Андрій Волощук: "Три депутата вирішують проблеми громади 50-тисячного міста"

 

У рамках програми «Відкритий світ», що створена та фінансується за сприяння бібліотеки Конгресу США, делегація з України відвідала далекий континент. Головна мета програми «Відкритий світ» – зміцнення взаєморозуміння та співпраці між Україною та Сполученими Штатами шляхом обміну досвідом та ідеями між українськими лідерами та їхніми американськими колегами. Програма «Відкритий світ» є єдиною програмою обмінів законодавчої гілки влади Сполучених Штатів і отримує щорічне фінансування від Конгресу США.

 

Варто зазначити, що в Україні програма діє понад 10 років, а ті, хто завдяки їй мав можливість побувати за кордоном, нині активно впроваджують отримані знання на практиці.

 

Цьогоріч у складі української делегації понад 40 депутатів різних рівнів віком до 35 років змогли ознайомитися з устроєм США, серед них і депутат Коломийської міської ради Андрій Волощук.

 

Перші два дні візиту делегація перебувала у Вашингтоні. Для українців провели екскурсію столицею. Під час прогулянки містом наші краяни поклали квіти до пам’ятника Тарасу Шевченкові, який встановлено у столиці США.

 

У Вашингтоні учасники програми мали змогу побачити Білий Дім, а також Верховний Суд. Побували вони і в Бібліотеці Конгресу. В одному з конференц-залів цієї величезної споруди депутатам з далекої України прочитали лекцію про історію державотворення у США.

 

Після трьох днів у Вашингтоні на українську делегацію чекали відвідини різних штатів. Андрієві  Волощуку випала нагода побувати у штаті Юта, де не так давно у Солт-Лейк Сіті відбувалася зимова Олімпіада. Жили українські політики в американських сім’ях і щодня мали насичену програму зустрічей.

 

Депутат розповідає, що за обмежений проміжок часу вдалося зустрітись з представниками різних гілок влади, громадських організацій, відвідати навчальні заклади та музеї. Під час численних зустрічей у американських посадовців виникало чимало запитань щодо системи місцевого самоврядування в Україні, політичної та економічної ситуації, не менше запитань мали і українці.

 

«Коли волонтер Корпусу Миру Майкл Ву запропонував мені поїхати до Сполучених Штатів Америки, я, звичайно, погодився, адже це була можливість отримати неабиякий досвід та подивитися на колиску демократії. Сподіваюсь, що отримані знання зможу втілити і в Україні», – каже А. Волощук.

 

Молодого політика доволі сильно здивувала система місцевого самоврядування, адже  в штаті Юта він перебував у місті Ора, яке має приблизно 50 тисяч населення і там є всього три депутати міської ради, які отримують заробітну платню та вирішують усі місцеві проблеми. Мер міста в Америці – людина позапартійна, його функції здебільшого публічні, наприклад, провести офіційний прийом. Цікаво, що містом керує… інша людина – «сіті-менеджер», котра закінчує університет за відповідною спеціальністю. Відтак зарплата у мера маленька, а от «сіті-менеджер» отримує набагато більше, ніж мер.

 

Головна відмінність від нашого самоврядування у тому, що бюджети американських міських рад формуються на місцях і не залежать, як у нас, «від центру». Усі податки, сплачені місцевими підприємцями, залишаються, і усі кошти витрачаються на розвиток власної інфраструктури.

 

«Що ще вразило, так це те, що всі депутати, мер міста переважно старшого віку, молоду особу серед них зустрінеш вкрай рідко, адже місцеве самоврядування в Америці не приносить дохід, воно скоріше є можливістю для самодостатніх бізнесменів попрацювати на добробут свого міста і країни. Якщо порівняти саму процедуру прийняття рішень, то особливих відмінностей немає. Єдине, що  в Америці відсутнє як таке поняття комісій. Тобто, на засідання сесії приходять люди, виступають перед громадою, а вже три депутати, керуючись виключно законодавством, а не емоціями, приймають рішення. З одного боку здається, що така невелика кількість народних обранців – це добре, але застосувати це в Україні, як на мене, неможливо. В нашій країні це, напевне, породило би ще більшу корупцію», – розповідає А. Волощук.

