шкірі тощо) негайно звертайтеся за медичною допомогою.
Віруси чи бактерії можуть потрапити в продукти харчування на будь-якій стадії шляху від виробництва до столу, тому кожен учасник процесу, від виробника до споживача, відіграють важливу роль у запобіганні зараження їжі.
Улюблені продукти не завжди корисні 
 
 
Вчені склали рейтинг найбільш шкідливих продуктів, які є причиною поширених захворювань шлунково-кишкового тракту, серцево-судинних, цукрового діабету, онкологічних:
 
 
Лідером по шкідливості визнані: чіпси, лимонад, Кока-Кола - через надлишок цукру, барвників, вуглекислого газу, що веде до підвищення кислотності та гастриту; крім того, газовані напої містять багато штучних добавок - ароматизаторів, підкислювачів.
«Фастфуд» - біляші, чебуреки, картопля-фрі, при приготуванні яких фритюрний жир використовується кілька разів.
 
 
Хімічну речовину, яка утворюється в чіпсах, пригорілих тостах, картоплі-фрі у фастфудах, крекерах (мова йде про акриламід) визнано канцерогенною. Причому, чим сильніша термічна обробка продукту, тим більше в ньому канцерогену.
- Ковбаси та копченості; Кетчупи, майонези (містять синтетичні токсичні трансжири);
- Овочі, фрукти біля автодоріг та промпідприємств ( містять продукти згорання палива, солі важких металів); 
- Продукти з консервантами (горішки, сухарики); маргарини,  спреди, жирні кондвироби ;
- Кава та енергетичні напої; морозиво (містять згущувачі та ароматизатори); рафінований цукор, сіль( вживати не більше 5 г в день);
- Бульйонні кубики, супи швидкого приготування (мівіна), що містять харчові добавки і велику кількість солі.


04.09.2017 3313 0
Коментарі (0)

10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

1587
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

1687
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

1676
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

4956 38
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

1976 2
19.03.2024

Сьогодні й роботодавці, й експерти звертаються до абітурієнтів: зважайте на ті спеціальності, які будуть потрібні Україні під час відбудови, адже велике відновлення почнеться одразу після Перемоги.

1374

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

233

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

566

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

729

Впевнено можна сказати, що з появою соцмереж  наш світ змінився. Він став трішки меншим, не виходячи з кімнати ми маємо зв'язок з найвіддаленішими куточками планети. Всі живемо в час швидкості та спрощення.

859
11.04.2024

Цієї неділі, 14 квітня, в Івано-Франківській громаді розпочне роботу новий комунальний ринок сільськогосподарської продукції.  

3490
08.04.2024

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

10053
02.04.2024

Одним з перших засіяли ярими культурами поля на Городенківщині, Коломийщині та Снятинщині.  

708
13.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

25939
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

7566
02.04.2024

Два тижні поспіль щонеділі франківці та гості міста збираються на пікнік біля міського озера, щоб висловити протест проти будівництва церкви УГКЦ.   

758
29.03.2024

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

938
13.04.2024

Які труднощі та виклики виникають при управлінні краєзнавчим музеєм "Бойківщина" Тетяни й Омеляна Антоновичів та як намагаються їх розв'язувати?

1264
11.04.2024

Парламент остаточно ухвалив у другому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби.  

1087
07.04.2024

Всього опитали 2 000 респондентів, що мешкають у всіх регіонах України, крім окупованих територій, у віці 18 років і старше.   

705
02.04.2024

Українці розповіли, чи підтримують у другому читанні ухвалення Верховною Радою оновленого законопроєкту про мобілізацію.  

937
29.03.2024

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки розглянув майже 90% законопроєкту про мобілізацію.  

813