Чи вимикатимуть світло влітку: прикарпатцям розповіли про стан української енергосистеми

У перший день весни президент України Володимир Зеленський заявив, що українці успішно пережили складну зиму, яка була пов'язана із руйнуваннями в енергетичній сфері.

Взимку здавалось, що вимкнення електроенергії триватимуть ще довго, і керівництво держави готувалося до найгіршого сценарію — дефіциту електрики ще упродовж багатьох місяців.

Втім, попри систематичні атаки Росії на українську енергетику, більшість міст та сіл в Україні сьогодні не стикаються з масовими відключеннями світла, які відбувались з жовтня 2023 року. Наприкінці лютого поточного року російські атаки на об'єкти енергетичної інфраструктури зменшилися, генераторів на вулицях поменшало і українці поступово стали забувати про період блекауту.

Як українським енергетикам вдалось оперативно відновити енергетичний баланс та забезпечити постачання електрики споживачам після руйнувань, здійснених Росією та чи можливі відключення світла влітку, як це було взимку — дізнавалась Фіртка


Тимчасові незручності через системні російські обстріли енергетичної інфраструктури України


Так, починаючи з жовтня 2023 року, жителі тилових регіонів, зокрема й прикарпатці, зіштовхнулися з аварійними та погодинними відключеннями електроенергії. 

Тоді прикарпатців попереджали, що відключення світла будуть щонайменше до кінця опалювального сезону, ймовірно, десь до початку квітня.

На початку зими експерти прогнозували, що навесні ситуація не покращиться, адже руйнування та збитки були вкрай масштабними та серйозними. Уряд навіть рекомендував українцям, якщо була така можливість, евакуюватися до місць з доступом до електрики та тепла.

Втім, вже наприкінці лютого розпочалося відновлення безперебійного електропостачання, і "віялові відключення" не застосовували. Зокрема, міністр енергетики Герман Галущенко повідомив, що в українській енергосистемі виникло надлишкове виробництво електроенергії.

"Сьогодні ми маємо зайвий резерв в енергосистемі. Це дозволяє нам стверджувати, що ми справді перемогли у цій енергетичній битві.

Якщо Росія не завдасть нових ударів по українській енергосистемі, аварійних відключень більше не буде.

Вже третій тиждень ми повністю задовольняємо потреби споживачів у електроенергії. У нас є певні резерви, і ми маємо плани й надалі забезпечувати стабільну роботу нашої енергосистеми, щоб люди не почували обмежень у постачанні", — сказав Галущенко 25 лютого.

Тоді за ключове завдання поставили — відновити пошкоджені об’єкти до наступного опалювального сезону та забезпечити максимальну децентралізацію енергосистеми.

Як бачимо, Кремль залучив безпрецедентні сили, сподіваючись залишити українців без світла, водо- та теплопостачання. Плани окупанта зазнали краху. Зокрема, попри атаки та руйнування, які зазнала половина об'єктів енергетичної інфраструктури України, система витримала. Однак, наразі вона потребує процесу відновлення та реформування. 


Атаки росіян: який стан енергосистеми станом на сьогодні

Нічна атака росіян безпілотниками не спричинила нових пошкоджень в енергетичній інфраструктурі магістральних мереж. Про це вранці 29 травня повідомило НЕК «Укренерго».
"Наразі електроенергії достатньо для покриття потреб споживачів, але у вечірні години просимо споживати електроенергію ощадливо.
Адже в енергосистемі працює значно менша кількість енергоблоків через активні ремонтні кампанії на теплових електростанціях, а також на деяких енергоблоках АЕС.
Нагадаємо, що у суботу для покриття вечірнього піка споживання енергосистема України брала аварійну допомогу від енергосистеми Румунії.
Це ситуативний захід, який застосовується при недостатності потужностей власних електростанцій у певний проміжок часу для покриття споживання", — зазначили в компанії.

Разом з тим, в енергосистемі тривають ремонтні роботи для усунення наслідків попередніх ворожих атак і підготовки до наступного опалювального сезону.


Повернення графіків відключення світла у травні: що відомо


У Міністерстві енергетики України заявили, що інформація про запровадження графіків обмежень постачання електроенергії споживачам у травні є фейком. Наразі в Україні не спостерігається суттєвих проблем з електрикою, тому світло не вимикають. 

"Останніми днями у деяких медіа шириться недостовірна інформація про начебто введення у травні графіків обмежень постачання електроенергії побутовим споживачам.

Міністерство енергетики України офіційно заявляє: ця інформація не відповідає дійсності. Введення жодних графіків обмежень постачання електроенергії не планується", — йдеться у повідомленні.

Наразі енергетики готують енергосистему України до нового опалювального сезону. Зокрема, проводять процедури з генерації, передачі та розподілу електроенергії до споживачів. 

У Міненергетики наголосили, що обмеження електропостачання можуть відбуватися виключно внаслідок пошкодження окупантами об’єктів генерації та мережевої інфраструктури.

