Борець Іван Піддубний – символ української сили та патріотизму

 

 

На днях минуло 65 років як не стало відомого у світі українського спортсмена-борця Івана Піддубного.

Іван Піддубний шість разів був чемпіоном світу з боротьби і 25 років поспіль залишався непереможним борцем у світі. Його називали «чемпіоном чемпіонів». Він залишив по собі легендарну славу атлета, ім'я якого стало символом сили.

Усе своє життя Іван Піддубний, куди б його не кидала доля, щиро любив Україну. Був випадок коли йому, за правління більшовиків, видали паспорт, де в графі національність було записано «русский». Піддубний одразу вимагав замінити паспорт, а після відмови власною рукою зробив виправлення на – «українець», за що був заарештований і навіть сидів у в'язниці.

Постать Івана Піддубного хотів би поставити вприклад усім, як людину-патріота, людину сильну і духом і тілом. Де б він не був, він завжди знав що він українець, і навіть паспорт хотів мати український. Я також щоро вірю що міліони тих людей зі сходу України (де зараз тривають військові дії) також є патріотами нашої держави і також будуть гордитись тим що в них український паспорт і вони українці (тільки треба дочекатися коли українські військові проженуть російських терористів).

Я знаю багатьох людей із Криму (і спортсменів у тому числі), які дотепер не здали і не бажають віддавати свої українські паспорти і з нетерпінням чекають коли Крим знову стане українським. Щодо спортсменів, то саме завдяки їхнім перемогам у різних куточках світу звучить наш державний гімн і підіймається наш державний синьо-жовтий прапор.

Тому давайте будемо брати приклад з Івана Піддубного і де б ми небули, завжди будемо пам’ятати і гордитись тим що ми українці, а наша держава уже незабаром стане мирною, незалежною, сильною та процвітаючою.        

Нині Російською Федераціїєю робляться спроби привласнити славу великого спортсмена, подаючи інформацію що це "русский богатырь", але як би цього не хотіла Росія, їй це не вдасться тільки через те, що всі уже знають, що Іван Піддубний був українцем: і родом і по духу!

 

Народився Іван Максимович 26 вересня 1871 року у селі Красенівка Полтавської губернії (тепер Чорнобаївський район Черкаської області) в селянській сімї. Мав ще трьох братів і сестер.З дитинства був привчений до різної важкої селянської роботи. Аж до зрілої молодості Іван прожив у селі. У 1892 році у пошуках роботи поїхавдо Криму. Найнявшись вантажником у морському порту працював у Севастополі та Феодосії.

Згодом почав займатися гирьовим спортом.

А 1897 року вперше взяв участь у чемпіонаті з боротьби на поясах у цирку.

З того моменту і почалася його спортивна кар'єра борця.

Виступав на аренах цирків як атлет-гиревик і борець на поясах, а в 1903 році переключився на класичну (французьку) боротьбу. Неодноразово виступав з гастролями в російських містах і за кордоном, відвідавши близько 50 міст у 14 країнах.

З 1898 року виступає у севастопольському цирку як борець-професіонал, вперше здобуває перемогу в цирковому чемпіонаті борців.

Протягом п'яти років Піддубний бере участь у гастролях цирку в багатьох містах України, Кавказу, Поволжя та Сибіру. Виступає не тільки у чемпіонатах з боротьби, а й із силовими цирковими програмами.

1904 року бере участь у міжнародному чемпіонаті в московському цирку й блискуче перемагає усіх суперників.

1905 року — перемога у світовому чемпіонаті в Парижі й звання чемпіона світу. Гастрольна поїздка до Італії і перемога на чемпіонаті в Ніцці. Того ж року Піддубний бере участь у змаганнях в Алжирі, Бельгії та Берліні.

На одному із чемпіонатів по боротьбі, в медичній картці Піддубного був зроблений запис: зріст 185 см, вага 114 кг, біцепс 46 см, груди 134 см на видиху, стегно 70 см, шия 50 см.

1906 року перемагає у двох чемпіонатах світу — у Парижі та Мілані.

