Чи вимикатимуть світло влітку: прикарпатцям розповіли про стан української енергосистеми

У перший день весни президент України Володимир Зеленський заявив, що українці успішно пережили складну зиму, яка була пов'язана із руйнуваннями в енергетичній сфері.

Взимку здавалось, що вимкнення електроенергії триватимуть ще довго, і керівництво держави готувалося до найгіршого сценарію — дефіциту електрики ще упродовж багатьох місяців.

Втім, попри систематичні атаки Росії на українську енергетику, більшість міст та сіл в Україні сьогодні не стикаються з масовими відключеннями світла, які відбувались з жовтня 2023 року. Наприкінці лютого поточного року російські атаки на об'єкти енергетичної інфраструктури зменшилися, генераторів на вулицях поменшало і українці поступово стали забувати про період блекауту.

Як українським енергетикам вдалось оперативно відновити енергетичний баланс та забезпечити постачання електрики споживачам після руйнувань, здійснених Росією та чи можливі відключення світла влітку, як це було взимку — дізнавалась Фіртка


Тимчасові незручності через системні російські обстріли енергетичної інфраструктури України


Так, починаючи з жовтня 2023 року, жителі тилових регіонів, зокрема й прикарпатці, зіштовхнулися з аварійними та погодинними відключеннями електроенергії. 

Тоді прикарпатців попереджали, що відключення світла будуть щонайменше до кінця опалювального сезону, ймовірно, десь до початку квітня.

На початку зими експерти прогнозували, що навесні ситуація не покращиться, адже руйнування та збитки були вкрай масштабними та серйозними. Уряд навіть рекомендував українцям, якщо була така можливість, евакуюватися до місць з доступом до електрики та тепла.

Втім, вже наприкінці лютого розпочалося відновлення безперебійного електропостачання, і "віялові відключення" не застосовували. Зокрема, міністр енергетики Герман Галущенко повідомив, що в українській енергосистемі виникло надлишкове виробництво електроенергії.

"Сьогодні ми маємо зайвий резерв в енергосистемі. Це дозволяє нам стверджувати, що ми справді перемогли у цій енергетичній битві.

Якщо Росія не завдасть нових ударів по українській енергосистемі, аварійних відключень більше не буде.

Вже третій тиждень ми повністю задовольняємо потреби споживачів у електроенергії. У нас є певні резерви, і ми маємо плани й надалі забезпечувати стабільну роботу нашої енергосистеми, щоб люди не почували обмежень у постачанні", — сказав Галущенко 25 лютого.

Тоді за ключове завдання поставили — відновити пошкоджені об’єкти до наступного опалювального сезону та забезпечити максимальну децентралізацію енергосистеми.

Як бачимо, Кремль залучив безпрецедентні сили, сподіваючись залишити українців без світла, водо- та теплопостачання. Плани окупанта зазнали краху. Зокрема, попри атаки та руйнування, які зазнала половина об'єктів енергетичної інфраструктури України, система витримала. Однак, наразі вона потребує процесу відновлення та реформування. 


Атаки росіян: який стан енергосистеми станом на сьогодні

Нічна атака росіян безпілотниками не спричинила нових пошкоджень в енергетичній інфраструктурі магістральних мереж. Про це вранці 29 травня повідомило НЕК «Укренерго».
"Наразі електроенергії достатньо для покриття потреб споживачів, але у вечірні години просимо споживати електроенергію ощадливо.
Адже в енергосистемі працює значно менша кількість енергоблоків через активні ремонтні кампанії на теплових електростанціях, а також на деяких енергоблоках АЕС.
Нагадаємо, що у суботу для покриття вечірнього піка споживання енергосистема України брала аварійну допомогу від енергосистеми Румунії.
Це ситуативний захід, який застосовується при недостатності потужностей власних електростанцій у певний проміжок часу для покриття споживання", — зазначили в компанії.

Разом з тим, в енергосистемі тривають ремонтні роботи для усунення наслідків попередніх ворожих атак і підготовки до наступного опалювального сезону.


Повернення графіків відключення світла у травні: що відомо


У Міністерстві енергетики України заявили, що інформація про запровадження графіків обмежень постачання електроенергії споживачам у травні є фейком. Наразі в Україні не спостерігається суттєвих проблем з електрикою, тому світло не вимикають. 

"Останніми днями у деяких медіа шириться недостовірна інформація про начебто введення у травні графіків обмежень постачання електроенергії побутовим споживачам.

Міністерство енергетики України офіційно заявляє: ця інформація не відповідає дійсності. Введення жодних графіків обмежень постачання електроенергії не планується", — йдеться у повідомленні.

Наразі енергетики готують енергосистему України до нового опалювального сезону. Зокрема, проводять процедури з генерації, передачі та розподілу електроенергії до споживачів. 

У Міненергетики наголосили, що обмеження електропостачання можуть відбуватися виключно внаслідок пошкодження окупантами об’єктів генерації та мережевої інфраструктури.