"Майже три місяці, попри терор ворога та обстріли об’єктів енергетичної інфраструктури, енергосистема працює, повністю забезпечуючи споживання.

Завдяки злагодженій роботі усіх видів генерації вдалося скасувати обмеження постачання електроенергії споживачам", — заявив міністр енергетики. 


Чи вимикатимуть світло влітку


Попередження експертів справдились: влітку більшість блоків атомних станцій, які фактично забезпечували українську енергосистему цієї зими, зупинені для проведення ремонтних робіт.

Також відключені блоки теплових електростанцій (ТЕС), які, так само як і електромережа, зазнали значних пошкоджень. У зв'язку з цим, попит на електроенергію перевищував її виробництво.

Так, нещодавно енергетики закликали українців зменшити споживання електроенергії у вечірні години — з 19.00 до 22.00 години. Як повідомили в «Укренерго», така необхідність з'явилася через те, що в енергосистемі значно знизився доступний обсяг потужності та резервів. 

"Причиною є зупинені на ремонт енергоблоки електростанцій, які зазнали масованих ракетних і дронових ударів росіян упродовж осені-весни. Також триває сезонний ремонт.

Зупинені енергоблоки не виробляють електроенергію, тому енергосистемі потрібно активувати всі доступні резерви для забезпечення споживачів електрикою.

Тож, щоб відновитися і підготуватися до наступного опалювального сезону необхідно провести значні ремонти. Відновлювальні роботи постійно тривають і у магістральних мережах", — йдеться у повідомленні. 

Наразі в енергосистемі виробляється достатньо електроенергії для покриття споживання, але у вечірні години просять споживати електроенергію ощадливо. Знову ж таки, це зумовлене тим, що в енергосистемі працює значно менша кількість енергоблоків через активні ремонтні кампанії на теплових електростанціях, а також на деяких енергоблоках АЕС.

Як повідомили в НЕК «Укренерго», в енергосистемі зараз є певний дефіцит ресурсу, але це не означає відключення споживачів.

"Укренерго зараз має інструментарій, щоб запобігати таким крайнім заходам, як відключення промислових чи побутових споживачів.

Ми тимчасово обмежили експорт у Європу, щоб гарантувати українським споживачам достатній обсяг електроенергії», — зауважив голова правління компанії Володимир Кудрицький

Так, за словами очільника компанії, сьогодні та найближчим часом «Укренерго» має можливість покрити додаткове навантаження від кондиціонерів, які вмикатимуть у спеку. В енергосистемі є певний дефіцит, втім вона працює стабільно. 

Як наголосили, «Укренерго» використовуватиме всі можливі резерви для того, щоб забезпечити енергоживлення в країні.

"Прогнозувати, попереджати та запобігати — невіддільна частина роботи оператора енергосистеми будь-якої країни. Попередження про дефіцит потужності не означає неминучих відключень споживачів.

Подібно до синоптиків, які попереджають про зміни погоди, ми маємо повідомляти про можливі зміни в енергосистемі. Але якщо синоптики прогнозують буревій, то це не означає, що він зачепить усю країну, хоча попередити людей про нього необхідно, щоб люди могли підготуватися.

Так само робить «Укренерго»".

Водночас, ДТЕК не прогнозує, що світло відключатимуть цього літа.

"Я вважаю, що завдяки тому, що є можливість перекрити умовний дефіцит імпортом, то до віялових відключень ми не дійдемо у літньому періоді. Може бути проблемою наступна зима, тому що ми ввійдемо в неї зі значно меншим запасом потужностей чи міцності.

В Україні 75% теплових генерацій пошкоджені чи зруйновані внаслідок російських атак. Для відновлення енергетичної системи потрібен час та значні кошти.

Так, 12 тисяч кілометрів ліній електропередач потрібно відновити та полагодити. Майже чотири тисячі розподільчих підстанцій потрібно підготувати до зими. Це шалені кошти, які потрібні виділити.

Тому можливі відключення не зараз, а взимку", — сказав виконавчий директор ДТЕК Дмитро Сахарук в ефірі телемарафону 14 травня.

Однак, важливо врахувати, що навіть у випадку, якщо літній період пройде без нових російських атак або втрат в енергосистемі, і всі ремонтні роботи виконають за планом, все одно наступної осені Україна матиме значно менший резерв потужностей, ніж рік тому. 


Чи дорожчатиме ціна на електроенергію?


Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), запропонувала уряду вдвічі збільшити тариф на електропостачання для населення з 1 червня.

Як розповів член комітету парламенту з питань енергетики та житлово-комунальних послуг Сергій Нагорняк, в Україні планують встановити єдиний тариф для населення, попри обсяг спожитої електроенергії.

"Достатньо рішення Кабінету Міністрів для того, щоб збільшити ціну на електроенергію для населення і прибрати поріг. Поріг прибирається, зі слів енергетиків і регулятора, для того, щоб спростити облік.

