«Чому одну вулицю відключають, а іншу — ні»: що варто знати про аварійні вимкнення світла на Прикарпатті

За тиждень, відколи були введені графіки аварійних вимкнень, прикарпатці адресували енергетикам понад 1 500 питань. Як правило, вони були однотипні.

Пресслужба «Прикарпаттяобленерго» згрупувала їх та підготувала відповіді, передає Фіртка.


1. Що означає, якщо у жодній черзі немає моєї адреси? 


Якщо ви не знайшли свою адресу  у жодній із черг Графіку, то ймовірніше всього, що за вашою адресою вимкнення електроенергії поки що не заплановано.

Можливо, ваш будинок заживлений від того ж приєднання, що й об’єкти критичної інфраструктури, які вимикатимуть лише у крайньому разі. Проте, слід мати на увазі, що графіки оновлюються, тому їх все ж періодично слід проглядати.


2. Моєї адреси немає в графіках, але вимкнення відбуваються. Чому?


Причин може бути одразу кілька. Оскільки, ситуація не штатна та вкрай динамічна, можливо деякі адреси у Графіках пропущені. Список доповнюватиметься та невдовзі увійде в норму. Але поки вони опрацьовуються та доповнюються, орієнтуйтеся по великих вулицях, до яких ваша вуличка є прилеглою. Якщо вона є у списках черг, ваша вулиця скоріш за все буде у тій самій черзі.

Також це можуть бути звичайні аварійні вимкнення через погодні умови або пошкодження в мережах. Від них не застрахований ніхто.

Або це планові вимкнення. Не зважаючи на введені Графіки, ми все ще повинні опікуватись нашими мережами: проводити ремонтні роботи, розчищати траси ліній електропередачі тощо.

Якщо для цих робіт можна не вимикати споживачів, ми не вимикаємо. Але якщо без планових вимкнень обійтись неможливо — доводиться знеструмлювати. Як правило, про планові роботи повідомляють через смс-повідомлення заздалегідь тим абонентам, номера телефонів яких є у базі. 


3. Моя адреса відразу у двох чергах. Це означає, що світла не буде два рази під ряд?


Одна адреса (чи вулиця) може бути у двох чергах одночасно у тому випадку, коли будинок (чи вулиця) має кілька приєднань. Тобто, фактично в одному багатоквартирному будинку частина квартир може бути заживлена від одного приєднання, а частина – від іншого. 
На жаль, зрозуміти до якої черги ви відноситесь можна лише під час першого вимкнення, зафіксувавши час вимкнення та співставивши із чергами. 


4. Чому вимкнення/увімкнення світла не за графіком? 


Оскільки АТ «Прикарпаттяобленерго» вимикає та вмикає споживачів за прямим розпорядженням диспетчера НЕК «Укренерго», протягом 15 хвилин від часу такого розпорядження, час вимкнення та увімкнення інколи може не співпадати з Графіками. Періоди є орієнтовними, хоч і диспетчер НЕК «Укренерго», і диспетчери АТ «Прикарпаттяобленерго» роблять все можливе, щоб графіки діяли максимально точно.

Проте, в умовах постійних обстрілів енергетичної інфраструктури, при дефіциті потужності в енергосистемі, дотримуватись графіків на усі 100% складно, інколи лік, щоб збалансувати енергосистему, іде на хвилини, тому рішення приймаються поза графіком. 

У графік також не закладена поправка на той час, поки бригади доїжджають до місць приєднань, щоб їх вимкнути та увімкнути.

Окрім того, під час тривог, оперативно-виїзні бригади й диспетчери перебувають в укритті та не можуть знаходитись поблизу енергообладнання. Тому, там де увімкнути  та вимкнути електроенергію неможливо дистанційно, можливі відхилення від графіків як на увімкнення, так і на вимкнення. 


5. Чому одну вулицю відключають, а іншу ні?


За рекомендацією НЕК «Укренерго» до Графіків можна включити до 100% навантаження, тобто усі вулиці області. Але є обмеження щодо об’єктів, які вимикати не можна.

Наприклад, лікарні, водоканали тощо. Якщо один із цих об’єктів живиться від тієї ж лінії, що й ціла вулиця, то цю вулицю теж не вимикатимуть. Лінії, споживачами яких є ці об’єкти, виокремили та не внесли у Графіки. Решта адрес становить 75% навантаження області.


6. Від постійних вимкнень чи може погоріти техніка? Що робити, щоб не погоріли?


Справна та якісна побутова техніка не повинна пошкоджуватись від вимкнень та увімкнень. Але якщо ви все ж переживаєте за неї, вимкніть побутові електроприлади з розеток коли світло зникне та увімкніть в розетку після відновлення електропостачання. Йдучи з дому краще вимкнути з мережі усе обладнання, окрім, можливо, холодильника.


7. Від чого залежить тривалість вимкнень?


Тривалість вимкнень залежить від стану енергосистеми України, від розпорядження диспетчера НЕК «Укренерго», від тривалості тривог, якщо вони є.


8. Де дізнатись про вимкнення?


Щоб вимкнення не застало зненацька, рекомендуємо ще раз знайти до якої групи ви належите на стартовій сторінці сайту обленерго під кнопкою «Графік аварійних вимкнень». 


Нагадаємо, що з 20 жовтня, по всій Україні вводять обмеження постачання електроенергії. Так, з 7:00 години до 23:00 години користування електроенергією мінімізують — це стосуватиметься підприємств і заводів.

У містах також обмежують вуличне освітлення. Водночас «Укренерго» повідомляє, що якщо вимкнення будуть, то вони триватимуть не більше ніж чотири години за добу

Це може статися з 7:00 до 22:00 години. Де саме і в який час будуть відключення — радять дивитись на сайтах операторів розподільчих мереж (обленерго). Причина обмежень — дефіцит потужності в системі

«Не виключаємо, що з настанням холодів ми проситимемо про вашу допомогу частіше.

Намагатимемось інформувати вчасно», — зазначає «Укренерго».


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

З 17 до 22 години: іванофранківців закликають економити електроенергі

«Якщо буде потреба, то обмежуватимемо», — Марцінків про роботу тролейбусів в Івано-Франківську


Коментарі ()

30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1057
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

2780
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

964
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1028
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1032 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3078 3

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

878

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

768

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

370

Світ змінився до невпізнаваності зі стрімким розвитком технологій ми наче живемо у майбутньому. І водночас існують традиції, яким сотні років. Одна з таких  релігійних традицій — це шанування мощей святих у християнстві.

1082
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

133
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2329
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1140
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

440
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15060
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7376
16.06.2025

У селі Гошів, що на Івано-Франківщині, на Ясній Горі розташований монастир Чину святого Василія Великого. Зокрема, на дзвіниці Гошівського монастиря знаходиться один з чотирьох карильйонів України.  

807
26.06.2025

Роботи Нікіти Тітова стали символами українського спротиву. Його плакати підтримують, надихають і говорять мовою, яка зрозуміла кожному. Та попри публічне визнання, автор часто стикається з піратством власних робіт.  

371
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

283
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

371
19.06.2025

Депутати Верховної ради України 18 червня 2025 року підтримали в цілому законопроєкт № 11469 про множинне громадянство.   

648
18.06.2025

Україна готується до виборів після завершення воєнного стану, але це будуть не звичайні, а унікальні вибори, які потребуватимуть окремого закону.  

1101