Як наші батьки ставали фітоняшками? Еволюція спорту у Франківську в фактах, картинках і коментарях

 

Це зараз у нас є все, щоб бути ідеальними фітоняшками: спорт-клуби, фітнес-центри, йога-студії, спортивні фестивалі, бігові свята, ранкові зарядки, фрізбі, лазертаг, фаєрбол… Стоп, зараз же не про це. А про те, як було рані-і-і-іше… Років так 10-ть тому. А як воно було?! — «Подорож» у минуле нам допомогли здійснити франківські спорт-активісти.

Фото: гарячий спорт

ФІТНЕС

Ірина Матвієнко, викладач коледжу фізичного виховання, тренер із веслування на байдарках і каное (спортивний клуб «Альбатрос»)

Фото: Ірина Матвієнко, Івано-Франківськ
Ірина Матвієнко, Івано-Франківськ

Років 6-8 тому, коли фітнес-клубів практично не було в місті, чи могли франківці займатись спортом та фітнесом у своє задоволення?.. Були секції в ДЮСШ, СК міста — для потреб школярів, студентів. Але для дорослих практично не існувало закладів із культурно-оздоровчими послугами. Тому хтось виконував зарядку вдома, хтось займався оздоровчим бігом на озері чи на шкільних майданчиках, хтось басейн відвідував, хтось — присвячував вихідні походам в гори, велопрогулянкам…  Як бренд, спорт став цікавий громадськості через те, що ми емоційно і духовно дозріли, підійнялись на новий культурний щабель. Спорт, велнес — це цінність. Люди почали робити правильні «інвестиції»: вкладати гроші, час, зусилля — в хороше самопочуття, привабливий зовнішній вигляд, довголіття.

Сьогодні… 

Фото: Фітнес-клуби Івано-Франківська
Фітнес-клуби Івано-Франківська

За даними моніторингу діяльності фітнес-клубів Івано-Франківська (анкетування 50-ти інструкторів з фітнесу та 160 клієнтів фітнес-клубів: Альянс; Апельсин; FitCurves; Адам і Єва, Street Gym), сьогодні вік відвідувачів фітнес-студій знаходиться в межах 16-50 років, професія яких пов’язана з: офісною роботою (62%), розумовою діяльністю (24%), нервово-емоційною напругою(12%), монотонністю(2%). Наші жінки очікують від фітнесу зниження маси тіла та корекцію фігури, а чоловіки – корекцію тілобудови і збільшення м’язової маси. Популярності набуває супер скалп (Super Sculpt), пілатес, йога, калланетика, зумба. Не здають позицій групові заняття з тай-бо, стрип-денсу, фітбол-аеробіки.

 

ЙОГА

Євгенія Картушова, співзасновниця йога-студії «Намаскар»

Фото: Євгенія Картушова
Євгенія Картушова

Активно цікавитись йогою, відвідуючи студії, в місті почали 2-3 роки тому. Але були й франківці, що по 12-ть років практикували її, навчившись самотужки — з книжок чи відео, відвідуючи майстер-класи (Львів, Чернівці, Київ)… Іще два роки тому люди в більшості асоціювали йогу із чимось забороненим і непритаманним. Але «заборонений плід — солодкий». Тож ті, що таки спробували — вже не залишилися до неї байдужими. Нашу студію почали відвідувати свідомі, молоді люди, декілька сімей з дітками. Коли в нас з’явився напрямок «коректний підхід до хребта» (який могли відвідувати люди похилого віку, з хворобами спини), молоді учні почали приводити своїх мам… Сьогодні йога поступово стає брендом на Прикарпатті. Єдине: хочеться більшої кваліфікації викладачів. Сертифікованих на рівні України у нас досі дуже мало, не кажучи вже про світовий рівень. Також важливо, щоб люди цікавилися і іншими аспектами йоги: психологією, будуванням взаємовідносин, сприйняттям Світу. Бо вона — це набагато більше, ніж просто hatha(асани). А в Франківську викладачі рідко дають до цих можливостей доступ.

Сьогодні…

Фото: Йога в Івано-Франківську
Йога в Івано-Франківську

Завдяки чотирьом діючим студіям, в місті йогу активно практикують франківці різного віку: від 3-річних дітей до міщан похилого віку. За Карпатами та Буковелем закріпилася репутація осередку кращих йога-фестивалів в Україні, що приваблюють тисячі потенційних для Франківська туристів. Щороку на Прикарпатті проводять Carpathian Yoga Fest (Буковель), Yogalife (Драгобрат), духовний ведичний фестиваль Бгакті-Сангама (Буковель). Окрім них, вікенди в горах часто супроводжуються майстер-класами та таборами від франківських йога-студій, світових йога-тренерів.

 

БІГ

Сергій Караванець, ідеолог Франківського Півмарафону та Спорт Фестивалю «40», співорганізатор середовища «Гарячий спорт»

Фото: Сергій Караванець
Сергій Караванець

Раніше як було? На системному рівні спорт в Франківську розвивала невелика кількість відомих спортсменів, голови комітетів Спорту та Фізичної культури, їх команди та місцевий НОК. І, звичайно, окремі клуби, ДЮСШ. Але досі нема єдиної стратегії розвитку інфраструктури, спорту у навчальних закладах, певної систематизації та стандартизації роботи клубів, секцій. І це, загалом, загально-українська проблема. Ще в школі та ВНЗ діти тренуються, а далі — «доросле життя», робота і все. Ті з них, що стають фінансово-успішними — підтримують починання молодих ентузіастів, але не більше. Спорт перестає бути актуальним для більшості юних спортсменів, за винятком тих, хто пішов далі в збірні.
Це при тому, що спорт у Франківську завжди був. Просто не був мейнстрімом. І зараз все ще не є ним. Загалом, основна задача — це зробити модним не спорт, а здоровий спосіб життя. В якому спорт — одна зі складових… Тоді і він автоматично набуває масштабів. Зокрема біг, як доступний дешевий вид, яким можна займатися будь-де, будь-коли. Ми з командою Франківського Півмарафону розиваємо його, бо нам це подобається. Сподіваємося, з часом винесемо біговий напрям на рівень прибутковості: щоб була фінансова можливість повноцінного розвитку. І вже потім — почнемо відтворювати модель на інших напрямках. Зараз, в рамках «Гарячого спорту», найактивніше розвиваються алтимат і біг, набирають обертів програма «Fire Ball» (теніс) і «Спекотні Танці». Також готуємо концепт та програму чемпіонату з лазертагу між школами. Скоро його анонсуємо.

Сьогодні…

Фото: Біг в Івано-Франківську
Біг в Івано-Франківську

На міському озері, в парку, на майданчиках шкіл і ВНЗ — франківці бігали і 20 років тому.  А от популярності біговій культурі, маємо зізнатись, надав Франківський Півмарафон. Про нього і його оганізаторів ви вже, мабуть, на пам’ять вивчили.

Тому ми просто вам залишимо причини підготуватись до цьогорічних забігів у жовтні та безапеляційні факти про їхню крутість.

 

Версаль


07.09.2015 1373 0
Коментарі (0)

05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

365
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1732
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3226
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1167
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1193
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1245 3

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

280

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1135

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

973

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

424
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

347
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2510
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1254
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1341
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

569
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15204
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7498
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

358
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

746 1
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

486
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

402
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

492