1907 року у Відні стає чемпіоном світу вчетверте.

У 1908 й 1909 роках у Парижі та Франкфурті ще двічі виборює звання чемпіона світу.

Після цього Піддубний тривалий час не бере участі у великих змаганнях, переїжджає в своє село Красенівку, одружується, купує невеличкий будинок і займається сільським господарством.

Після тривалої перерви знову повертається в спорт та бере участь у гастролях полтавського цирку.

1922 року  Піддубний здобуває перше місце у великому чемпіонаті з боротьби в Московському цирку.

1925 року переміг у міжнародному чемпіонаті в Нью-Йорку. Згодом переможно виступив у Чикаго, Філадельфії, Лос-Анджелесі, Сан-Франциско та інших містах США. Після повернення з Америки не оминув Івана Піддубного і жорсткий терор більшовицької влади. У 1937 році його запроторили до в'язниці Ростовського НКВС. Там чемпіона катували, вимагаючи назвати номери рахунків і адреси закордонних банків, де він міг тримати свої заощадження, нібито покладені під час гастролей. Таких заощаджень у нього насправді не було. Незважаючи на світові досягнення, непереможного борця утримували у в’язниці більше року.

У листопаді 1939 року в Кремлі йому за видатні заслуги «за розвиток радянського спорту» було вручено орден Трудового Червоного Прапора.

1941 року в Тульському цирку відбувся прощальний виступ 70-річного атлета. До цього часу Іван Максимович не припиняв щоденних тренувань і дотримувався правильного режиму. Ніколи в житті не курив і не вживав спиртного. А також мав спеціальну сталеву тростину, вагою 1 пуд (16 кг), з якою постійно ходив.

Наприкінці життя Піддубний переїхав у російське місто Єйськ Краснодарського краю.

На прожиття підробляв у звичайній більярдній.

Після окупації Єйська гітлерівці запропонували йому виїхати до Німеччини і тренувати там борців. Піддубний відмовився.

Після війни Піддубний знову певний час мав проблеми із радянською владою — його заарештували і на цей раз звинувачували у співпраці з німцями. Але згодом усі звинувачення були зняті, а йому було присвоєно звання «Заслужений майстер спорту СССР».

Залишивши спортПіддубний був забутий усіма й останні роки доживав у злиднях. Постійно скаржився на те, що не вистачає хліба. У перші післявоєнні роки цей продукт видавали по картках — 500 г хліба на день. Цієї норми відомому борцю не вистачало. Заради їжі Піддубний був змушений продавати свої медалі, або міняти їх на хліб. Щоб вижитидовелося продати всі завойовані нагороди. 

Помер видатний український спортсмен на 78 році життя 8 серпня 1949 року в місті Єйськ. Там і похований.

Слава українським героям!


20.08.2014 Назар Павлів 8061 0
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1147
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

2840
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

997
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1064
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1066 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3150 3

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

926

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

797

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

373

Світ змінився до невпізнаваності зі стрімким розвитком технологій ми наче живемо у майбутньому. І водночас існують традиції, яким сотні років. Одна з таких  релігійних традицій — це шанування мощей святих у християнстві.

1102
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

170
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2362
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1161
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

464
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15083
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7395
16.06.2025

У селі Гошів, що на Івано-Франківщині, на Ясній Горі розташований монастир Чину святого Василія Великого. Зокрема, на дзвіниці Гошівського монастиря знаходиться один з чотирьох карильйонів України.  

828
26.06.2025

Роботи Нікіти Тітова стали символами українського спротиву. Його плакати підтримують, надихають і говорять мовою, яка зрозуміла кожному. Та попри публічне визнання, автор часто стикається з піратством власних робіт.  

392
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

301
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

388
19.06.2025

Депутати Верховної ради України 18 червня 2025 року підтримали в цілому законопроєкт № 11469 про множинне громадянство.   

674
18.06.2025

Україна готується до виборів після завершення воєнного стану, але це будуть не звичайні, а унікальні вибори, які потребуватимуть окремого закону.  

1123