Бончук для Бончука

 

Вирішила ще раз перевірити свої відчуття щодо феномену*  Романа Бончука. Нещодавно відбулась його виставка у «Івано-Франківській Спілці художників». Назви виставки не запам’ятала, як і назв робіт (бо не було), тому не полінувалась сходити ще раз і заодно вловити суть питання, та симптоматично застала напередодні 8-го березня у «Храмі мистецтв» ярмарок.

«Непомітність» виставки Бончука насторожує. При відкритті не було майже нікого: автор, один оператор і троє поціновувачів мистецтва. Отже інформаційна подія відбулась, значить автор теж відбувся (закон ЗМІ). А от щодо «непоміченості» виникає протиріччя. Вкотре останні виставки Романа Бончука безлюдні. Особисто мною жодного разу не були зафіксовані митці, які є цехом для художньої спільноти: товариші по пензлику, критики, опоненти, в решті решт вороги. Бончук все-таки «помічений», тільки зі знаком мінус і ця порожнеча простору чітко фіксується всіма своєю неприсутністю.

Щодо свого відчуття творчості Романа, то я вже давно спостерігаю за її трансформацією. Аякже ж, відомий автор відомої мегакартини (5х25 метрів) мегаісторії України. Тому хотілося хоча б щось мати у колекції з його творів і виловити більш менш до смаку роботу. Напевне «не доля». Спочатку твори гнітили своєю колористикою «ламаних» портретів, потім кабалістичними  не прочитаними/не вичитаними  символами. Одначе, портрет відомого художника Володимира Чернявського мене захопив і вразив, як кажуть «Знімаю капелюха». Думала тоді: «Може, відчуває людину, вміє передати, з часом випишеться».

Теперішня виставка зустріла мене більш ясними кольорами, викликавши радість: «О!, виписується. Не помилялась». І знову, як у прірву. Купа, тепер беззмістовних картин, назвати їх абстрактними – заперечити абстракціонізм як стиль. Наче вилили на деко прострочені фарби (хоча артефакти терміну не мають) і подали без пояснень/підписів. Я розумію, що світ митця незбагненний, але якщо він виставляє його, то хоча б з поваги до глядача, можна зіграти головну-другорядну роль: «Їсти подано!»

І знов одна єдина картина, яка привертає увагу. Оскільки вона без назви, змушена сама її  ідентифікувати-нарікати: «Ісус Христос – Джон Леннон». Об’єднавши візуально (а тут не помилишся в авторській передачі) два символи/образи, Сина Божого і поп-зірки ХХ ст.. групи «Бітлз» Джона Леннона,  Бончук стає на слизький шлях, він розщеплює мою свідомість. Синтез, який створено в картині (що покликано робити мистецтво) на несвідомому рівні руйнує мою цілісну картину світу. Більше не ходитиму на виставки Бончука, вирішила я, незважаючи на всі його заслуги перед мегаісторією. Буду ставити фільтри.

 

     * * *

 

Єдиним сенсом для мішені є влучена стріла.

І різьблене обличчя не завдячує творцю,

а лиш його умінню бути ремеслом в руках Всевишнього

і вмінню вправно володіти текстом.

 

Якщо обличчя різьблене набуло щось у тобі,

засвідчи майстру шану і себе у ньому.

Адже, той постріл, що над нами:

мішень і влучене стріла.

           

           / Антуан де Сент Екзюпері, «Цитадель»,СХХІХ /

 

     Щодо «Спілки художників», то цей «Храм» вже давно перетворився на торжище і з цим щось потрібно робити. Недарма тут явився «І.Х. – Д.Л.» Бончука для Бончука.

 

     *Феномен Бончука однозначно лежить в суто соціальній і ні в якому разі не художній площині аспект, оскільки визнається представницьким органом («Спілка художників») і повністю ігнорується мистецьким світом.

 

6.03.2013 Е.Вітер


12.03.2013 Еріка Вітер 1778 13
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

637
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

1860 6
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

1117 2
19.03.2024

Сьогодні й роботодавці, й експерти звертаються до абітурієнтів: зважайте на ті спеціальності, які будуть потрібні Україні під час відбудови, адже велике відновлення почнеться одразу після Перемоги.

541
24.02.2024
Вікторія Матіїв

Спроби створити музей у Долині виникали ще у 60-х роках. Проте тільки 23 грудня 1997 року Долинська районна рада прийняла остаточне рішення щодо нього. Журналістка Фіртки поспілкувалася з директоркою закладу Ксенею Циганюк. 

6892 61
01.02.2024
Вікторія Косович

Івано-Франківськ є градом безлічі упереджень і масок: для перших — фортеця, заснована поляками, для других — відголос австрійського «золотого віку» з його залізницями, для третіх — серце гуцульської культури, плач трембіт.  

11365 6

Піст – невід’ємна частина християнського  життя, встановлена Богом.

321

Друзі путіна зустрілись у резиденції рудого Донні у Флориді, де обговорили план путіна по капітуляції України, і після цієї поїздки Орбан розкрив – як за 24 год Трамп планує припинити війну.

1057

Чим ближче до виборів в США, тим більше трампісти вдаються до маніпуляцій у своїй пропаганді. У контексті України вони, переставивши все з ніг на голову, намагаються переконувати, ніби це демократи, а не республіканці, заблокували допомогу Україні.

1100

Кожен із нас не раз потрапляв у ситуацію, коли ми замислювались давати, чи ні милостиню людині, яка звертається про допомогу біля церкви, на вулиці чи в інших громадських місцях.  

1096
24.03.2024

Нутриціологиня пояснила, чому не можна забороняти собі фастфуд та солодощі. А також порадила, як їх вписати у свій раціон.

266
18.03.2024

Сьогодні, 18 березня 2024 року, в УГКЦ в Україні розпочинається період Великого посту. Пригадуємо канони партикулярного права УГКЦ, в яких ідеться про те, коли і як треба постити.  

1068
12.03.2024

Популярний дієтолог Майкл Мослі назвав п'ять груп продуктів, які варто включити до свого раціону для схуднення.

835
26.03.2024

Йдеться про зміни в молитвах «Вірую» («Символ віри»), «Царю Небесний» та митаревій молитві.

729
25.03.2024

Старий сидів біля оазису, біля входу в одне близькосхідне місто. До нього підійшов юнак і запитав...

653
21.03.2024

Релігійна громада отримала всі дозвільні документи та незабаром розпочне будівництво поруч з Садовим товариством та міським озером.

2937
15.03.2024

Отець каже: виконайте заповідь Божу – вшануйте свято Боже молитвою у храмі, а житейське на цей день відкладіть.

4425
25.03.2024

Мурали або стінописи сьогодні не є чимось незвичним. У містах України, зокрема й в Івано-Франківську, на вільних стінах будинків час від часу з'являються різноманітні нові прояви вуличного мистецтва.  

18427
26.03.2024

У Верховній Раді зареєстрували проєкт закону про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо встановлення відповідальності за привласнення державних функцій.   

296
22.03.2024

На початку лютого 2024 року замість Валерія Залужного Збройні сили України очолив Олександр Сирський, який до цього командував Сухопутними військами.  

341
17.03.2024

Продовжує зменшуватися кількість тих, хто вважає, що держава виконує свої зобов'язання перед ветеранами російсько-української війни.  

651
12.03.2024

Президент Володимир Зеленський 7 березня погодив кандидатуру ексголовнокомандувача Збройних Сил Валерія Залужного на посаду посла України у Великій Британії.   

756