Чому святкуємо неділю, а не суботу?

Традиційно християни, окрім певних протестантських течій, Господнім днем вважають неділю. Саме  в цей  день заведено відвідувати храм Божий та присвячувати день Богу згідно Декалогу (Десять Заповідей Божих).

Але ж, читаючи Заповіді Божі, ми не  бачимо жодної згадки про «недільний день», а зустрічаємо згадку про «день суботній». Відповідно з’являються питання: чому християни святкують недільний день і чи не вважається це порушенням заповіді? Причин тут декілька і ми спробуємо зрозуміти їх.

Частково це пов’язано з нумерацією днів тижня греко-римської культури, коли дні тижня присвячувалися певному божеству: неділя - Dies Solaris/День Сонця (Sunday — анг., Sonntag- нім.). Давньоанглійська Mōnandæg (вимовляється [mon.nan.dæg] або [mon.nan.dæj') означає «день місяця» і т.д.

Існують також особливості перекладу - слово, яке перекладачі Біблії переклали як «день», давньоєврейською мовою звучить «йом» й означає також період, етап, тобто шестиднев творіння світу міг розтягнутися на період, який тривав мільйони років:

«...у Господа один день, як тисяча років, і тисяча років, як один день...»,

а  слово, яке в традиційних Бібліях передане як «субота», насправді це «шаббат», що означає «спокій».

Тоді ця заповідь  звучала б так: «Пам’ятай день спокою, щоб святити його. Шість днів працюй і роби [в них] всю працю свою, а день сьомий — день спокою Господу, Богу твоєму... Тому поблагословив Господь день спокою і освятив його...».

У буквальному значенні заповідь говорить не про календарну суботу, а про «сьомий день», що відповідає  неділі.

У перші сторіччя неділя стала святом на честь Христового воскресіння,  яке приділяли увагу як дню релігійних служб та відпочинку.

7 березня 321 року римський імператор Костянтин Великий оголосив неділю днем відпочинку. Згідно з його указом у цей день потрібно було відкласти всі мирські справи: ринки зачинялися, державні установи припиняли свою роботу.

Важливість недільного дня підтверджувалася й подальшими указами. У 337 році був прийнятий закон про обов'язкову участь солдатів-християн у недільній Святій Літургії.

Згодом імператор Феодосій видав едикт, що забороняв влаштовувати публічні видовища у неділю. З апостольських часів Господнім днем вважався день Воскресіння Христового

«А дня першого в тижні, як учні зібралися на ламання хліба, Павло мав промову до них, бо вранці збирався відбути, і затягнув своє слово до півночі.(Дія. 7:11).

У деяких народів неділя вважається початком тижня. В творах ранніх християн шанування «Господнього дня» тобто недільного стає всезагальною традицією. Св. Ігнатій Богоносець (II ст.) писав:»

Якщо ми досі живемо по-юдейському закону, то відкрито признаємо, що не отримали благодаті». Тертуліан в посланні «до язичників говорить, що дехто вважає, що християнський Бог це сонцетому, що відомий наш звичай… святкувати день сонця».

Тут можна допустити, що християни збиралися у неділю на євхаристію і саме цей день був проголошений днем відпочинку  як Dies Solaris / День Сонця. Св.Юстин Філософ (II ст.) свідчив:

«В день сонця (неділя) ми робимо зібраннятому, що це є перший день, в який Бог змінивши тьму створив світ, а Ісус Христос, Спаситель наш, в цей же день Воскрес із мертвих».

Читаючи сторінки Євангелія можемо зробити висновок, що Христос готував людей до святкування неділі, адже бачимо як Христос називав себе Господом суботи (Лук. 6:5) часто порушував її в очах юдеїв, зціляючи в суботу як от розслаблений який ніс своє ліжко(Ін 5:10-11).

Також не забороняв своїм учням зривати колоски, розтирати їх та їсти у суботу. З Воскресінням Христа почалося нове життя: обрізання, жертвоприношення, суботи залишилися в минулому.

Святкування «Господнього дня» у неділю для ранніх християн були настільки очевидні, що навіть мало згадувались на  соборах. Іноді згадки мали дисциплінарний характер, наприклад  20 правило I Вселенського собору забороняє ставати на коліна у недільний день. А 29 правило Лаодикійського собору (360 р.) говорить

«Не подобає християнам юдействувати, й у суботу святкувати, але працювати їм у цей день, а день недільний переважно святкувати, якщо можуть, як християни.