"Майже три місяці, попри терор ворога та обстріли об’єктів енергетичної інфраструктури, енергосистема працює, повністю забезпечуючи споживання.

Завдяки злагодженій роботі усіх видів генерації вдалося скасувати обмеження постачання електроенергії споживачам", — заявив міністр енергетики. 


Чи вимикатимуть світло влітку


Попередження експертів справдились: влітку більшість блоків атомних станцій, які фактично забезпечували українську енергосистему цієї зими, зупинені для проведення ремонтних робіт.

Також відключені блоки теплових електростанцій (ТЕС), які, так само як і електромережа, зазнали значних пошкоджень. У зв'язку з цим, попит на електроенергію перевищував її виробництво.

Так, нещодавно енергетики закликали українців зменшити споживання електроенергії у вечірні години — з 19.00 до 22.00 години. Як повідомили в «Укренерго», така необхідність з'явилася через те, що в енергосистемі значно знизився доступний обсяг потужності та резервів. 

"Причиною є зупинені на ремонт енергоблоки електростанцій, які зазнали масованих ракетних і дронових ударів росіян упродовж осені-весни. Також триває сезонний ремонт.

Зупинені енергоблоки не виробляють електроенергію, тому енергосистемі потрібно активувати всі доступні резерви для забезпечення споживачів електрикою.

Тож, щоб відновитися і підготуватися до наступного опалювального сезону необхідно провести значні ремонти. Відновлювальні роботи постійно тривають і у магістральних мережах", — йдеться у повідомленні. 

Наразі в енергосистемі виробляється достатньо електроенергії для покриття споживання, але у вечірні години просять споживати електроенергію ощадливо. Знову ж таки, це зумовлене тим, що в енергосистемі працює значно менша кількість енергоблоків через активні ремонтні кампанії на теплових електростанціях, а також на деяких енергоблоках АЕС.

Як повідомили в НЕК «Укренерго», в енергосистемі зараз є певний дефіцит ресурсу, але це не означає відключення споживачів.

"Укренерго зараз має інструментарій, щоб запобігати таким крайнім заходам, як відключення промислових чи побутових споживачів.

Ми тимчасово обмежили експорт у Європу, щоб гарантувати українським споживачам достатній обсяг електроенергії», — зауважив голова правління компанії Володимир Кудрицький

Так, за словами очільника компанії, сьогодні та найближчим часом «Укренерго» має можливість покрити додаткове навантаження від кондиціонерів, які вмикатимуть у спеку. В енергосистемі є певний дефіцит, втім вона працює стабільно. 

Як наголосили, «Укренерго» використовуватиме всі можливі резерви для того, щоб забезпечити енергоживлення в країні.

"Прогнозувати, попереджати та запобігати — невіддільна частина роботи оператора енергосистеми будь-якої країни. Попередження про дефіцит потужності не означає неминучих відключень споживачів.

Подібно до синоптиків, які попереджають про зміни погоди, ми маємо повідомляти про можливі зміни в енергосистемі. Але якщо синоптики прогнозують буревій, то це не означає, що він зачепить усю країну, хоча попередити людей про нього необхідно, щоб люди могли підготуватися.

Так само робить «Укренерго»".

Водночас, ДТЕК не прогнозує, що світло відключатимуть цього літа.

"Я вважаю, що завдяки тому, що є можливість перекрити умовний дефіцит імпортом, то до віялових відключень ми не дійдемо у літньому періоді. Може бути проблемою наступна зима, тому що ми ввійдемо в неї зі значно меншим запасом потужностей чи міцності.

В Україні 75% теплових генерацій пошкоджені чи зруйновані внаслідок російських атак. Для відновлення енергетичної системи потрібен час та значні кошти.

Так, 12 тисяч кілометрів ліній електропередач потрібно відновити та полагодити. Майже чотири тисячі розподільчих підстанцій потрібно підготувати до зими. Це шалені кошти, які потрібні виділити.

Тому можливі відключення не зараз, а взимку", — сказав виконавчий директор ДТЕК Дмитро Сахарук в ефірі телемарафону 14 травня.

Однак, важливо врахувати, що навіть у випадку, якщо літній період пройде без нових російських атак або втрат в енергосистемі, і всі ремонтні роботи виконають за планом, все одно наступної осені Україна матиме значно менший резерв потужностей, ніж рік тому. 


Чи дорожчатиме ціна на електроенергію?


Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), запропонувала уряду вдвічі збільшити тариф на електропостачання для населення з 1 червня.

Як розповів член комітету парламенту з питань енергетики та житлово-комунальних послуг Сергій Нагорняк, в Україні планують встановити єдиний тариф для населення, попри обсяг спожитої електроенергії.

"Достатньо рішення Кабінету Міністрів для того, щоб збільшити ціну на електроенергію для населення і прибрати поріг. Поріг прибирається, зі слів енергетиків і регулятора, для того, щоб спростити облік.

