Чи бувають ліки в аптеках Івано-Франківська підробленими?

Від початку року в Україні зафіксовані понад два десятки випадків продажу підроблених медичних препаратів. Ця проблема не обійшла стороною й Галичину. В Івано-Франківську нещодавно зафіксовані два випадки продажу фальсифікованих медичних препаратів. Зрозуміло, що таких злочинів насправді значно більше. Адже підробка медичних препаратів – вигідний спосіб заробляти гроші. Підробляють різні ліки. Але, найбільше підробляються ті ліки, які входять до топ десятки найбільш рекламованих по телебаченню та в інших ЗМІ.
 
Минулого тижня в Івано-Франківську відбулося засідання в прес-центрі «Вектор» на тему «Підроблені ліки в аптеках Галичини». Доповідачами перед журналістами виступили: Надія Шпур, начальник  Івано-Франківської обласної державної інспекції з контролю якості лікарських засобів, депутат Івано-Франківської міської ради, В. Чорноус, Іван Венгринюк, комерційний директор фармацевтичної компанії «Іва-Фарм” та Андрій Микитин, заступник голови правління всеукраїнської Коаліції ВІЛ-сервісних організацій України. Доповідачів на цю прес-конференцію було обрано на круглому столі, що відбувся попередньо 4 березня.
 
А ще перед тим Коаліцією ВІЛ-сервісних організацій України було проведено опитування в Івано-Франківську, у Львові та в Тернополі на предмет виявлення підроблених медичних препаратів.
 
Власники аптечних мереж не заперечують фактів того, що окремі продавці чи завідуючі їх аптек самостійно можуть збувати фальсифікат в їх установах. Такі випадки можуть бути зафіксовані відповідними службами, що беруть ліки на аналіз. Проте, як свідчить практика, ця процедура носить більше формальний характер. І відповідно ліки, які вибірково забираються на аналіз, не дають справжньої цифри зловживань в цій галузі. А це головним чином пов’язано з тим, що не поступають скарги від пацієнтів та лікарів, щоб сфокусувати перевірку на певних препаратах, від слідкувати їх походження та можливі шляхи легалізації.
 
Тим часом декотрі лікарі щиро зізнаються в тому, що неодноразово хворі скаржилися їм на не ефективність лікарських середників, придбаних в аптечних заклад в тому числі й у тих кіосках, які розміщені в лікарнях. Найбільше підробляють знеболюючі препарати, антибіотики, противірусні, препарати для лікування шлунково-кишкових та серцевих недуг, а також хвороб печінки та підшлункової залози. Часто хворі помічають, що звичний для них препарат яким вони користувалися впродовж довшого часу не діє. Лікарі в таких випадках радять придбати інші ліки. Здебільшого шкоди здоров’ю тих, хто придбав фальсифіковані ліки, немає. Але цінні компоненти замінюють анальгіном або ще чимось на зразок нього. Отож куплений препарат фактично не діє.
 
«За статистикою ВООЗ, неякісні ліки в Україні становлять 1,2 %, підроблені – 0,01 %, - твердить Надія Шпур. - При цьому в Івано-Франківській області було виявлено лише одну підроблену назву медпрепарату. Йдеться, зокрема, про лікарський препарат на основі панкреатину «Мезим», який активно рекламується по телебаченню як ефективний засіб від шлунково-кишкових розладів».
 
Фальсифіковані ліки завозять до Івано-Франківська з Києва, Львова та Харкова. Встановити безпосередніх постачальників майже неможливо. Адже ліки переходять через багато посередницьких структур. Як заявляє колишній інспектор за контролем щодо обігу лікарських засобів у області Марія Дикан, шляхи обігу фальсифікованих медпрепаратів на рівні аптеки чи медичної лабораторії не встановиш: “Це і в аптеці важко, і в лабораторії важко. Ті особи, які підробляють ліки, з кожним роком купують дорожче обладнання. Вони удосконалюються, покращують кваліфікацію”.
 
 
Представники товариства захисту прав споживачів повідомляють, що скарг від населення щодо придбання фальсифікованих препаратів практично не поступає. Це пов’язано з тим, що немає інформаційної кампанії, а також з урізаними правами самих товариств. Так представники згаданої установи нарікають на те, що вони на кожну скаргу для реагування повинні отримувати погодження з їх головного офісу у Києві і тільки тоді приступати до перевірки, причому попередньо повідомивши аптеку в 10 - ти денний термін.
 
Депутат Івано-Франківської міськради, юрист Володимир Чорноус вважає, що протидіяти фальшуванню мадпрепартів треба на законодавчому рівні. Він, зокрема, обурений тим, що штрафи за порушення ліцензійних умов аптечними закладами навіть в разі виявлення порушень прив’язані не до мінімальної зарплати, а до неоподаткованого мінімуму доходів громадян, тобто вони кратні цифрі 17 гривень. Звичайно оплатити такі штрафи власникам не так вже й накладно.
 
Надія Шпур навела статистику правопорушень, виявлених держінспекцією впродовж минулого року на Прикарпатті. Так в результаті проведених перевірок було вивалено 225 фактів невідповідності матеріально-технічної бази фармацевтичних закладів встановленим нормативам, 153 факти недотримання в таких закладах санітарних норм та гігієнічних нормативів, 150 фактів недотримання умов зберігання лікарських препаратів, 66 фактів реалізації медичних препаратів, термін придатності яких закінчився, 49 випадків здійснення торгівлі ліками особами, кваліфікаційний рівень яких не відповідає встановленим стандартам і 3 факти реалізації медпрепаратів особами без спеціальної освіти, 16 фактів продажу незареєстрованих і 15 - заборонених до реалізації лікарських препаратів, 5 фактів не відповідності ліків маркуванню на упаковках та інші.
 