Якщо ж виявиться, що юдействують, нехай буде анафема від Христа.»Отож, святкування християнами неділі, а не старозавітної суботи й порушенням четвертої заповіді не вважається, адже «Господній день» та «день спокою» який згадується в Декалозі припадає не на календарну суботу, а на календарну неділю в знак згадки про Воскресіння Христа.


07.08.2023 Роман Тадра 3947
24.02.2024
Вікторія Матіїв

Спроби створити музей у Долині виникали ще у 60-х роках. Проте тільки 23 грудня 1997 року Долинська районна рада прийняла остаточне рішення щодо нього. Журналістка Фіртки поспілкувалася з директоркою закладу Ксенею Циганюк. 

2905 28
01.02.2024
Вікторія Косович

Івано-Франківськ є градом безлічі упереджень і масок: для перших — фортеця, заснована поляками, для других — відголос австрійського «золотого віку» з його залізницями, для третіх — серце гуцульської культури, плач трембіт.  

10133 6
25.01.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.  

11274 24
18.01.2024
Тіна Любчик

У п'ятницю, 19 січня, в Івано-Франківському національному медичному університеті відбудуться вибори ректора. На посаду претендують троє працівників вишу: доктор медичних наук Микола Островський, доктор медичних наук Роман Яцишин та кандидат медичних наук Руслан Савчук.  

5194
18.01.2024

Каркасні будинки відрізняються високою міцністю, надійністю і довговічністю, а також відносно недорогі в будівництві. Втім, у 2024 році ціни на будівництво каркасних будинків в Україні, як і на все інше, продовжують зростати.  

2982
16.01.2024

Всі наші бюджети – від територіальних громад і до обласного та державного, повинні стати «бюджетами перемоги».

2431

Чим ближче до виборів в США, тим більше трампісти вдаються до маніпуляцій у своїй пропаганді. У контексті України вони, переставивши все з ніг на голову, намагаються переконувати, ніби це демократи, а не республіканці, заблокували допомогу Україні.

92

Кожен із нас не раз потрапляв у ситуацію, коли ми замислювались давати, чи ні милостиню людині, яка звертається про допомогу біля церкви, на вулиці чи в інших громадських місцях.  

109

У вівторок, 20 лютого, під час зустрічі з виборцями Дональд Трамп зробив комплімент на адресу росії: «Вони перемогли Гітлера. Вони перемогли Наполеона. Це воєнна машина». Розглянемо, що за цим стоїть.

499

31% території країни під ризиком екологічного знищення через російське вторгнення, а понад 20 тисяч км² українських земель майже повністю знищені війною.

563
01.03.2024

Минулий 2023 рік став стартом аграрного розвитку в Івано-Франківській громаді. Відтак, зараз спостерігають позитивну динаміку.  

442
26.02.2024

Попри чудові якості, важливо розуміти, що грейпфрут відіграє особливу роль у взаємодії з певними ліками.

498
21.02.2024

Інфляція на споживчому ринку в січні 2024 року порівняно із груднем 2023 року на Прикарпатті становила 0,5%, в Україні — 0,4%.  

1451
01.03.2024

"Чернецтво завжди є віддзеркаленням суспільства. Люди хочуть, щоб були добрі монахи, гарно поводилися. Але середовище теж формує людину", - ділиться монах. 

613
26.02.2024

Журналістка Фіртки поспілкувалася з отцем Миколаєм Микосовським, який служить у Василіянському монастирі УГКЦ на Ясній Горі у Гошеві.  

3272
21.02.2024

Митрополит Лев Шептицький, після проведення церковного розслідування, окремим декретом проголосив ікону Гошівської Божої Матері «Цариці Карпат» чудотворною.  

1911
15.02.2024

Якщо подружжя зіштовхнулося з кризовими проблемами у сім'ї, варто звернутися для отримання підтримки та поради до різних фахівців залежно від конкретної ситуації.  

880
01.03.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

17494
04.03.2024

Серед тих, хто довіряє президенту Володимиру Зеленському, підтримують зовнішню політику влади 82%, тоді як серед тих, хто не довіряє — 41%.

316
29.02.2024

Вибори в Україні мають бути справді вільним вибором українців.

246
25.02.2024

Водночас президент упевнений, що союзники із Заходу не підтримують цей фейк.

564
20.02.2024

Перша інформація про те, що український президент готується звільнити Валерія Залужного, з’явилася у січні 2024 року. На той момент в Кремлі не тямили себе від радості.  

1003 2