Алкоголізм і вагітність

 

/data/blog/120079/ec4cae9906bc042539371fe5e67b2018.jpg

 

На початку XIX століття німецький лікар Еміль Крепелін писав, що наслідки алкоголізму не настільки страшні, оскільки половина людства – жінки – майже не причетні до алкоголю.

 

Якщо алкоголізм набуде поширенним і серед жінок – нашим нащадкам буде загрожувати повна загибель”, – пророкував він.

 

Алкоголь згубно впливає на статеві клітини, порушує їх дозрівання, життєздатність, викликає в організмі вагітної жінки непоправні зміни. Хочеться нагадати і застерегти: у любительок спиртного вагітність протікає з ускладненнями, токсикозами, інфекцією, а пологи настають, у більшості випадків, раніше терміну”, – розповідає лікар акушер-гінеколог міського клінічного пологового будинку Наталія Савіцька.

 

Усе необхідне для росту і розвитку дитина, що перебуває в утробі матері, отримує з її кров’ю через спеціальний орган – плаценту.

 

Вона має властивості вибірково пропускати поживні речовини, видаляючи продукти переробки. На жаль, алкоголь не тільки успішно долає цей бар’єр, але і залишає свій слід, порушуючи захисні функції плаценти і материнського організму. З цієї причини у плода розвивається кисневе голодування, порушується живлення, тощо.

 

Плацента може затримувати і знешкоджувати найбільш токсичний продукт розпаду алкоголю – оцтовий альдегід, починаючи тільки з 12 тижнів вагітності. У плоду в ці тижні закладаються і формуються найважливіші органи. Тому найбільш небезпечним вплив алкоголю є в перші три місяці вагітності. Досліди на тваринах переконливо доводять, що через вплив алкоголю в ранній період вагітності, зародок або гине, або його розвиток серйозно порушується. Дітям алкоголіків властиві деякі спільні риси. По-перше, як правило, вони народжуються з маленькою вагою (близько 2 кілограмів), мають малий зріст (45 сантиметрів і менше). У таких дітей низький лоб, наявна шкірна складка над бровами, укорочений ніс з запалим переніссям, маленькі неправильно розташовані очі з неоднаковими очними щілинами, вушні раковини неправильної форми. Крім того, окружність голови і розміри мозку зменшені”, – каже Наталія Савіцька.

 

За її словами, діти, організм яких систематично отримував алкоголь в утробі матері, погано розвиваються, вони частіше хворіють, не в змозі засвоїти комплекс навичок і знань, необхідних людині в житті. І допомогти їм лікарі практично не можуть. Але й цим не вичерпується підступність алкоголю.

 

До кінця вагітності плід може перейняти пристрасть матері до спиртного. В майбутньому навіть рідкісне вживання такими людьми спиртних напоїв може в короткі терміни привести до різних психозів з тяжкими наслідками.

 

Небезпечний для дитини і алкоголь, який приймає жінка в період годування немовляти грудьми. Організм малюка ще не захищений від токсичної дії спиртного.

 

Системи, які в певній мірі будуть його знешкоджувати і виводити, дозрівають тільки до 4-5 років життя. Навіть незначні дози алкоголю можуть затримати розумовий розвиток дітей.

 

Система репродукції (відтворення) людини раціонально продумана самою природою. Вона всіма силами оберігає майбутнє життя від впливу багатьох шкідливих і небажаних факторів.

 

Ризик народження неповноцінної дитини пов’язаний не тільки з тривалістю зловживання алкоголем, але й з індивідуальними особливостями організму жінки, повноцінністю функцій її печінки, кровоносних судин.

 

Жоден лікар не може визначити, яка доза спиртного виявиться фатальною для майбутньої дитини: ковток, чарка чи більше. Проте, за статистикою, вірогідність народження немовлят з комплексом патологічних змін у жінок-алкоголіків дуже велика і складає від 30 до 50 відсотків.

 

Любов Загоровська


Коментарі (0)

09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1350
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1033
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2050
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3537
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1329
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1314

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1644

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

479

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1122

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1284
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

321
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24242
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

491
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

371
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

601
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1488
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

664
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

2089
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

573
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1447 2
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

601
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

517