Як займатися спортом на морозі?

 

На термометрі мінус 20?  Саме час стати на лижі.

 

Наша зима, яка першу свою половину бовталася на позначці близько нуля, вирішила піти в іншу крайність, чим сильно засмутила любителів зимових видів спорту. На ковзанах і лижах що при нулі, що при мінус тридцяти не дуже-то покатаєшся. Але чи не так страшний холод для занять спортом і чи можна все ж без ризику для здоров‘я вийти в таку погоду на лижню, гірський схил або каток?

 

У школах уроки фізкультури на вулиці не проводяться, якщо стовпчик термометра опускається нижче мінус 15. Міжнародна федерація лижного спорту не рекомендує проводити офіційні змагання при температурі нижче мінус 17. Але при цьому правила передбачають, що скасування змагань повинно узгоджуватися з суддями і спортсменами. Оскільки в деяких випадках при низькій вологості можна змагатися і при більш сильному морозі, пише ВКурсе.ua.

 

Для звичайного любителя лиж або ковзанів ніяких суворих лімітів, крім власного самопочуття, немає. І, витримуючи розумну норму, кожен може визначити сам, кататися сьогодні чи ні. Хоча ще зовсім нещодавно, кілька десятиліть тому, радянська промисловість випускала мазь для лиж, розраховану на температуру мінус 30, і нікого це не шокувало. Виходили і каталися!

 

Як стверджують фахівці, небезпечний не сам мороз, небезпечно неправильне поводження. А при дотриманні декількох корисних порад і в таких умовах можна і позайматися спортом, і здоров’ю не нашкодити. Що ж потрібно робити?

 

Правильно одягатися!

Головна помилка, якої припускаються багато, — занадто сильно кутаються. Три шуби не допоможуть! Потрібно, щоб вам було тепло не по дорозі на стадіон, а на самій лижні. Тобто необхідно підібрати такий комплект одягу, який би утримував оптимальну температуру під час занять спортом, а не до чи після.

 

Не спітніти!

Це наслідок правильного чи неправильного вибору одягу. Якщо ви спітніли на лижні, то після зупинки вас тут же прихопить холодом, а це на сильному морозі вже дуже небезпечно. Адже, як правило, немає можливості переодягнутися. Зараз існує багато видів спеціального термобілизни для спортсменів: легке і тонке, воно тим не менш утримує тепло і швидко виводить вологу.

Вкрай важливо тримати ноги сухими. У старі часи для цього в черевики навіть сипали тальк. Зараз досвідчені спортсмени надягають два носка: спочатку бавовняний, а поверх нього вовняний. У цій комбінації створюється повітряна подушка, що не дозволяє ногам мерзнути. Взуття після закінчення занять потрібно змінити обов‘язково. Багато лінуються тягнути з собою в парк велику сумку з зимової взуттям, вважаючи за краще добиратися до лижні і назад в лижних черевиках. Це сильний мороз теж загрожує ускладненнями.

 

Користуватися жирними мазями для обличчя!

У жодному разі не можна використовувати в мороз мазі на водній основі. Вони не захищають і не зігрівають відкриті ділянки шкіри, а, навпаки, тільки охолоджують. Креми і мазі повинні бути на жировій основі. Теоретично навіть необов’язково купувати спеціальну мазь, можна дістати будь-яку з домашніх запасів, але уважно прочитати її склад. Раніше спортсмени взагалі мазалися просто жиром і успішно уникали обмороження. (Докладніше про те, як вибрати захисні мазі, читайте на сайті kp.ru у рубриці «Здоров‘я».)


Використовувати досягнення прогресу

Крім термобілизни, сучасна наука приготувала спортсменам багато подарунків. Навіть професійні лижники катаються зараз в мороз в спеціальних захисних масках, як у ніндзя. Деякі не соромляться, катаючись на звичайних лижах, надягати навіть гірськолижні окуляри. Різні устілки використовуються лижниками і конькобіжцями вже давно. А ось електропідігрів черевик — штука досить нова. Спеціальний електричний акумулятор розміром з сигаретну пачку приєднується до обладнаного черевика для гірських лиж або сноуборду і гріє ноги спортсмена, розтинає по схилах. Як правило, ємності акумулятора вистачає на кілька годин — як раз покататися.

 

Не менш важливо грамотно поводитися під час занять. У мороз краще проводити короткі, але інтенсивні заняття, уникаючи зупинок, під час яких розпалені м’язи холонуть. Одна з головних проблем — в сильний холод важко дихати. Тому краще намагатися робити часті неглибокі вдихи. Розігнатися до серйозних швидкостей при цьому вам, швидше за все, не вдасться, але запалення легенів ви точно уникнете.

 

Ключове питання

А чи можна в таку погоду прийняти чого для зігріву? Адже недарма ж і на гірськолижних схилах глінтвейн продають, і у фляжці з собою коньяк з чаєм можна взяти. Як би це кого не засмутило, але професіонали стверджують, що алкоголь в цьому випадку не допомагає. Єдине, що він може допомогти, — це підняти настрій після занять. Але тільки коли всі наведені вище рекомендації дотримані: ноги в теплі, а спортивний костюм змінений на теплий пуховик.

 

Екіпірування

Шолом і окуляри непогано захищають, але при мінус 20 радять одягати підшоломник.

 

Спеціальні маски просто необхідні для швидкісного спуску. Лижникам-любителям як мінімум треба намазати обличчя спеціальним кремом.

 

Під комбінезонами у спортсменів — спеціальне термобілизна. Але після фінішу все одно потрібно швидко одягнутися.

 

У такий екіпіровці стартували гірськолижники на етапі Кубка світу в американському Бівер Крик при мінус 22.Сучасні рукавички не продуваються вітром, але в холодутреба побільше рухати пальцями.


16.02.2012 2199 0
Коментарі (0)

30.04.2025
Олег Головенський

Загалом, декларації «обраних народом» виглядають доволі скромними. Нічого особливого. Але дещо цікаве є. Як і сам аналіз та «рейтинги» здобутків чиновників.

2268
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1061
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1020
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

2169
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3620
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2557 7

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

864

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

748

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

704

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

696
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10371
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1219
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5341
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

1067
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2857
17.04.2025

Сьогодні, 17 квітня, християни відзначають Чистий четвер — особливий день у Страсному тижні, який символізує очищення тіла й душі напередодні Великодня.  

1217
29.04.2025

Усі кошти, зібрані з продажу квитків, будуть передані на підтримку Збройних сил України. Кожен квиток — це не просто внесок у незабутні емоції вечора, а реальна допомога нашим захисникам.  

444
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

313 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

755
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

651
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

699