Як зробити закордонний паспорт за 170 гривень

 

До мене, як до депутата обласної ради звертаються громадяни з приводу проблем із виготовленням закордонного паспорта. Часто люди платять зайві гроші, не знаючи потрібної інформації, яка дозволяє їх не платити. Ми з юристами опрацювали законодавство та готові надати вичерпну інформацію за які послуги платять українці. І плата за які з них не є обов’язковою.

 

Ряд платежів, котрі «автоматично» приймають у паспортних столах, справляються з клієнта за його бажанням. Але у паспортній службі немає переліку необов’язкових платежів на жодному зі стендів.

 

Для виготовлення закордонного паспорта на практиці працівники паспортної служби вимагають сплатити державне мито – 170 гривень, за бланкову продукцію – 150 гривень, за послуги місцевого відділу Державного департаменту у справах громадянства, іміграції та реєстрації фізичних осіб - 87 гривень 15 копійок, за послуги виготовлення довідки про відсутність чи наявність судимості - 13 гривень 10 копійок, за страхування від 50 до 150 гривень та за послуги «Інформаційного центру», який виконує роль посередника - від 70 до 150 гривень. Таким чином вартість виготовлення закордонного паспорта - від 540 до 680 гривень.

 

Насправді, є кілька варіантів виготовлення документу. При чому не настільки вартісних.

 

Варіант перший - «комерційно-популярний». Можна мовчки оплатити все, що запропонують у паспортному столі. Це обійдеться, як ми вже казали, у 540-680 гривень за стандартне нетермінове оформлення документу.

 

Варіант другий - «компромісний». Довідку про наявність чи відсутність судимості можна виготовити самостійно в Інформаційному центрі УМВС. В Івано-Франківську він знаходиться за адресою вул. Коновальця, 42б. Коштуватиме ця послуга 13 гривень 10 копійок. Приходити слід уже з оплаченою квитанцією за послуги Інформаційного центру УМВС, прихопити паспорт та ідентифікаційний код. При здачі заповненої заяви і квитанції Вам буде призначено дату, коли можна буде забрати готову довідку. Для порівняння: виготовлення таких довідок ДП «Інформ-Ресурси», крім офіційних 13 гривень, ще додатково відбере у вас від 44 до 117 гривень, залежно від терміновості й призначення документу.

 

Після того, як довідка буде на руках, ідемо в паспортний стіл, там оплачуємо решту платежів. Це держмито, бланк паспорта та послуги ВГІРФО. Там можуть вимагати страхування і оплату послуг державних підприємств «Документ» та «Інформ-Ресурси» - від цього можна чемно відмовитися. Ясна річ, що у паспортних столах всім ввічливо вручають бланки таких заяв про співпрацю вже разом із актами виконаних робіт, після підписання котрих гаманець худне на кількасот гривень. Якщо співробітники МВС наполягатимуть або почнуть відмовляти на цій підставі у прийомі пакету документів, слід звернутися офіційно через канцелярію із заявою-скаргою про це, додавши при цьому копії своїх документів та копії оплачених квитанцій (оригінали зберігайте у себе аж до вирішення проблеми).

 

Потрібно вимагати, щоби прийняли пакет документів для оформлення закордонного паспорта. Вимагайте повідомити автора заяви у порядок і строки, передбачені чинним законодавством, про результати розгляду заяви і можливий час здачі пакету документів.

 

Цей варіант, як правило, нервовий і тривалий, але економить гроші.

 

Варіант третій - «принциповий», за 170 гривень. Якщо знати добре свої права та аргументовано вміти їх відстоювати, можна отримати послугу максимально дешево. Але будьте готові захищати своє право у суді.

 

В грудні 2013 року Верховний суд України прийняв постанову про незаконність усіх платежів за оформлення закордонного паспорта, що перевищують 170 гривень. Декретом «Про державне мито» передбачена плата за оформлення та видачу закордонного паспорта у розмірі 170 гривень. Це обов’язковий платіж. У свою чергу Переліком платних послуг, які надають підрозділи МВС та ДМС також передбачено плату за оформлення закордонного паспорта громадянина України в розмірі 87 гривень 15 копійок. У зв’язку з цим Верховний суд зазначає, що органи ДМС України не вправі вимагати повторної оплати тих самих дій на підставі іншого нормативно-правового акта. 
Відповідно до п. 4 «Порядку надання підрозділами Міністерства внутрішніх справ та Державної міграційної служби платних послуг», затвердженого постановою КМУ, окремо повинна оплачуватися також вартість бланка – 120 гривень. Верховний суд України вважає вимоги зі сплати вартості бланка паспорта неправомірними, оскільки у вищезгаданому Порядку не встановлено розмір такого відшкодування, не передбачають його й Правила. При цьому надати докази, які б підтвердили вартість бланка паспорта, ДМС відмовився, пославшись на конфіденційність інформації.

 

Отже, вимоги органів Державної міграційної служби надати документи та сплатити платежі за оформлення та видачу паспорта громадянина України для виїзду за кордон, які не передбачені Законом України «Про порядок виїзду з України і в’їзду в Україну громадян України» та «Правилами оформлення і видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон і проїзного документа дитини, їх тримання та вилучення» є безпідставними і незаконними. Зокрема, платіжний документ з відміткою банку, відділення поштового зв’язку або коду проведеної операції про оплату вартості адміністративної послуги – 87 гривень 15 копійок та бланка паспорта – 120 гривень.

 

На жаль, працівники більшості даних органів продовжують вимагати незаконні платежі і відмовляються оформлювати закордонні паспорти, посилаючись на те, що норми чинного законодавства змінені не були, а рішення суду є обов’язковим лише у конкретній справі та для інших судів.

