50 відтінків української літератури: книжковий огляд від Фіртки

Остап Микитюк

Не минуло й пів року як знову мій фокус змістився на сучасну вітчизняну літературу! А тут, ой-вей, скільки всього, що очі мимоволі починають розбігатися, бо не знаєш з чого почати. Та все ж, я взяв себе в руки і у сьогоднішній добірці ми з «Фірткою» розповімо вам про книжки українських авторів та авторок на яких вартує звернути увагу, якщо ви досі цього чомусь не зробили.


Налаштовуйтесь, ми починаємо:

Почну звісно з найновішої книжки гуру українських історичних детективів Юрія Винничука. Це роман «Вілла Деккера», що з’явився у видавництві «Фабула» буквально на тижні. Традиційно завдяки пану Юрію ми потрапляємо до Львова. На дворі серпень 1939 року. У місті за одну ніч сталося кілька кривавих подій. На одному з кінців міста було знайдено задушену, без очей та з цинамоновими опіками молоду танцівницю, а на іншому у згорілого у власному домі місцевого адвоката з коханкою. Між цими подіями на перший погляд немає нічого спільного. Та у вирі хитросплетінь та інтриг опиняються двоє друзів — репортер Марко Крилович  та комісар поліції Роман Обух.

Чоловіки починають розслідувати ці загадкові справи. В ході розслідування Марка спершу наймає місцевий контрабанист, потім віцеконсул совєтського консуляту, а тоді на «арені» з’являються справжні шпигуни й шпигунки. Усі мають на меті знайти загадкові плівки Деккера і його самого. Марко долею випадку зі звичайного репортера і бонвіана перетворюється у львівського Джеймса Бонда, метою якого не тільки розплутати ці справи, але й залишитись живим…


Продовжуючи тему не зміг не розповісти про психологічний трилер молодої української письменниці Поліни Кулакової«Дівчина, яку ми вбили», видавництво «Дім Химер». Це третя з чотирьох у її творчому доробку. І… це справді трилер від якого виступають сироти на шкірі. Після її попереднього роману «Корсо», який мені відверто здався слабкий після дебютного трилера «Я пам’ятатиму твоє обличчя» я вражений до глибини душі.

Історія починається в Івано-Франківську у 1998 році. Одного жаркого дня компанія друзів вирішила пострибати через багаття біля річки за містом, потім до них приєдналась, для якої усе закінчилось швидкою допомогою і моргом. Невинна забавка перетворилась у гнітючу смерть юною дівчинки Ліди. 17 років по тому до хлопців прийде розплата за скоєне. Усе почнеться з вилазки на риболовлю старих друзів, які встигли забути той жахливий день. Але забули не усі.

Згодом як у культовому романі Агати Крісті «І не лишилось жодного» (у народі «10 негренят») кожного з п’яти хлопців наздожене карма. Знімаю кашкет перед Поліною, вона зуміла створити не тільки цікаву локальну історію, не тільки смачний трилер, але й зачепила й розкрила у романі людські вади і слабкості, я часто ми не помічаємо у собі. Цю книжку потрібно читати залпом, адже крім цікавого заплутаного сюжету вона ще й доволі динамічна.


Наступною книжкою я обрав, стала книга з несподіваною назвою «Морг» авторства засновника і редактора всеукраїнського соціально медіа «Бабель» Євгена Спіріна, видавництво «Люта справа». Але, так було не завжди. У юності Євген Спірін жив у Луганську, в простій пролетарській сім’ї, його батько працював у морзі. За збігом обставин і життєвих примх Євгену також довелося попрацювати у такій «романтичній» обстановці.

Книга переносить нас у Луганськ за кілька років до подій 2014-го. І…автор відразу занурює нас у жорстоку реальність, яка панувала там до вторгнення російських військ — алкоголізм, наркоманія, безробіття, злидні й неможливість для молоді вивчитись і стати кимось. Ця книжка показує нам, що відбувається з людьми які стали заручниками обставин.

«Морг» Євгена Спіріна акцентує на його особистих переживаннях, дорослішанні, бажанні вирватись з цього уробороса. На сторінках цієї ексцентричної книжки змішані чорний гумор, лікарські байки, безглузді смерті й, на жаль, безглузде життя людини. А потім… у місто приходить війна.


А завершу добірку особливою для мене книжкою в доробку письменника Андрія Любки — збірка короткої прози «Кімната для печалі», видавництво «Meridian Czernowitz». Під аскетичною обкладинкою цієї книжки заховано 11 абсолютно не пов’язаних між собою оповідань. Андрій зумисне не сплітає їх у одне полотно, не дозволяє персонажам кочувати між ними, він заковує кожну історію  у свою досконалу рамку, зі своїм початком і кінцем, лаконічно й довершено.

Єдине, що поєднує усі ці 11 історій це голос автора і дух самотності. Герої книжки переживають сум’яття, жаль, біль, безвихідь, самотність, нерозуміння і змушені впускати у себе їх цілком і повністю. Ось ми спостерігаємо за малим Андрійком у школі, який мріє втекти світ за очі, ось ми бачимо як чоловік тікає від свого минулого у рятівне паломництво автостопом, помічаємо як хлопець з бургером запримітив дівчину у хіджабі навпроти біля фонтану у Варшаві й він ще не знає, що вона змінить його життя і розіб’є йому серце…І так далі, так далі, так далі…

Уперше я прочитав цю книжку в далекому 2015 році коли вона була ще рукописом, а мені пощасливилось стати бета-рідером Андрія. Я настільки був зачарований тією версією, що згодом як вона вийшла прочитав її знову. І відтоді хоча б раз в рік я витягую її з поміж інших книг і смакую якесь із оповідань. Якби мене попросили порівняти цю книгу з алкоголем, я б обрав добрий чорний ром, який потрібно насолоджуватись повільно і маленькими ковтками.


Доброї вам літератури друзі. Обирайте книжки серцем. І до нових зустрічей


11.04.2021 2575
Коментарі ()

30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1111
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

2817
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

983
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1042
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1050 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3115 3

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

910

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

783

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

371

Світ змінився до невпізнаваності зі стрімким розвитком технологій ми наче живемо у майбутньому. І водночас існують традиції, яким сотні років. Одна з таких  релігійних традицій — це шанування мощей святих у християнстві.

1098
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

157
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2351
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1152
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

457
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15075
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7386
16.06.2025

У селі Гошів, що на Івано-Франківщині, на Ясній Горі розташований монастир Чину святого Василія Великого. Зокрема, на дзвіниці Гошівського монастиря знаходиться один з чотирьох карильйонів України.  

821
26.06.2025

Роботи Нікіти Тітова стали символами українського спротиву. Його плакати підтримують, надихають і говорять мовою, яка зрозуміла кожному. Та попри публічне визнання, автор часто стикається з піратством власних робіт.  

384
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

295
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

383
19.06.2025

Депутати Верховної ради України 18 червня 2025 року підтримали в цілому законопроєкт № 11469 про множинне громадянство.   

664
18.06.2025

Україна готується до виборів після завершення воєнного стану, але це будуть не звичайні, а унікальні вибори, які потребуватимуть окремого закону.  

1116