Як у Івано-Франківську працює первинна медична допомога

 

 

Сьогодні дуже часто говорять про реформу медичної галузі та про перехід із дільничної служби до інституту сімейної медицини.

 

Що таке первинна медична ланка, як вона розвинена у Івано-Франківську та чи готова до реформування, розповіла головний лікар міської поліклініки №4 Таїсія Єрєміна.

 

За її словами, медична допомога за видами розподіляється на декілька рівнів: на екстрену, первинну, вторинну (спеціалізовану), третинну (високоспеціалізовану), паліативну, медичну реабілітацію. На первинному рівні медична допомога надається дільничними терапевтами, педіатрами, сімейними лікарями, які мають певну дільницю і опікуються людьми, які на ній проживають.

 

Основним завданням лікаря первинної ланки є спостереження за станом здоров’я своїх підопічних, за розвитком можливих ризиків виникнення захворювання, проведення лікувальної роботи, реабілітаційних заходів. Тому важливою є профілактична робота, донесення до відома населення інформації про можливий ризик і про основні симптоми захворювання, про те, як себе поводити в тих чи інших ситуаціях.

 

Для поширення знань серед населення щодо таких загрозливих захворювань як туберкульоз, гіпертонічна хвороба, цукровий діабет, тощо в різних районах міста періодично поліклініками, за участю лікарів первинної ланки міста, проводяться Дні здоров’я.

 

„Первинна ланка медицини зараз на слуху тому, що на неї дуже багато покладено. Якщо вона справиться з цим завданням, то результатом стане раціональне використання державних коштів, якісне надання медичної допомоги, скорочення невиправданих витрат. В принципі, лікар первинної ланки має взяти на себе основну кількість захворювань, які він може пролікувати, звільняючи від навантаження вузьких спеціалістів, спеціалістів вторинної ланки”, – розповідає Таїсія Єрєміна.

 

На сьогоднішній день в Україні працює майже 50% лікарів первинної ланки, тоді як у розвинених медичних технологіях за кордоном первинна ланка займає 60-80%. Позитив реформування в тому, що лікар стане більш самодостатнім. Адже в Україні медики первинної ланки зведені лише до надання окремо терапевтичної або педіатричної допомоги. А легкі неврологічні, лор, гастроентерологічні, навіть деякі хірургічні захворювання, які допустимо лікувати в лікаря первинної ланки, абсолютно виключаються із практики.

 

„Система, яка існує сьогодні, передбачає повне зрівняння, в першу чергу, в оплаті праці: доктор, до якого люди не хочуть йти на прийом і доктор, до якого люди просяться, в якого під кабінетом постійні черги, адже в нас існує вільний вибір лікаря пацієнтом, працюють однаковий робочий час та отримують однакову заробітну платню. При реформуванні медичної галузі у молодих докторів буде стимул постійно вчитися, мати знання, щоб до них зверталися пацієнти, оскільки передбачається, що державні гроші будуть іти за пацієнтом. Адже тільки пацієнт якнайкраще може оцінити якість наданої йому допомоги: ставлення лікаря до хворого, досягнення бажаного ефекту в лікуванні”, – каже Таїсія Єрєміна.

Вона переконана – працівники старшого віку, які не зможуть вписатися в запропоновану систему, поступляться робочими місцями молодим спеціалістам.

Якщо первинна ланка запрацює так, як вона має працювати, не у вузькому терапевтичному чи педіатричному колі, а з ширшими повноваженнями, вона вивільнить вузьких спеціалістів.

Перехід від дільничної до сімейної медицини є цілком реальним і лікарі Івано-Франківська йдуть цим шляхом, готуючись до запровадження інституту сімейного лікаря. Майже усі лікарі первинної ланки пройшли відповідне навчання і мають сертифікати сімейного лікаря.

 

Звісно, будь-яка реформа передбачає і певні труднощі. Матеріальна база на сьогоднішній день не є достатньою для того, щоб лікар міг в своєму кабінеті повноцінно подивитися горло і вухо хворого, зробити електрокардіограму, не виходячи з кабінету.

 

Дільниця сімейного лікаря повинна передбачати 1200-1400 пацієнтів. А у нас зараз існують дільниці, на яких понад 3000 людей, тому лікарі перевантажені роботою.

 

„На прикладі поліклініки №4 можна побачити, як у Івано-Франківську реалізовують державну програму підготовки сімейного лікаря. За сприяння головного лікаря міста Тараса Масляка, ще у 2012 році ми провели планування – графік проходження навчання лікарями. За період 2012 по 2015 роки тільки в нашій поліклініці пройшли спеціалізацію та отримали сертифікат сімейного лікаря 15 терапевтів. Програма повного переходу до інституту сімейної медицини в державі розрахована до 2020 року. Проте на сьогодні ми майже повністю готові до такого переходу. Зрештою, ми маємо позитивний досвід роботи сімейних лікарів, адже одні з перших в місті відкрили відділення сімейної медицини, запровадили вісім дільниць сімейних лікарів, які успішно працюють і обслуговують людей від народження і протягом життя”, – наголошує Таїсія Єрєміна.