«Рекламу ліків та біоактивних добавок необхідно заборонити – такий рецепт вбачає у вирішенні проблематики Іван Венгринюк, представник фармацевтичної кампанії, який має 40 років стажу роботи в цій галузі. – А ще, треба зобов’язати продавати всі ліки за рецептами, тоді буде порядок. А так ми стикаємося з самолікуванням на кожному кроці».
 
І. Венгринюк входить до керівних органів всеукраїнської асоціації фармацевтів, і заявляє, що українські фармацевтичні заводи нічим не гірші за іноземні. Проблема полягає в тому, що часто під впливом реклами в ЗМІ у людей спрацьовує так званий ефект плацебо, коли людина психологічно налаштовує себе на думку, що дорогі, проте розрекламовані імпортні ліки є більш ефективними, ніж дешеві вітчизняні і тоді ефективність генериків значно зменшується. Як стверджує І.Венгринюк, доля впливу ефекту плацебо становить до 40%.
 
«Треба залучати до більш активної роботи в протидії поширенню підроблених ліків громадські організації, -переконаний Андрій Микитин, представник недержавного сектору.
- Люди часто не знають, як діяти у випадках придбання неякісних ліків, куди скаржитися. Зрештою, немає позитивних історій, аби люди домоглися компенсації чи бодай повернення коштів за ліки, які не діють».
 
Постачання аптек фальсифікованими чи неякісними ліками поставлене на широку ногу. Участь у ньому беруть і підпільні виробництва, де ведеться розфасовка фальсифікату в упаковки відомих брендів, і міжнародні перевізники, і певні зарубіжні фірми і, очевидно, корумповані українські чиновники. Плюс недобросовісні лікарі, для яких наповнення власних гаманців стоїть вище за клятву Гіппократа. І все разом в кінцевому підсумку повсякденно і повсякчасно створює масові реальні загрози здоров’ю української нації.
 
 

Василь Хом’як, «ОстроВ»


16.03.2011 Василь Хом’як 2097 0
Коментарі (0)

05.12.2023

Кузьма Хобзей, багатолітній політв’язень радянського режиму, громадський діяч, автор книги «Тернистими шляхами», Почесний громадянин міста Калуша, депутат Калуської міськради першого демократичного скликання. Меморіальна дошка розміщена на початку вулиці, якій раніше міськрада дала ім’я Кузьми Хобзея.

588 1
01.12.2023

Подарунків на свята чекають не тільки діти, а й дорослі. Тому, знижка на купівлю оселі сподобається всім членам сім’ї.

1023
24.11.2023
Вікторія Матіїв

«Було це дуже страшно і був великий ризик. Бо якраз на Запорізькому напрямку розстрілювали колони автобусів та автомобілів», — ділиться переселенка.

3549 12
10.11.2023
Уляна Мокринчук

Журналістка Фіртки поспілкувалася з психологинею Валерією Худзіцькою та військовослужбовцем Дмитром, а також провела опитування, щоб дізнатись думки людей щодо цієї теми.

3925
02.11.2023

Компанія AURUM з радістю пропонує поринути у світ елегантності та розкоші з ювелірними виробами найвищої якості та знижками, які роблять їх ще більш бажаними.

4289
30.10.2023
Вікторія Матіїв

Про те, як стала монахинею та робить все на більшу славу Божу з журналісткою Фіртки поспілкувалася сестра Софія, яка проживає у монастирі Згромадження Пресвятої Родини у селі Гошів.

5440

Завдяки путіну, такої ганьби та приниження росія не відчувала ніколи за всю свою історію.

67

Роль і становище жінки в християнстві часто применшувалося, вважають критики християнства. Але чи це дійсно так?  

226

Розглянемо суть і роль старозавітних та новозавітних священників у контексті двох різних поглядів на це. 

674

Беззаперечно, довгі роки священники були й залишаються важливою складовою суспільства, маючи авторитет та суттєвий вплив на його думку. 

1199
07.12.2023

Ці ласощі навіть тепер, у холодну пору року, покращують життєвий тонус і загальне самопочуття.

109
04.12.2023

Під час їжі найкраще взагалі ні на що не відволікатися, максимум допустима легка світська бесіда.

267
30.11.2023

Як зазначають експерти в галузі дієтології, вживання квашеної капусти в невеликих кількостях не тільки поліпшує стан імунної системи, але і в рази знижує ризик розвитку пухлин в організмі.

62356
05.12.2023

Раніше її ім’я було Галина, після обряду облечин, яким людей посвячують у монаше життя, у церкві її називають сестра Софія.  

11274
01.12.2023

Закон про військове капеланство, який ухвалили в грудні 2021 року запустив Службу військового капеланства та змінив статус капеланів на війні.   

835
26.11.2023

Церква в умовах війни зміцнює ментальне здоров'я, допомагає стати стійкішими та подолати ті виклики, які стоять перед українською державою та її громадянами.  

794
20.11.2023

З початку повномасштабного російського вторгнення Згромадження Сестер Пресвятої Родини у Гошеві прихистили десятки внутрішньо переміщених осіб.  

5436
04.12.2023

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

13311
03.12.2023

У Брюсселі цього тижня підтвердили повне завершення процесу синхронізації української та європейської енергосистем.  

410
30.11.2023

Відбудеться саміт Європейської Ради, де лідери держав Європейського Союзу ухвалюватимуть рішення стосовно України та всіх країн, які прагнуть стати членами ЄС.  

402
24.11.2023

Діяльністю голови обласної військово-цивільної адміністрації Світлани Онищук задоволені 37%, незадоволені – 16%, майже половина – не визначилися з оцінкою.  

1237