Чемпіонка світу Ольга Балтажи. Життя у стилі шашок

 

 /data/blog/89205/0181aedae42b5c4b2ceeb0f0bb759991.jpg

 

Із шашковою королевою, багаторазовою чемпіонкою України, Європи та світу в командному заліку, призеркою світових змагань зустрічаюся в її затишній і водночас гамірній квартирі у середмісті Івано-Франківська.

 

Миловида чорнява молодичка порається по господарству.  Зараз жінці не до розмов і не до шашок, адже треба нагодувати сім’ю — чоловіка, двох доньок, папужку та рибок. Для людей у Ольги — смачні голубці, для папужки — зерно, а для рибки — спеціальний корм. Усе жінка  робить швидко та чітко. «Я звикла до дисципліни з дитинства, спочатку слід зробити все, що треба, а згодом можна й відпочивати та і язика почесати», — жартуючи, мовить Оля, та сідає до розмови.

Звертаю увагу на десятки спортивних кубків, які розставлені у шашковому порядку, а ще багато медалей, грамот. Усе це вже не вміщається на полицях кількох шаф. «Це не лише мої нагороди, але й Кості та донечок, у мене всі шашкісти,і  всі чемпіони», — з гордістю мовить жінка. До своїх високих перемог Оля Балтажи йшла з дитинства. Вона народилася у Запоріжжі, там закінчила університет, здобувши фах економіста-бухгалтера. Спортом також цікавилася з дитинства, грала у гандбол, відвідувала театральну студію, дуже багато читала, цікавилася географією, та ки перемогла любов до шашок. Цієї давньою грою у родині захоплювалися і дідусь з бабусею, і мама з татом. Привчали до цього й Олю.

«Шашки мене зачарували, бо у цій грі усе чітко і ясно: чорно-білі клітки, порядок ходів, і по суті, є рівність і справедливість, не так як у шахах — пішаки, коні, королеви, — по-філософськи розмірковує над сутністю шашок Оля. — Шашки — однакові, лише окремі можуть стати «дамками» і лише під активною та мудрою рукою спортсмена. Я також люблю у всьому рівність, чіткість та порядок». Такий недитячий світогляд привів Олю до шашкового клубу. І вже у 14 років юнка увесь свій вільний час присвячувала шашкам. Незабаром стала чемпіонкою серед дівчат на республіканських, всесоюзних і навіть світових змаганнях, стала титулованою і знаною спортсменкою.

Із майбутнім чоловіком, нині міжнародним арбітром, колишнім член директорату Всесвітньої федерації шашкістів, пані Оля познайомилася на змаганнях. Поставний чорнявий красень із Вінниці став для шашкової принцеси спочатку добрим другом. Згодом молоді люди почали зустрічатися. «Мені сподобалося у Кості те, що він умів дбати про інших, особливо як тренер вболівав за своїх вихованців,—тихо мовить, опустивши очі, молодичка. — Я подумала, що оцей хлопець міг би стати мені дбайливим чоловіком та батьком наших дітей». Через кілька місяців зустрічей на відстані молоді люди вирішили жити разом та побратися. Бурхливих емоцій, що нутрували як гірська річка, не було. Зате були любов і повага, тихе родинне щастя, що незабаром подвоїлося голосами двох донечок — Анни та Ірини.

Але головним у родині був спорт. «Коли моїй старшій доньці було лише три місяці, я залишила її на тата, і поїхала на світові змагання, де зайняла друге місце, — розповідає гросмейстерка. — Була впевнена, чоловік донечку сповиє, вчасно та ситно нагодує, побавить і погуляє з манюнею. Він дуже надійний. А що вже за донькою упадає! Із таким татком не пропадеш». А ще сестри дуже дружать. Молодша стала для старшої…улюбленою коштовною іграшкою, яку нікому не хотілося віддавати, навіть мамі з татом. Аня завжди дбала про Іринку, допоки батьки займалися шашками.

Обидві доньки Костянтина та Ольги також всерйоз займаються шашками, виступають на всеукраїнських та європейських змаганнях. Анна — кандидат в майстри спорту, призерка чемпіонату Європи, Іра — призерка численних всеукраїнських змагань. «Ми їх ні до чого не примушували, вони із перших днів життя, а також в утробі матері вже думали над партіями, — сміючись, мовить Костя. — Бувало й спали у залах, коли мама з татом грали чи судили змагання».

У 2008 році Балтажи переїхали до Івано-Франківська. Нині в титулованій родині, як і шашковій грі, панує рівність. Кожен по черзі готує їжу, мати з батьком нарівні заробляють та  дбають про дітей. Усі непорозуміння минають самі по собі. Сварок та образ у родині шашкістів дуже мало. Перед тим як сказати щось образливе чи крикнути, і батьки, і діти спочатку думають. Емоції тут на другому плані, на першому, наче в шашковій грі, — розум. Дуже самостійні й доньки. Старша — студентка Прикарпатського університету, молодша —школярка, любить шашки, музику, тварин.

Час тренування у родині Балтажи —святе. Ані чоловік, ані діти не заважають мамі, коли вона розмірковує над партією. Доньки з татусем завжди вболівають за маму, коли та у різних містах світу захищає спортивну честь України, радо зустрічають її вдома, з гордістю ставляють на шафу черговий кубок і пригощають шашкову корелеву улюбленими голубцями. Вона ж обдаровує усіх сувенірами із різних країн світу.

 

ВІКНА


14.10.2015 1213 0
Коментарі (0)

30.04.2025
Олег Головенський

Загалом, декларації «обраних народом» виглядають доволі скромними. Нічого особливого. Але дещо цікаве є. Як і сам аналіз та «рейтинги» здобутків чиновників.

2607
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1237
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1147
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

2344
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3777
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2785 8

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1015

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

854

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

806

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

748
05.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

62
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10493
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

56
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

402
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5487
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

1197
02.05.2025

Презентували «Життєпис Івано-Франківська», а саме — другу книгу, яка охоплює період з 1939 по 2022 роки.  

591
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

436 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

868
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

757
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

809