 

 


31.07.2015 2945 0
Коментарі (0)

10.04.2024
Тетяна Дармограй

Фіртка розповідає про головні зміни, які пропонує влада новим законопроєктом про мобілізацію.

1981
01.04.2024
Діана Струк

Про функціонування закладу, допомогу військовослужбовцям та майбутні плани, журналістка Фіртки поспілкувалася з очільником комунального закладу «Дім воїна» Миколою Крошним.

1872
26.03.2024
Вікторія Матіїв

Під час війни людина відчуває цілий спектр емоцій. Як українським родинам впоратись з такими випробуваннями — журналістка Фіртки розпитала у лікаря-психіатра, психолога та консультанта в напрямку когнітивно-поведінкової терапії Миколи Демківа.

1868
21.03.2024
Тетяна Дармограй

Що робити та куди звертатися рідним зниклих військовослужбовців,  як відбувається процес пошуку та чому не варто поширювати у соцмережах персональну інформацію зниклого, розповіла представниця Уповноваженого з питань осіб, безвісти зниклих за особливих обставин в Івано-Франківській області Наталя Пасічник.

5546 49
19.03.2024
Тіна Любчик

Комітет з питань національної безпеки, оборони та розвідки активно працює над поданими правками щодо нового законопроєкту про мобілізацію. Журналістка Фіртки поспілкувалася з політтехнологом, військовим юристом, Володимиром Бондаренком щодо актуальних питань призову.

2162 2
19.03.2024

Сьогодні й роботодавці, й експерти звертаються до абітурієнтів: зважайте на ті спеціальності, які будуть потрібні Україні під час відбудови, адже велике відновлення почнеться одразу після Перемоги.

1521

«Благодатний вогонь» саме за такою назвою ми знаємо церемонію, яка відбувається щорічно у Велику Суботу перед Пасхою у Єрусалимі в Храмі гробу Господнього. Здебільшого про це явище  знаємо через ЗМІ, які щорічно ведуть пряму трансляцію сходження Благодатного вогню з Єрусалимського храму.

753

Американське видання The Washington Post 7 квітня 2024 р. опублікувало статтю під назвою «Інсайд щодо секретного плану Дональда Трампа щодо припинення українсько-російської війни».

819

Благодатний Вогонь (грец. Άγιο Φως, дослівно — Святе Світло, англ. Holy fire) — поширена у православ'ї назва вогню у Великодній церемонії виносу запалених свічок із Гробу Господнього (кувуклії) в Єрусалимському Храмі Воскресіння. 

1019

Впевнено можна сказати, що з появою соцмереж  наш світ змінився. Він став трішки меншим, не виходячи з кімнати ми маємо зв'язок з найвіддаленішими куточками планети. Всі живемо в час швидкості та спрощення.

1011
16.04.2024

В Івано-Франківську традиційно у передвеликодній час проведуть ярмарок «Великодній кошик». Працюватиме він з першого по третє травня на площі Ринок.  

1779
11.04.2024

Цієї неділі, 14 квітня, в Івано-Франківській громаді розпочне роботу новий комунальний ринок сільськогосподарської продукції.  

3690
08.04.2024

Під час посту людина не вживає білкові продукти тваринного походження: м'ясо, рибу та молочні продукти. Натомість залишаються крупи, бобові, горіхи, фрукти та овочі.  

10270
17.04.2024

У Біблії немає вичерпного пояснення природи людської душі. Але вивчивши, як використовується у Святому Письмі слово «душа», ми можемо зробити певні висновки.

26161
14.04.2024

Нагадаємо, цьогоріч в Івано-Франківську запланували початок зведення богослужбової каплиці блаженного священномученика Симеона Лукача.  

10196 1
08.04.2024

Є перша заповідь Божа: «Я є Господь Бог твій, нехай не буде у тебе інших богів, крім Мене».  

7723
02.04.2024

Два тижні поспіль щонеділі франківці та гості міста збираються на пікнік біля міського озера, щоб висловити протест проти будівництва церкви УГКЦ.   

910
19.04.2024

Це — історія про дорослішання хлопця Тимофія у 1990-х роках. У центрі сюжету — його стосунки із сім’єю, друзями, коханою та колишнім контррозвідником Феліксом, який служив в Афганістані.  

230
19.04.2024

Обороноздатність, безпека, підтримка воїнів, розвиток економіки та євроінтеграційні процеси – ключові питання, які обговорили під час засідання Конгресу місцевих та регіональних влад, що відбувся під головуванням Президента України Володимира Зеленського.  

273
16.04.2024

Так, серед тих, хто довіряє Президенту України, лише 15% підтримали б такі вибори, тоді як серед тих, хто не довіряє — 37%.

393
11.04.2024

Парламент остаточно ухвалив у другому читанні законопроєкт №10449 про мобілізацію і проходження військової служби.  

1291
07.04.2024

Всього опитали 2 000 респондентів, що мешкають у всіх регіонах України, крім окупованих територій, у віці 18 років і старше.   

896