Як змінився Франківськ за сто років. Готель Сакса

 

dsc_5785

Фото Ігоря Гудзя

Героїнею цієї статті буде непоказна двоповерхова кам’яниця праворуч. На жаль, видавці поштівок не спромоглися випустити її окремий вид. І дарма, адже кам’яниця мала довгу й цікаву історію.

 

10 липня 1787 року власниця міста Катерина Коссаковська у книзі земельних надань зробила наступний запис: «Надати Шльомі Саксу, обивателю Станиславова, пляц за Тисменицькою брамою, по лівій руці від фігури св. Яна Непомуцена з одного боку, з іншого ж боку – до валів, а фронтом до центральної дороги». На цій площі було дозволено «мурувати кам’яницю та інші потрібні для тої кам’яниці будівлі ставити», пише Репортер.

 

Тисменицька брама містилась навпроти адмінкорпусу медуніверситету, тож землю Саксу виділили на місці сучасного пасажу Гартенбергів. На початку ХІХ століття згаданий Шльома (тобто Соломон) на ділянках №№ 203, 204, 205 звів перші споруди, які добре видно на мапі Вальтгаузена 1805 року. Однак капітальне будівництво тут закипіло лише після знесення фортечних мурів і осушення ровів.

 

У 1833 році син Шльоми Леон Сакс поставив триповерхову кам’яницю, яка після розбудови у 1839-му стала одним із найбільших житлових будинків міста. Поруч він спорудив двоповерховий готель, який бачимо на поштівці. Довшим фасадом, що налічував 11 вікон, споруда виходила на теперішню Галицьку, бічним – на Сотника Мартинця. З кількох десятків готелів міста заклад Сакса вважався найкращим. Перший станиславівський історик М. Грибович у своїй праці, яка побачила світ у 1847-му, пише таке: «Заслуговує на згадку заїжджий дім п. Леона Сакса, при вулиці Тисменицькій, де минулого року для громадськості була збудована гарна і простора бальна зала…».

 

Нижній поверх готелю займали різні торгові заклади. Одним із перших орендарів був Криштоф Чучава, який тримав крамницю прянощів у наріжній частині кам’яниці. Вона проіснувала до початку ХХ століття, щоправда, змінила власника і розширила асортимент делікатесами та винами.

 

У революційних подіях 1848 року Леон Сакс відігравав найактивнішу роль. Він належав до таємного гуртка міщан, які вимагали скасування панщини і розсилали відповідні відозви до сусідніх поміщиків. Коли у місті сформували національну гвардію, Леон став одним з шести офіцерів, а його сини Станіслав і Адольф – солдатами. 9 травня у залі готелю відбулися збори, де мешканці обрали Окружну раду, до її складу увійшов і власник закладу.

 

В описі Станиславова 1854 року історик Садок Баронч згадує, що, крім бальної зали, готель має ще гарну театральну. Власного театру місто не мало, тож мандрівні групи давали вистави у Сакса. У тому ж десятилітті готель купує багатій Абрагам Гальперн, який назве його «Європейським».

 

У 1867 році до Станиславова прибув молодий режисер Мілош Стенгель. Він орендував залу Гальперна й заснував тут перший професійний драматичний «Театр імені Юліуша Словацького». Позбавлений будь-якої підтримки, театр відіграв лише два сезони, після чого назавжди залишив місто.

 

Схоже, власники готелю не надто переймались театральним життям. Газета «Хроніка Станіславовська» за 1885 рік пише, що «театральна зала у тутешньому готелі «Європейському» являє собою вражаюче видовище знищення та занедбання. Між тим, пани Гальперні люди інтелігентні, бували за кордоном, тож мусили бачити, як в інших містах виглядають театральні зали». Після чого журналіст закликає Гальпернів пожертвувати кілька сотень злотих на реставрацію. Господарі не поспішали витрачати гроші, тож зала, за словами мистецтвознавця Кароля Естрейхера, більше нагадувала стодолу, ніж храм муз. Лише через шість років музичне товариство спорудило новий театр, у приміщенні якого нині працює філармонія.

 

Гальперни продали будинок братам Гартенбергам у 1899 році, а ті незабаром збудували у подвір’ї свій знаменитий пасаж. Потім почалась Перша світова, під час якої «Європейський» вщент зруйнували. Сьогодні на його місці тротуар перед пасажем.

 

/data/blog/121561/4b665e92ca77115e1f5223fead57af2f.jpg


07.12.2016 1494 0
Коментарі (0)

30.04.2025
Олег Головенський

Загалом, декларації «обраних народом» виглядають доволі скромними. Нічого особливого. Але дещо цікаве є. Як і сам аналіз та «рейтинги» здобутків чиновників.

2440
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1142
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1086
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

2265
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3702
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2681 8

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

945

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

809

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

756

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

720
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10435
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1286
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5428
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

1137
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2931
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

1285
29.04.2025

Усі кошти, зібрані з продажу квитків, будуть передані на підтримку Збройних сил України. Кожен квиток — це не просто внесок у незабутні емоції вечора, а реальна допомога нашим захисникам.  

526
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

381 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

822
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

708
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

757