Чи можна поєднувати йогу та християнську віру?

Словом «йога» давно нікого в Україні не здивуєш. У когось вона асоціюється зі здоров'ям, у когось – із гнучкістю тіла, а ще в когось – з індійською містикою.

За останні десятиліття ця практика стала настільки популярною, що йога-студії є практично в усіх великих містах, у магазинах безліч книг, а в інтернеті – безліч відео на цю тему.

А як же до цього ставиться християнство?

Неодноразово я зустрічав християн, які думають, що вони можуть краще молитися, зокрема й завдяки йозі, яка вчить їх зосередженості. Нічого небезпечного вони не бачать у цих східних техніках медитації. Тож, як є насправді? Чи можна поєднувати йогу та християнську віру?

Це питання сьогодні неабияк актуальне, оскільки техніка східної медитації дуже спокуслива і набирає чимраз більшої популярності в цілому західному світі. Вона є потужним засобом виходу із зовнішнього, швидкоплинного та непостійного світу, допомагає повернутися до переосмислення нашої внутрішності, яку ми на тому чи іншому етапі життя намагаємося глибше зрозуміти.

Ось що про це розповідає один французький християнин:

«Я знаю це за те, що я практикував йогу кілька років. На початку вона починається як християнська молитва: є бажання відмежуватися від чогось поверхневого, розсіяння, бурхливого життя і зануритися у внутрішній духовний світ. В обох випадках є велика спрага до Абсолюту. Проте вже від самого початку цієї внутрішньої подорожі дві стежки розходяться. У східних техніках йдеться про те, щоб усе більше й більше повертатися до самого себе, досягти всього власними силами, і аж до отримання свого роду злиття з «Усім», що дарує дуже інтенсивні відчуття існування.»

У цій практиці немає місця іншому:

«Я все більше і більше зосереджуюся на собі і лише на собі». Абсолютно відмінною є християнська молитва – це зустріч з Іншим, із Богом, що наближається до мене: «Так, я спершу входжу глибоко саме в мій духовний світ, але це для того, щоб сконцентрувати мою увагу на Іншому, щоб краще зрозуміти те, що Господь хоче дати мені».

Серйозний ризик підміни понять...

Тут різниця між природним містицизмом, який покладається лише на природні засоби, і надприродним містицизмом, який скеровує мене до Бога, особового Бога, який дає себе мені в діалозі любові.

У східних техніках – я господар мого внутрішнього життя, тоді як у християнській молитві центром є Бог:

«Я приймаю Його волю, щоб віддатися Йому і дозволити Йому вести мене в напрямку до Нього». І знову ж таки східні практики вказують на розчинення «Я» у великому «Все», в той час як стосунки з Христом поважають мою іншість: християнська молитва – це сопричастя, а не злиття.

Безумовно, прийоми і техніки, засновані на природному містицизмі – такі як східна техніка медитації – можуть призвести до дуже сильних відчуттів та досвідів, але все це не має нічого спільного із надприродним спокоєм, яким обдаровує мене Святий Дух.

Тут існує великий ризик щодо того, щоб плутати спокій, спричинений певними дихальними вправами чи певними положеннями тіла, з самою присутністю Святого Духа. Це ризик, який слід сприймати серйозно, адже все це може завести нас у глухий кут та віддалити від початкової мети, яку ми поставили перед собою, готуючись до молитви, тобто особистої зустрічі з живим Богом, яку нам відкриває Ісус Христос.

За матеріалами “Aleteia italiano” переклав з італійської о. Іван СТЕФУРАК


28.11.2019 11996
Коментарі ()

30.04.2025
Олег Головенський

Загалом, декларації «обраних народом» виглядають доволі скромними. Нічого особливого. Але дещо цікаве є. Як і сам аналіз та «рейтинги» здобутків чиновників.

1045
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

546
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

910
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1956
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3473
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2372 5

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

736

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

638

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

617

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

621
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10272
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1118
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5174
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

923
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2728
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

1125
29.04.2025

Усі кошти, зібрані з продажу квитків, будуть передані на підтримку Збройних сил України. Кожен квиток — це не просто внесок у незабутні емоції вечора, а реальна допомога нашим захисникам.  

316
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

641
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

550
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

609
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

958 2