Тому що, коли йде поріг до 150 кВт або вище, то можуть бути певні маніпуляції. І для того, щоб їх прибрати, прибирають поріг і роблять єдиний тариф для всього населення — 2,88 гривні. В середньому плата зросте десь на 150−200 гривень для середньостатистичного споживача", — сказав Нагорняк.

Зазначимо, тариф для населення сьогодні становить 1,44 грн/кВт-год за місячного споживання 250 кВт-год і 1,68 грн/кВт-год за споживання більших обсягів.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Прикарпатці у темряві запитують, чому дехто зі струмом цілодобово. За яким принципом вимикають світло?

«Вижив — винний»: що таке синдром вцілілого та як не картати себе за те, що ти у безпеці

Рідні на війні: як підтримати себе, дитину та тих, хто боронить Україну


Коментарі ()

03.10.2023
Тетяна Дармограй

Щоб дізнатись, якими були понад півтора року повномасштабної війни в економічному плані та як бізнесу вистояти в сучасних умовах, журналістка Фіртки поспілкувалась з Головою Правління Бізнес Асоціації Івано-Франківська Андрієм Семанівим. 

664
30.09.2023
Уляна Мокринчук

Журналістка Фіртки поспілкувалась з демобілізованим тренером дитячо-юнацької спортивної школи Юрієм Фуриком про мобілізацію, бойові будні на фронті, поранення, реабілітацію та повернення до роботи з дітьми.  

1095
28.09.2023
Вікторія Матіїв

Канада — країна, яка завойовує серця своєю величчю та різноманітністю, ділиться журналістка Фіртки, яка певний період проживала там.  

705
25.09.2023
Тетяна Дармограй

Про стан, у якому перебувають близькі зниклих безвісти та практичні поради щодо збереження психологічної рівноваги таким родинам Фіртці розповіли психотерапевтка Наталія Сабліна та психологиня Олександра Шевченко.   

1178
17.09.2023
Тіна Любчик

Головні туристичні пам’ятки Вінниці очолює музей-садиба Миколи Пирогова. На запитання: «Що подивитися в першу чергу у Вінниці?» кожен місцевий житель впевнено назве це культове місце.  

1273
11.09.2023
Тіна Любчик

З журналісткою Фіртки своєю історією поділився 42-річний Роман Примич, військовослужбовець з Івано-Франківська, який отримав поранення на фронті та зараз перебуває на лікуванні в Івано-Франківській обласній клінічній лікарні.  

10525 21

Усім нам добре знайома старозавітна історія про битву Давида та Голіафа, як протистояння сильному, могутньому загарбнику в рази меншого, але безстрашного молодого та винахідливого Давида.

716

Намагаючись ототожнити історію Русі з історією Московії, нащадки угро-фінів твердять, нібито столиця Русі у 1157 році була перенесена з Києва у Володимир Андрієм Боголюбським. Це відверта брехня. Він зробив Володимир своєю резиденцією, але це не означає, що переніс столицю, бо Боголюбський тоді у Києві не княжив. Київська держава – Русь існувала впродовж IX—XIII століть.

1070

Невже ми єдині розумні істоти на весь всесвіт? Ці питання давно хвилюють людство та науковців.

1193

Річки у селах — це природні багатства і можливості для туризму. Дізнайтеся, як зберегти та використати річки для розвитку сільського життя.

819
03.10.2023

Фахівці з правильного харчування нерідко рекомендують у перший денний прийом їжі вживати каші, проте деякі з них можуть завдати більше шкоди організму, ніж користі.   

14136 1
27.09.2023

В області завершилося збирання ранніх зернових і зернобобових культур.  

714
21.09.2023

Лікарі порекомендували робити останній прийом їжі не пізніше ніж за дві-три години до сну.

536
04.10.2023

Дитина приходить до місця, якого не знає і не розуміє. Чому мама каже мовчати? Чому тато не дозволяє бігати? Чому світять свічки та багато квітів?

7321
27.09.2023

Далеко в горах жив один старий пустельник. Він жив з того, що йому приносили люди.

20251
21.09.2023

Пропонуємо вашій увазі шістнадцять висловів Андрея Шептицького, що стали крилатими фразами.

38336
16.09.2023

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

682
04.10.2023

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

8498
03.10.2023

Верховна Рада на засіданні 20 вересня підтримала за основу законопроєкт №10037, який пропонує переспрямувати ПДФО з зарплат військових з місцевих бюджетів у державний бюджет.  

784
30.09.2023

Президент Володимир Зеленський оголосив про створення Альянсу оборонних індустрій і заснування спеціального Оборонного фонду.  

378
25.09.2023

Перша партія танків Abrams M1, обіцяних Сполученими Штатами, прибула до України 23 вересня.  

632
20.09.2023

Кажуть: така ініціатива уряду — ламає напрацьований механізм швидкої допомоги військовим та соціальної підтримки мешканців громад.   

548