 

Чому ж справді позаздрив молодий депутат, так це системі електронного документообігу. Адже у США не побачиш черг у державних установах, а необхідні документи з різноманітних реєстрів, оплату послуг та чимало інших паперових справ можна вирішити сидячи вдома перед екраном монітора. «Таким чином, по-перше – відсутня можливість корупції, по-друге – зменшена кількість чиновників та їх відповідальність працювати у відповідності до термінів та норм Закону, по-третє – це зручно і комфортно для людей. Як на мене, то введення електронної системи документообігу – це першочергове завдання для України», – наголошує Андрій.

 

«Нам треба активніше запозичувати досвід Сполучених Штатів Америки, і те краще, що в них утворювалося століттями, впроваджувати в Україні. Актуальним є питання децентралізації влади, адже світова практика показує, що громада стає набагато успішнішою, коли податки залишаються на місцях, а питання розподілу коштів та визначення пріоритетів розвитку  повністю в руках громади того чи іншого міста, а не керівників країни. До речі, основний обов’язок працівників міської ради в США –  максимально сприяти приватному бізнесу, надаючи інформацію про кредити, супроводжуючи реалізацію бізнес-ідей, а не паперові проблеми видачі довідок», – наголошує А. Волощук.

 

Після повернення на Батьківщину учасники стажування з ентузіазмом розповідають своїм колегам про можливості місцевого самоврядування та про необхідність реформування в Україні.

 

«Американці, коли хочуть щось змінити, виходять на вулиці і вимагають дотримання своїх прав і свобод, нам треба ще повчитися у них згуртованості. Найбільше ж українцям треба перестати боятись чиновників, адже вони отримують заробітну плату з наших податків, тож по суті ми їх утримуємо і вони зобов’язані захищати наші права та працювати заради нашого добробуту», – переконує Андрій.

 

«Мені, звичайно, було дуже цікаво подивитися на життя з середини в іншій країні. Чимало стереотипів про Америку в мене розвіялось. Я зрозумів, що Сполучені Штати – це справді колиска демократії, де верховенство права і законів – головне! Україні є чому повчитися і до чого прагнути. Наша країна порівняно молода, нам є куди рости. І, звичайно, Україні не треба копіювати систему місцевого устрою Сполучених Штатів, але найкращий досвід потрібно все-таки запозичати і впроваджувати, адже такі речі, як електронний документообіг та децентралізація влади, реально впровадити за доволі короткий термін. Як казав геній українського народу Тарас Шевченко, ми повинні і чужого навчатись, і разом з тим свого не цуратись».

 


Оксана Островська,

тижневик «Коломийські ВІСТИ»


28.03.2013 1719 0
Коментарі (0)

30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1442
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

2986
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1041
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1091
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1108 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3291 5

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві кудись заглядати можливо щось голосно запитувати і одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

76

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1006

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

841

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

381
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

217
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2403
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1183
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

492
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15114
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7417
16.06.2025

У селі Гошів, що на Івано-Франківщині, на Ясній Горі розташований монастир Чину святого Василія Великого. Зокрема, на дзвіниці Гошівського монастиря знаходиться один з чотирьох карильйонів України.  

851
26.06.2025

Роботи Нікіти Тітова стали символами українського спротиву. Його плакати підтримують, надихають і говорять мовою, яка зрозуміла кожному. Та попри публічне визнання, автор часто стикається з піратством власних робіт.  

415
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

324
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

412
19.06.2025

Депутати Верховної ради України 18 червня 2025 року підтримали в цілому законопроєкт № 11469 про множинне громадянство.   

698
18.06.2025

Україна готується до виборів після завершення воєнного стану, але це будуть не звичайні, а унікальні вибори, які потребуватимуть окремого закону.  

1155