Як побороти корупцію

Закон проти корупції може стати ефективним тільки тоді, коли члени нашого суспільства змалечку будуть виховані в дусі чесної поведінки. 7 квітня 2011 року Верховна Рада України ухвалила в цілому закон № 7487 "Про засади запобігання і протидії корупції в Україні". 12 травня до цього документа було внесено уточнення, а 23 травня він був скерований на підпис до Президента України.

 

Це дуже важлива подія в житті нашого народу, щонайменше під двома оглядами.

 

По-перше, устами своїх представників у Верховній Раді наш народ заявив, що вважає корупцію, чи хабарництво, великим лихом, якого треба позбутися.

 

По-друге, на підставі закону від 17 квітня 2010 року творяться похідні закони, згідно з якими можна карати порушників у цій ділянці, бо корупція − це злочин, недотримання урядових повноважень задля власної користі.

 

У таких випадках завжди виникає запитання: наскільки ефективним є цей закон?

 

Чи може він усунути велике лихо, яке отруює життя суспільства в різних ділянках і стримує бажаний розвиток?

 

Роздумуючи над такою проблематикою, автор цих рядків звернув увагу на ситуацію в іншій сфері суспільного життя, яка може стати підставою для позитивної відповіді на поставлені запитання.

 

Перед Великодніми святами по радіо оголошували, що в одну із субот мешканці столиці та обласних центрів візьмуть участь у процесі прибирання вулиць своїх міст. На цю тему було сказано дуже багато, навіть звучала приблизна цифра громадян, які мали взяти участь в цьому заході.

 

На мою думку, ця справа була представлена як одноразове зусилля для приведення міста до гарного вигляду. Був відчутним брак якоїсь більш послідовної та тривалої розв’язки, яка б викорінювала погану звичку бездумно кидати сміття на вулицю.

 

Кілька днів наші міста будуть чистими. А що після того? Люди знову кидатимуть папірці, бляшанки, недокурки та всяке інше сміття на вулицю і, правдоподібно, це "велике прибирання" треба буде періодично та безконечно повторювати.

 

А хотілося б почути, що батьки в родинах, вихователі в садочках, вчителі у школах, наставники в різних організаціях привчають дітей підтримувати чистоту свого міста, викидати сміття в смітники.

 

Адже добре виховані діти стануть сумлінними та відповідальними громадянами і не буде потреби виганяти на вулиці тисячі людей із мітлами в руках. Може, таке виховання проводиться (я не знаю), але чомусь про це не йшлося в тих велемовних програмах.

 

Згадую про все це, бо гостро відчув брак розуміння потреби послідовного, хоч і довготермінового процесу виховання людей на чесних громадян, для яких дати чи брати хабар є майже немислимим. На думку автора цих рядків, дуже важливий і потрібний закон проти корупції може стати справді ефективним тільки тоді, коли члени нашого суспільства змалечку будуть виховані в дусі чесної та справедливої поведінки.

 

Принагідно згадаю розповідь одного свого знайомого. За його словами, у школі вчителька недвозначно заявила другокласникам, що той, хто не принесе їй якогось даруночка (не менше як на 10 гривень), не дістане доброї оцінки.

 

Важко собі уявити, що з того класу виростуть громадяни, які слухняно виконуватимуть Закон № 7487 на користь рідної держави.

 

Чи у випадку чистоти вулиць, чи у випадку зловживання службовими обов’язками є однакова потреба, яку держава повинна відповідально вимагати від усіх вихователів.

 

Тоді можна сподіватися не на швидку, політично сенсаційну, а на солідну і справді довготривалу розв’язку, якою будуть тішитися молоді та всі майбутні покоління.

 

+ Любомир (Гузар),

УП


02.06.2011 Любомир Гузар 1960 0
Коментарі (0)

08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

304
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

526
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

5396
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1439
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1316
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

2606

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

364

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1204

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1039

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

956
05.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

269
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10645
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

346
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

616
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5661
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

1435
08.05.2025

В Івано-Франківську зафіксували культурний рекорд — товариство «Моє місто» видало вже 51 книжку про Івано-Франківськ. Це стало національним досягненням, яке внесли до реєстру рекордів України. Про це в етері радіо «Західний П

325
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

226
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

580 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

1017
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

883