Янгол-маляр

 

Olimpij

 

Ця історія взята з книги “Києво-Печерський Патерик” та оброблена українським письменником, журналістом та культурно-освітнім діячем Романом Завадовичем (1903-1985).

“Києво-Печерський Патерик” є збіркою переказів про життя ченців Києво-Печерської Лаври, що була створена в 13 столітті єпископом Симоном і ченцем Полікарпом.

 Печерський монах Олімпій жив за владарювання великого князя Всеволода Ярославича. Змалку дуже любив рисувати й малювати. Батько з матір'ю порадились і віддали свого талановитого сина вчитися малярства до грецьких малярів, що тоді розмальовували церкву Печерського монастиря в Києві.

Коли Олімпій закінчив науку малярства, то не тільки став відомим митцем, але й ченцем у Печерськім монастирі. Тут, у своїй келії, він малював ікони. До нього заходили люди навіть з далеких сторін і замовляли образи. Олімпій удень малював, а ввечері та вночі ходив до церкви на богослужіння, молився і співав побожні пісні.

Одного разу до Олімпія прийшов чоловік, що проживав за Києвом.

- Святий отче! - сказав. - Намалюйте образ Божої Матері. І, прошу Вас, постарайтесь, щоб він уже на свято Успіння був у нашій церкві. Того дня буде у нас великий празник.

Олімпій був радий сповнити прохання того чоловіка, але тимчасом важко захворів. Минали дні за днями, а праця коло образа не поступала. Тяжко зажурився Олімпій, сумував і той чоловік, що замовив образ. Празник Успіння був уже зовсім близько, люди готувались урочисто посвятити образ, а образа не було...

Напередодні Успіння вступив в кімнату недужого Олімпія якийсь невідомий юнак і, не промовивши ні слова, почав малювати образ.

“Мабуть, іншого маляра знайшов собі той чоловік і прислав його сюди”, - подумав Олімпій і став мовчки приглядатись до малювання.

І було на що дивитись навіть Олімпієві! Юнак був неабиякий майстер. Робота коло образа поступала несподівано скоро. Не минуло й трьох годин — і образ був готовий. Та й як чудово був виконаний! Олімпій ніколи не бачив такого прегарного образа. 

Настав вечір. У келії померкло. Олімпій з труднощами підвівся на ліжку й засвітив лампадку. Але яке ж було його здивування, коли не побачив ні маляра, ні образа! Вони зникли...

Олімпій впав на постіль і, не розуміючи, що сталося, почав гаряче молитися.

А на другий день був празник Успіння Богородиці, і той чоловік, що замовив образ, з сумом у душі прийшов до церкви. Таке величне, урочисте мало бути сьогодні святкування... 

Глянув на престіл — і здригнувся. Що це? Новий образ Божої Матері вже стоїть на своїм місці? Спочатку не вірив своїм очам, а потім йому зробилося страшно, і він вибіг з церкви. За хвилину вернувся з людьми, і всі побачили, що в церкві справді стоїть замовлений в Олімпія образ. Настала велика радість. Урочисто посвячено образ. Потім усі люди пішли громадою в Київ подякувати Олімпієві за те, що він, незважаючи на недугу, за одну ніч намалював таку чудову ікону, ще й переніс її до церкви.

Але важко хворий Олімпій нічого не знав. Про це дивне диво дізналися ченці й теж зібралися коло Олімпієвої келії. Ігумен вступив у келію і запитав: 

- Отче, хто намалював образ?

- Янгол його намалював! - відповів ледве чутно Олімпій. - Тепер я це напевно знаю. Ось він тепер стоїть біля мене, щоб узяти мене з собою... 

По тих словах Олімпій завмер бездиханним. Душу монаха-митця забрав янгол-митець і поніс її перед Божий престіл по найбільшу нагороду.

 

(За матеріалами річника ілюстрованого журналу “Веселка” 1973 року, Видання Українського Народного Союзу, Джерсі-сіті — Нью-Йорк.)


05.02.2014 1756 0
Коментарі (0)

30.04.2025
Олег Головенський

Загалом, декларації «обраних народом» виглядають доволі скромними. Нічого особливого. Але дещо цікаве є. Як і сам аналіз та «рейтинги» здобутків чиновників.

1287
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

564
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

916
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

1982
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3493
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2387 5

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

743

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

644

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

623

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

645
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10279
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1125
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5193
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

931
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2735
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

1130
29.04.2025

Усі кошти, зібрані з продажу квитків, будуть передані на підтримку Збройних сил України. Кожен квиток — це не просто внесок у незабутні емоції вечора, а реальна допомога нашим захисникам.  

324
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

649
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

560
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

612
18.04.2025

Президент Володимир Зеленський застерігає, що держава-агресор готується до завдання нових ударів по українській енергетичній інфраструктурі.  

965 2