 

Спочатку варто озброїтися копією постанови Верховного суду, витягами з закону про її обов’язковість та кримінальну відповідальність за її невиконання і намагатися ввічливо, але наполегливо, пояснити це працівникам органів міграційної служби. Як показує практика, кількість «свідомих» відділень є дуже низькою, тому будьте готові до відмови.

 

На цьому етапі більшість громадян вирішує, що отримати паспорт важливіше і платить усі «зайві» платежі. Однак і після отримання паспорта Ви не втрачаєте можливості захистити своє порушене право та повернути гроші. Для цього потрібно подати позов до суду, аби той визнав неправомірними дії управління Державної міграційної служби України, і вимагати стягнення за зайво сплачені кошти в розмірі 207 гривень – 87 гривень 15 копійок та 120 гривень. Суд зазвичай задовольняє позов

 

/data/blog/200797/0eb2574966519bef66392b301e2bbddd.jpg


02.02.2023
Тетяна Дармограй

Фіртка зібрала актуальну інформацію про правила вручення повісток під час воєнного стану та відповіді на розповсюджені запитання.

2511
24.01.2023
Тетяна Дармограй

Втеча з дому — це найчастіше протест дитини. Згідно зі статистикою, лише у 2022 році на Прикарпатті розшукували понад 180 дітей. На щастя, правоохоронці усіх знайшли та повернули батькам. 

1025
16.01.2023
Тіна Любчик

Журналістка Фіртки розпитала в отця Йосафата Бойка, настоятеля парафії Святих Кирила і Методія в Крихівцях, як зберегти подружній союз, що символізує собою таїнство вінчання та як жити в сім’ї згідно з Божими заповідями.

7023
06.01.2023
Уляна Мокринчук

Журналістка Фіртки поспілкувалась з лікаркою-терапевтом, дієтологинею Тетяною Чевалюк та дізналась, як не переїдати під час святкових застіль, як харчуватись людям, які дотримувались посту та чим допомогти організму після свят.  

1761
03.01.2023
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає, які обов’язки у призовників, військовозобов’язаних і резервістів та що нового передбачає порядок.  

6625
30.12.2022
Уляна Мокринчук

Журналістка Фіртки дізналась, як новини впливають на людину, її стан та емоції та як в сьогоденні читати новини без шкоди для психічного здоров'я.

1907

Якби усіх людей, що беруть участь у дискусіях  в соцмережах, які розгорнулися довкола Почаївського монастиря, зібрати разом, то ними можна було б  легко заповнити центральний собор обителі та й весь  монастир до зовнішніх мурів.  

577

Потенціал енергетичних запасів і підземних сховищ газу України для забезпечення надійного резервного джерела природного газу для країн Європи, включно з Великобританією. Розкриття потенціалу Лондона, як світової фінтех-столиці, для сприяння широкомасштабним інвестиційним проєктам у цій сфері та створення мережевої платформи для співпраці та процвітання компаній в Україні та Великобританії.

1194

Нова українська школа стартувала влітку 2016 року з розробки й затвердження Державного стандарту початкової освіти та Державного стандарту базової освіти. "Зображення" бажаного випускника НУШ: особистість, патріот та інноватор. Задля досягнення поставлених завдань освіта має стати інклюзивною та компетентнісно орієнтованою.

1493

Через безліч фільмів та подорожей ми познайомилися з так званим «європейським» або «американським» Різдвом, де поміж красивих гірлянд не видно жодної згадки про Христа. Різдво Христове без Христа! 

1502
05.02.2023

Війна та стрес стають однією з причин, які суттєво впливають на зміну харчових звичок.  

340
31.01.2023

Найулюбленішою стравою українців вважається червоний борщ. Готують його часто із засмажкою, різними овочами та м'ясом. Однак є такі інгредієнти, які можуть лише зіпсувати смак страви.  

513
25.01.2023

Всім відома фраза "краще не їсти після шести вечора". Багато людей дотримуються цього правила, особливо, коли намагаються схуднути. Але чи може сон натщесерце погано вплинути на самопочуття? Читайте, чи можна лягати спати голодним.  

739
05.02.2023

Журналістка Фіртки розпитала в отця Йосафата Бойка, настоятеля парафії Святих Кирила і Методія в Крихівцях, яка повинна бути модель сім’ї з християнської точки зору.  

344
31.01.2023

Якщо люди вільного стану одружилися цивільно, і в них не було раніше іншого вінчання, то щоб вони могли іти до сповіді та до причастя — мають повінчатися.

460
24.01.2023

Коли подружжя переживає кризові моменти у сім’ї – слід прийти на розмову чи то до священника, чи до духівника, чи хорошого психолога, оскільки є різні ситуації й відповідно різні ділянки компетенції.

578
18.01.2023

19 січня за юліанським календарем українці святкують Водохреще. Цього дня є безліч різних традицій, безпосередньо пов'язаних з водою.

906
04.02.2023

Сьогодні працюють над оформленням необхідних документів та зйомкою відеофільму, який продемонструють згодом.

291
04.02.2023

Сили безпеки і оборони України продовжують посилюватися. Так, в МВС почали формувати штурмові бригади «Гвардія наступу».  

322
31.01.2023

Президент Хорватії Зоран Міланович заявив, що виступає проти передачі зброї Україні західними союзниками, а також висловив переконання в тому, що окупований Росією Крим ніколи не повернеться до складу України.  

400
25.01.2023

Президент Володимир Зеленський подякував лідерам Німеччини й США за рішення надати Україні танки Leopard 2 і M1 Abrams, зазначивши, що провідне значення тепер має їхня кількість та швидкість постачання.  

548
20.01.2023

Голова грузинської провладної партії виступив за відновлення прямого авіасполучення між Тбілісі та москвою.  

801