Чи приїде до хворого оновлена швидка

У проекті Державного бюджету на 2019 рік на фінансування екстреної медичної допомоги передбачено близько 6 млрд грн. Додатково планується виділення 922,5 млн грн для розвитку системи екстреної медичної допомоги. Реалізація запланована на 5 років і почнеться поступово з 2019 року.


Модернізація диспетчерської служби

Для того, щоб екстрена медична допомога відповідала світовим стандартам та викликам, буде створена єдина електронна система “Централь 103”. Задачею системи буде покращення взаємодії між усіма ланками екстреної медичної допомоги, передусім – на рівні регіональних оперативно-диспетчерських служб.

В наступному році система почне працювати у тестовому режимі у Вінницькій, Донецькій, Запорізькій, Одеській, Полтавській, Тернопільській, Харківській, Херсонській областях та місті Києві.  Після завершення тестового періоду до системи підключать й інші регіони, і врешті-решт вона буде інтегрована до глобальної системи “Електронне здоров’я”.

На сьогодні, вся статична інформація про виклики та виїзди бригад допомоги зберігається в паперовому вигляді, результатом чого є проблема недостовірної статистики та відсутність можливості її аналізу. Також оперативно-диспетчерські служби різних областей не обмінюються інформацією між собою. Це призводить до того, що у випадку ДТП на кордоні областей виїжджає не найближча бригада. Це призводить до значних часових втрат і втрачених життів.

Більше того, частина областей взагалі не має єдиних регіональних диспетчерських центрів, що робить координацію екстреної медичної допомоги надзвичайно проблемною.

“Найважливіше, що забезпечить “Централь 103” – це збір достовірної та оперативної статистичної інформації в електронному вигляді, повністю позбувшись паперових звітів. Крім того, внаслідок впровадження системи, при надзвичайних подіях з’явиться можливість різним областям координувати свою роботу між собою та оперативно залучати працівників інших екстрених служб. Важливо також, що екстрену допомогу зможуть викликати люди з порушенням слуху та мови”, – каже Роман Ланський, керівник проекту з оптимізації роботи оперативно-диспетчерських служб ЕМД. 

Кол-центри замінять виклики швидкої

Для збільшення доступності медичної допомоги для пацієнтів, планується створення колл-центру, де медпрацівники будуть надавати консультації та загальні рекомендації пацієнтам, стан яких не загрожує життю. Такі центри вже працюють в деяких регіонах. Їхня робота дозволяє зменшити кількість непрофільних викликів швидкої допомоги.

Варто пам’ятати, що основне завдання екстреної медицини – допомогти пацієнту максимально швидко та якісно, коли існує значна загроза його життю та здоров’ю. Лише такі випадки називаються екстреними. Бригада швидкої допомоги має доїхати до пацієнта протягом 10 хвилин у місті або протягом 20 хвилин – у сільській місцевості.

Одне з найбільш обговорюваних питань, чи буде виїжджати швидка на підвищений тиск та високу температуру? Адже, якщо такі стани не супроводжуються додатковими загрозливими симптомами, вони вважаються неекстреними.

Звичайно, що жоден пацієнт не залишиться без медичної допомоги. Для того, аби швидко отримати допомогу у випадку загострення хронічної хвороби або легкого нездужання, пацієнтам радять звертатись до своїх сімейних лікарів, якщо йдеться про робочі години.
Втім, якщо на регіональному рівні не визначений механізм надання медичної допомоги в неекстрених випадках, до таких пацієнтів виїжджає бригада екстреної медичної допомоги до  1 години з моменту отримання звернення.

Впровадження сучасних галузевих стандартів

На сьогодні при прийнятті рішень медичні працівники мають керуватись протоколами та іншими документами, що стандартизують медичну допомогу. Багато з цих документів застарілі, неактуальні та не враховують останні наукові дослідження і розробки.

Для надання якомога кращого рівня екстреної медичної допомоги будуть адаптовані та впроваджені міжнародні клінічні протоколи. Важливим  буде протокол диспетчеризації – послідовний і логічний порядок запитань диспетчера, який дозволяє максимально чітко і швидко зрозуміти медичні потреби пацієнта.  