Тому що, коли йде поріг до 150 кВт або вище, то можуть бути певні маніпуляції. І для того, щоб їх прибрати, прибирають поріг і роблять єдиний тариф для всього населення — 2,88 гривні. В середньому плата зросте десь на 150−200 гривень для середньостатистичного споживача", — сказав Нагорняк.

Зазначимо, тариф для населення сьогодні становить 1,44 грн/кВт-год за місячного споживання 250 кВт-год і 1,68 грн/кВт-год за споживання більших обсягів.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Прикарпатці у темряві запитують, чому дехто зі струмом цілодобово. За яким принципом вимикають світло?

«Вижив — винний»: що таке синдром вцілілого та як не картати себе за те, що ти у безпеці

Рідні на війні: як підтримати себе, дитину та тих, хто боронить Україну


Коментарі ()

08.06.2024
Вікторія Косович

Робота рятувальників займає одну з ключових ролей у забезпеченні добробуту суспільства, адже від їхньої оперативної реакції залежить найцінніше — людське життя. Про виклики героїчної професії у час повномасштабної російсько-української війни, журналістка Фіртки поспілкувалася з речницею Головного управління ДСНС в Івано-Франківській області Христиною Перцович.

2231 1
31.05.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поїхала до Погінського монастиря Успіння Матері Божої, де поспілкувалася з отцем Антонієм Яремчуком, ЧСВВ (Чин святого Василія Великого) — вислуженим ігуменом монастиря.  

1578
17.05.2024
Тетяна Дармограй

На Івано-Франківщині з вівторка, 14 травня 2024 року, довелось знову вдаватись до відключень світла. Причиною є наслідки системних російських обстрілів енергетичної інфраструктури України, а також холодна погода у травні.   

5361
10.05.2024
Тетяна Дармограй

Хто з військовозобов'язаних може перетинати кордон під час воєнного стану, чи вплине новий закон про мобілізацію на правила перетину, як військовозобов'язані гинуть при спробі нелегально перетнути кордон та як карають порушників кордону, розповідає Фіртка.

15363 11
30.04.2024

Будівельна компанія «ND Group Development» запрошує вас стати майбутніми власниками унікального комплексу преміумкласу. Водночас власний будинок мрії стає ще доступнішим. Адже при покупці з 30 квітня 2024 року до 15 травня 2024 року можна отримати знижку 3%. 

3681 1
29.04.2024
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з серцево-судинним лікарем-хірургом Андрієм Судусом про причини раптової серцевої смерті, операції на серці, як війна вплинула на кількість захворювань, чи "молодіють" хвороби серця та як запобігти їхньому розвитку загалом.

3508

Для того, щоб відправляти Зеленського «з речами на вихід», треба запропонувати – а що далі? В умовах війни ми не можемо припустити, щоб країна жила без Президента, яке б прізвище він не мав. 

285

13 червня 2024 року США та Україна підписали двосторонню безпекову угоду, яка має декларативний характер. Документ не буде ратифікований Конгресом США, бо являє собою декларацію про наміри без чітких гарантій безпеки.

332

Війна росії проти України зірвала всі маски, і нарешті весь світ побачив жорстокість росіян, які використовують всі методи задля поневолення українського народу. Одним із цих інструментів є російське православ’я — а саме РПЦ з їх філією в Україні УПЦ МП.  

1437

Війна росії проти України змінила наше життя до невпізнаваності, а звірства росіян над українцями змусила багатьох хлопців і дівчат, серед яких чимало християн, взяти до рук зброю і захищати свій народ.  

2784
19.06.2024

Часті дощі та висока вологість повітря сприяють розвитку фітофтори на томатах. Це — грибкове захворювання, яке вражає листки, стебла й плоди.

1049
14.06.2024

Причин швидкого набору ваги може бути багато. Це може бути спричинене зміною способу життя або ж вказувати на серйозні проблеми зі здоровʼям.

437
08.06.2024

У Богородчанах на Івано-Франківщині з вересня 2024 року відновить роботу місцеве тепличне господарство, що простоювало вісім років.

1601
17.06.2024

Монастир Успіння Матері Божої — чинний чоловічий греко-католицький монастир Чину Св. Василія Великого у селі Погоня.   

842
13.06.2024

Вознесіння Спасителя — це один із великих Господських празників літургійного (церковного) року.

588
09.06.2024

Війна змусила багатьох замислитись, чому Бог допускає таку страшну ситуацію в Україні?  

736
04.06.2024

Нерідко молодь стверджує, що можна вірити в Бога, втім не ходити до храму.  

1089
20.06.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

22028
20.06.2024

Під час опитування респондентів просили висловити згоду або незгодну з рядом тверджень. Одне з тверджень: «Зеленський має бути Президентом до кінця воєнного стану».   

160
17.06.2024

Івано-Франківська ОВА посіла дев'яте місце у рейтингу.    

568
12.06.2024

Більшість українців — 63% — вважають, що критика окремих дій влади має бути або бути в конструктивних рамках, які б не розхитували ситуацію в країні (50%).  

569 1
08.06.2024

Більшість українців віддають перевагу демократичній системі, аніж сильному лідерству.

1038 1