Через безвихідь українці беруть у борг у кредитних спілках під 90% річних

 

/data/blog/33303/6e55cd0cf816f5ec7ea03dacc402d214.jpg

Безробітний Микола Рябченко, 55-річний житель Харкова, в 2010 році взяв у кредит 10 тисяч гривень в одній кредитній спілці.

 

Довідку про доходи підробив, а на оформлення позики приїхав у неохайному одязі і стареньких заношених черевиках.

 

Співробітників цього союзу не збентежив зовнішній вигляд потенційного позичальника, а довідку вони не спромоглися перевірити (насправді, фірма, у якій за паперами значився Рябченко, вже рік як не працювала), але вони, не моргнувши оком, видали безробітному необхідну суму. Від нього потрібен лише паспорт і мобільний номер поручителя. В якості останнього була названа дочка Стефанія, з якою він не спілкувався більше трьох років. Ефективна ставка за відсотками сягала 90% в рік...

 

Через півроку Стефанії подзвонили колектори і повідомили: "Ваш батько винен кредитній спілці вісім тисяч гривень. Окремою графою нараховується пеня". І хоча дівчина намагалася переконати колекторів, що з батьком спілкується тільки через родичів і до кредиту не має жодного стосунку...

 

Вибивателі боргів продовжували їй надзвонювати: на мобільний, на робочий й домашній телефони і вимагати вплинути на батька. Втомившись боротися, Стефанія Рябченко віддала борги батька, але тепер побоюється повторення подібної ситуації. Хто може гарантувати, що її батько знову не зважиться на такий крок? Кабальні умови Ця ситуація багато в чому показова.

 

Після кризи 2008 року банки згорнули безліч кредитних програм, і ті програми, які залишилися, передбачають дуже жорсткі вимоги до позичальників. Крім паспорта та ідентифікаційного коду від клієнта там запитають довідку з місця роботи (яку перевірять як мінімум двічі). Від поручителя потрібно не тільки письмове запевнення, але і його особиста присутність на оформленні документів за позикою...

 

Крім цього у позичальника має бути чиста кредитна історія і певний рівень заробітної плати. "Погодьтеся, відповідати таким вимогам може далеко не кожен українець. Хоча б тому, що багато хто отримують сіру зарплату", - говорить податковий консультант Максим Каверін.

 

У кредитних спілках вимоги набагато м'якші. У більшості випадків, щоб стати членом кредитної спілки і отримати там позику, достатньо написати заяву і заплатити при цьому пайовий і членський внесок (від 1 грн до 500 грн). За вихід з союзу вступний внесок не повертається. При цьому, як правило, там немає страховки, не так пильно перевіряється історія клієнта, але і ефективна ставка на кредит набагато вища, ніж у банків: 60-90% в рік, проти стандартних банківських 30-45% в рік.

 

"Це наші ризики, і ми закладаємо їх у відсотки", - пояснили ТСН.ua у одній з таких спілок. Зате гроші видаються за день, у банку ж, як мінімум, на розгляд кредитного запиту піде близько двох тижнів. Зокрема, кореспондент ТСН.ua цікавилася можливістю отримання позики на придбання холодильника (близько 5 тисяч гривень). Кредит запропонували видати терміном на рік. Процентна ставка на місяць - 8%. Довідка з місця роботи не була потрібна. За рік переплата склала б близько трьох тисяч гривень (без урахування пені за прострочення платежу).

 

При цьому у двох банках у наданні кредиту (без довідки про доходи) відмовили. Попит і пропозиція Зараз в Україні діє понад 600 кредитних спілок, а кількість їхніх членів становить більше одного мільйона людей. Основна категорія позичальників: середні і малозабезпечені верстви населення. За даними компанії ПростоБанк Консалтинг, загальний обсяг кредитних портфелів кредитних спілок складає понад 2 млрд грн. Стандартна сума, яку видають у таких союзах: 5-8 тисяч гривень. Як правило, гроші видають на придбання побутової техніки, ремонт квартири та інші побутові потреби. Теоретично можуть позичити гроші на бізнес-цілі і навіть туристичну подорож. А ось на такі потреби, як наприклад, лікування, гроші дають неохоче і під дуже високий відсоток.

 

"Кредитні спілки потроху освоюють ринок споживчого кредитування. Проте альтернативою банкам вони все ще не стали. Враховуючи високі процентні ставки, які вони пропонують, я раджу вдаватися до послуг таких організацій тільки в крайньому випадку", - говорить Лев Пащенко, юрист. За його словами, перш ніж взяти позику в такій організації, спочатку треба почитати про неї відгуки, знайти її в спеціалізованому реєстрі Національної організації Кредитних спілок в Україні, поцікавитися її досвідом роботи та кількістю членів.

 

Є й інші ризики, пов'язані зі співпрацею з такими організаціями. Періодично ринок стрясають скандали, пов'язані з діяльністю деяких спілок. Так, за інформацією прес-служби Головного управління боротьби з організованою злочинністю МВС України, нещодавно було встановлено, що приватний підприємець створив кредитний союз і залучив до керівництва ним своїх знайомих.

 

Створення такої установи для зловмисників відразу було лише приводом для незаконного збагачення. Співучасники злочину зуміли переконати людей, що саме їхня організація зможе врятувати у важку хвилину або допомогти в бізнесі. Бажаючих внести свою частку заради можливого задоволення в майбутньому кредитних питань виявилося чимало, оскільки з капіталу фінансової установи учасникам злочинної організації вдалося присвоїти майже 8 млн грн.

 

Втім, скандальних історій, пов'язаних з банками, теж не мало. Довідка Кредитна спілка - неприбуткові фінансові установи, метою діяльності яких є кредитування своїх членів, у певному виді існують практично у всіх розвинених країнах, пише ТСН.

Через безвихідь українці беруть у борг у кредитних спілках під 90% річних
Більше читайте тут: http://tsn.ua/groshi/cherez-bezvihid-ukrayinci-berut-u-borg-u-kreditnih-spilkah-pid-90-richnih-286507.html


18.03.2013 2040 1
Коментарі (1)

Сергій Чирва 2013.03.18, 22:04
Я би теж радив людям остерігатися кредитних спілок
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1602
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3053
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1070
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1111
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1140 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3383 5

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

156

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1046

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

867

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

394
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

251
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2435
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1200
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1242
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

507
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15132
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7440
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

271
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

331
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

339
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

431
19.06.2025

Депутати Верховної ради України 18 червня 2025 року підтримали в цілому законопроєкт № 11469 про множинне громадянство.   

719