Впровадження навчальної програми «Перший на місці події»

Першу допомогу повинні вміти надавати якомога більше людей.  Найбільше потрібен цей людям, які потенційно можуть опинитись першими на місці події: поліція, рятувальники, професійні водії, залізничні провідники, стюарди, освітяни тощо.

Перша допомога, яка надається протягом 3-5 хвилин може значно збільшити шанси потерпілих вижити в наслідок невідкладної ситуації. Саме тому Міністерство охорони здоров’я розробило навчальну програму з першої допомоги – «Перший на місці події» та технічну можливість передати їм інформацію про ситуацію. Вже найближчим часом розпочнеться навчання співробітників поліції, а згодом – пожежників, освітян, водіїв тощо.

Який він – український парамедик?

Лінгвістичні суперечки і стереотипи, запозичені із зарубіжних фільмів, створили купу хибних уявлень щодо професії “парамедик”.

Парамедик в Україні повинен мати медичну освіту рівня бакалавра. Під час трьохрічного навчання парамедики навчатимуться надавати медичну допомогу саме в критичних для життя станах. Підготовка буде сфокусована на практичних навичках та відпрацюванню командної роботи. Їхні основні задачі – діагностувати загрозливий для життя стан, якісно надати медичну допомогу на місці події, стабілізувати пацієнта і безпечно транспортувати його до найближчої лікарні.

Тож яка відмінність парамедика від лікаря чи фельдшера? Фельдшер отримує середню медичну освіту, в якій лише частково закладені основи надання допомоги у невідкладних станах, бо це не єдина функція фельдшера. В свою чергу лікар отримує вищу медичну освіту протягом 6 років і лише 1,5 років відводиться для оволодіння навичками роботи в екстрених ситуаціях. Фактично, як лікар так і фельдшер, володіють ширшим переліком знань, але вони недостатньо сфокусовані на екстреній допомозі й подекуди не обізнані щодо сучасних методик врятування життя. Вже від вересня 2018 року підготовку парамедиків розпочали в Тернопільському державному медичному університеті імені І.Я. Горбачевського та Черкаській медичній академії.

Крім того, Міністерство охорони здоров’я розробило програму перепідготовки для фельдшерів, які сьогодні працюють в складі бригад екстреної допомоги. Програма спрямована на підвищення їх кваліфікації відповідно до міжнародних стандартів надання екстреної допомоги.

В свою чергу, водії, які працюють на швидкій, також можуть стати повноцінними членами бригади і після мінімального навчання у 3 тижні отримати кваліфікацію екстрених медичних техніків. Працівники, які пройдуть навчання сучасним методикам врятування життя, отримають підвищення зарплати, що власне і буде їхнім стимулом.

Що стосується лікарів швидкої, то вони зможуть і надалі працювати на своїх посадах у складах бригад екстреної медичної допомоги. Склад і кількість різних типів бригад – фельдшерських, парамедичних, лікарських, змішаних – визначатимуть на місцях керівники Центрів екстреної медичної допомоги та медицини катастроф.

Створення відділень невідкладної допомоги

Розвиток системи екстреної медичної допомоги також передбачає створення на базі лікарень інтенсивного лікування відділень медицини невідкладних станів, які будуть належним чином оснащені, а медичний персонал – готовий до надання медичної допомоги у режимі 24/7/365. У таких відділеннях пацієнт зможе перебувати не більше 24 годин, після чого його або буде виписано, або переведено до іншого відділення за профілем захворювання.

автор: Євген Гончар, аналітик Центру “Ейдос”


13.11.2018 2088
Коментарі ()

30.04.2025
Олег Головенський

Загалом, декларації «обраних народом» виглядають доволі скромними. Нічого особливого. Але дещо цікаве є. Як і сам аналіз та «рейтинги» здобутків чиновників.

1453
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

711
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

923
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

2002
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3504
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2403 5

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

747

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

652

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

628

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

647
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10287
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1133
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5201
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

941
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2743
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

1135
29.04.2025

Усі кошти, зібрані з продажу квитків, будуть передані на підтримку Збройних сил України. Кожен квиток — це не просто внесок у незабутні емоції вечора, а реальна допомога нашим захисникам.  

336
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

655
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

567
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

616
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

971 2