Як в СРСР "звіздили" немовлят (фото)

 

На Водохреща журналісти Еспресо.TV пропонують згадати "дивакуватий" радянський обряд "звіздіння", який мав повністю викорінити "хрещення"

Еспресо.TV розпочинає серію публікацій про штучні  "традиції та обряди" Союзу, які сьогодні викликають як мінімум здивування. Адже за радянських часів існувало чимало обрядів, які були нав’язані партією згори і мали повністю стерти всі релігійні звичаї. 

Скасування радянською владою релігійних свят було початком широкомасштабної кампанії більшовиків проти церкви. Раніше релігія проникала практично в усі сфери людського життя, і комуністична ідеологія повинна була зайняти її місце за будь-яких умов. При цьому комуністи пішли типовим релігійним шляхом. Як і перші християнські єпископи, які для поширення нової віри не забороняли більшість традиційних язичницких обрядів, а "переорієнтовували" їх в християнське русло, наповнюючи новим сенсом, комуністи 20-х вирішили замінити таїнство хрещення новим комуністичним ритуалом таким же по суті, але з іншою назвою і підтекстом. Нове "хрещення" отримало назву "звіздіння" або "октябрини". 

Сам обряд, який зараз викликає посмішку, з'явився у Союзі в 1920-х роках.  Відомо, що це "таїнство" мало  відбуватися у Палаці культури. Все починалося з урочистої ходи батьків зі своїм чадом килимовою доріжкою. Природно, що під час такого заходу, мали обов'язково бути присутніми депутати райради, передовики виробництва, профорги, комсорги і т. д. 

Спочатку батьки повинні були піднести дитину до священного вогню . Це мало велике значення. Адже, якщо хрестили водою, то під час "звіздіння" дитину "освячувала" інша стихія – вогонь. Протягом цього "таїнства" також мав гучно лунати "Інтернаціонал". 

Згодом працівниця совкульта мала взяти немовля і розповісти йому про його вище призначення: служити справі комунізму, партії. Після цього до обряду долучалися жінки з ансамблю народної музики. Вони мали заспівати щось народно-урочисте, а потім дитині вішали на шию чи причіпляли до пелюшок зірку. Звісно, малечу після цього обряду відразу записували до Комсомолу. Так було в 20-ті роки минулого століття. Пізніше придумали додаткові стадії - жовтенята та піонери.

Відомо, що під час "звіздінь", як і на хрестинах, батьки малюка і сам винуватець торжества отримували небачені подарунки. Наприклад, відомо, що у 20-х роках на одному з подібних заходів на заводі ім. Карла Маркса діткам піднесли ковдри і кілька метрів тканини.

Ще одним незмінним атрибутом "хрестин" в радянському стилі були імена малюків, витримані в новому ідеологічному варіанті. Хлопчиків батьки називали Володимирами - на честь вождя пролетаріату, а дівчатам діставалося ім'я його вірної бойової подруги - Надії. А ось діткам, чиї батьки особливо захопилися комуністичною вірою, доводилося набагато гірше. У 20-30-х роках надзвичайно популярними були наступні імена: Ленін, Январіна, Октябрина, Владлен, Евіл (епоха Володимира Ілліча Леніна), Кім (Комуністичний інтернаціонал молоді), Орелітос (Октябрьская революция, электрификация, труд – основа социализма).   

Звісно, з часом "звіздіння"  зазнало трансформації.  Так, з дорослішанням комуністичного руху, дітей почали долучали до "радянського хрещення" у більш "зрілому" віці, тобто починаючи з 7-ми років. 

Цікаво, що ті дітлахи, які не хотіли, щоб на них цей обряд справляв якусь силу, спеціально схрещували за спиною два пальці. Вони вірили у те, що хрест, створений за допомогою пальців, захищав їх від "радянського хрещення".

Ті ж дітлахи, які свято вірили ідеалам партії, ще тривалий час перебували у стані ейфорії, ділячись один з одним спогадами про пережиті щасливі миті.

 

Цікаво, що тих поодиноких радянських школярів, яких батьки після "озвіздіння" хрестили, однокласники висміювали та, м’яко кажучи, недолюблювали.

Тим не менше зараз про це "радянське таїнство" більшість українців вже й не пам'ятає, а його неприродне нав’язування виглядає комічним та викликає гірку посмішку.

 

Кароліна Тимків


19.01.2015 3290 0
Коментарі (0)

30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1443
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

2989
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1042
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1092
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1109 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3292 5

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати і одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

83

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1007

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

842

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

381
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

218
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2404
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1184
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

493
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15115
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7418
16.06.2025

У селі Гошів, що на Івано-Франківщині, на Ясній Горі розташований монастир Чину святого Василія Великого. Зокрема, на дзвіниці Гошівського монастиря знаходиться один з чотирьох карильйонів України.  

852
26.06.2025

Роботи Нікіти Тітова стали символами українського спротиву. Його плакати підтримують, надихають і говорять мовою, яка зрозуміла кожному. Та попри публічне визнання, автор часто стикається з піратством власних робіт.  

416
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

325
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

413
19.06.2025

Депутати Верховної ради України 18 червня 2025 року підтримали в цілому законопроєкт № 11469 про множинне громадянство.   

699
18.06.2025

Україна готується до виборів після завершення воєнного стану, але це будуть не звичайні, а унікальні вибори, які потребуватимуть окремого закону.  

1156