Янгол-маляр

 

Ця історія взята з книги “Києво-Печерський Патерик” та оброблена українським письменником, журналістом та культурно-освітнім діячем Романом Завадовичем (1903-1985).

 

“Києво-Печерський Патерик” є збіркою переказів про життя ченців Києво-Печерської Лаври, що була створена в 13 столітті єпископом Симоном і ченцем Полікарпом.

 Olimpij

Печерський монах Олімпій жив за владарювання великого князя Всеволода Ярославича. Змалку дуже любив рисувати й малювати. Батько з матір'ю порадились і віддали свого талановитого сина вчитися малярства до грецьких малярів, що тоді розмальовували церкву Печерського монастиря в Києві.

 

Коли Олімпій закінчив науку малярства, то не тільки став відомим митцем, але й ченцем у Печерськім монастирі. Тут, у своїй келії, він малював ікони. До нього заходили люди навіть з далеких сторін і замовляли образи. Олімпій удень малював, а ввечері та вночі ходив до церкви на богослужіння, молився і співав побожні пісні.

 

Одного разу до Олімпія прийшов чоловік, що проживав за Києвом.

 

- Святий отче! - сказав. - Намалюйте образ Божої Матері. І, прошу Вас, постарайтесь, щоб він уже на свято Успіння був у нашій церкві. Того дня буде у нас великий празник.

 

Олімпій був радий сповнити прохання того чоловіка, але тимчасом важко захворів. Минали дні за днями, а праця коло образа не поступала. Тяжко зажурився Олімпій, сумував і той чоловік, що замовив образ. Празник Успіння був уже зовсім близько, люди готувались урочисто посвятити образ, а образа не було...

 

Напередодні Успіння вступив в кімнату недужого Олімпія якийсь невідомий юнак і, не промовивши ні слова, почав малювати образ.

 

“Мабуть, іншого маляра знайшов собі той чоловік і прислав його сюди”, - подумав Олімпій і став мовчки приглядатись до малювання.

 

І було на що дивитись навіть Олімпієві! Юнак був неабиякий майстер. Робота коло образа поступала несподівано скоро. Не минуло й трьох годин — і образ був готовий. Та й як чудово був виконаний! Олімпій ніколи не бачив такого прегарного образа. 

 

Настав вечір. У келії померкло. Олімпій з труднощами підвівся на ліжку й засвітив лампадку. Але яке ж було його здивування, коли не побачив ні маляра, ні образа! Вони зникли...

 

Олімпій впав на постіль і, не розуміючи, що сталося, почав гаряче молитися.

 

А на другий день був празник Успіння Богородиці, і той чоловік, що замовив образ, з сумом у душі прийшов до церкви. Таке величне, урочисте мало бути сьогодні святкування... 

 

Глянув на престіл — і здригнувся. Що це? Новий образ Божої Матері вже стоїть на своїм місці? Спочатку не вірив своїм очам, а потім йому зробилося страшно, і він вибіг з церкви. За хвилину вернувся з людьми, і всі побачили, що в церкві справді стоїть замовлений в Олімпія образ. Настала велика радість. Урочисто посвячено образ. Потім усі люди пішли громадою в Київ подякувати Олімпієві за те, що він, незважаючи на недугу, за одну ніч намалював таку чудову ікону, ще й переніс її до церкви.

 

Але важко хворий Олімпій нічого не знав. Про це дивне диво дізналися ченці й теж зібралися коло Олімпієвої келії. Ігумен вступив у келію і запитав: 

- Отче, хто намалював образ?

- Янгол його намалював! - відповів ледве чутно Олімпій. - Тепер я це напевно знаю. Ось він тепер стоїть біля мене, щоб узяти мене з собою... 

По тих словах Олімпій завмер бездиханним. Душу монаха-митця забрав янгол-митець і поніс її перед Божий престіл по найбільшу нагороду.

 

(За матеріалами річника ілюстрованого журналу “Веселка” 1973 року, Видання Українського Народного Союзу, Джерсі-сіті — Нью-Йорк.)

 

Кіріос


03.04.2014 1820 0
Коментарі (0)

13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

16417
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1543
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1111
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2144
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3681
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1395

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1802

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

576

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1204

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1362
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

678
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24309
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

558
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

526
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

671
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1564
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

726
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

7498
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

675
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1763 3
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

663
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

570